Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Напук на ЕС полският президент подписа спорните съдебни закони

"Ню Йорк таймс": От символ за успешна интеграция на Източния блок в Запада, Полша се превърна в предвестник на мрачна тенденция

3 коментара
Президентът Дуда обявява решението си да подпише спорните закони.

Полският президент Анджей Дуда подписа двата спорни законопроекта за съдебна реформа въпреки критиките на ЕС, че те подкопават върховенството на закона. Дуда обяви това в телевизионно обръщение в сряда вечер, предаде Ройтерс.

"Реших да подпиша тези законопроекти", каза той в изявлението, което беше излъчено по полската национална телевизия.

По-рано през деня Европейската комисия предприе безпрецедентни действия срещу Полша заради реформата в съдебната система. Тя предложи на Съвета на ЕС и на Европейския парламент Полша да бъде лишена от право на глас при обсъждането и приемането на общностните решения.

Заместник-председателят на ЕК Франс Тимерманс отбеляза, че комисията остава открита за разговор с полските власти, когато преценят за уместно. Той уточни, че предложението се налага заради постоянно неспазване от страна на Полша на правилата в ЕС, особено с приетите промени в законодателството, свързано с дейността на съдебната власт.

 

Дуда обаче обвини лидерите на Европейския съюз, че лъжат, като твърдят, че промените в полската съдебна система застрашават върховенството на закона и демократичните принципи.

В интервю по частна телевизия, дадено също снощи, часове след като Европейската комисия започна наказателна процедура срещу Полша, той каза, че не разбира решението на комисията да задейства процедура по член 7 от договора за ЕС и добави, че то е чисто политическо.

 

Според Дуда в това решение има много "лицемерие". Той изтъкна, че полското правителство било "вдъхновено" да ревизира законите за избор на съдии и други аспекти на правосъдната система, разглеждайки правните системи в много страни от ЕС и в САЩ. Той настоя, че промените във Върховния съд и във Висшия съдебен съвет, предвидени в законите, които президентът подписа вчера, съответстват на конституцията и укрепват демокрацията в Полша.

С очевидно вълнение в гласа си, Дуда каза: "Много представители на европейските институции просто казват неверни неща за Полша. Те лъжат".

 

Съдебните реформи в Полша означават, че съдебната система в страната е под политическия контрол на управляващото мнозинство. При липсата на независимост в съдебната система, се повдигат сериозни въпроси за ефективното прилагане на законодателството на ЕС, се посочва във вчерашното съобщение на ЕК.

 

За период от две години полските власти приеха повече от 13 закона, засягащи цялата структура на съдебната система в страната. Общият модел е, че изпълнителната и законодателната власт систематично получават възможност да се намесват в състава, правомощията, управлението и функционирането на съдебната система, се казва в съобщението.

 

Последните два от тези закони бяха приети в началото на декември. Единият от тях променя начина на избиране на членовете на Върховния съд. Освен това той предвижда намаляване на възрастта за пенсиониране на съдиите от Върховния съд, което ще доведе до незабавно освобождаване на десетки съдии, освен ако за тях не бъдат направени индивидуални изключения.

 

Вторият закон променя начина за назначаван на членове на Националния съдебен съвет. Той дава право на законодателите да избират 15 от 25-имата членове на съвета. Сега всички членове на съвета се избират от съдийското съсловие.

 

Опозицията в парламента реагира на приемането на тези закони с викове: "Диктатура!".

 

Венецианската комисия определи промените като "сериозна заплаха" за полската съдебна система.

 

Аргументите на управляващите са, че благодарение на новите закони съдебната система ще стане по-ефикасна и отговаряща на очакванията на обикновените поляци.

 

От символ за успешна интеграция към предвестник на мрачна тенденция

 

"Полският президент подписа закон за реформа на съдебната система на страната, който според критиците фундаментално подкопава върховенството на закона в държава, която само допреди три десетилетия се откъсна от игото на Съветския съюз и прегърна демокрацията. Новото законодателство на практика поставя полските съдилища под контрола на управляващата дясна партия "Право и справедливост", пише американският в. "Ню Йорк таймс".

 

Вестникът отбелязва, че така президентът Анджей Дуда отправи предизвикателство към обявено броени часове преди това официално предупреждение от ЕС, който определя нормативния акт като "сериозно нарушаване" на основополагащи ценности като върховенството на закона.

Полша едно време бе смятана за символ на успешната интеграция на страните от бившия Източен блок в Запада, но сега е възприемана като предвестник на далеч по-мрачна тенденция - завой към десния популизъм и отдалечаване от ценности като плурализъм и уважение на инакомислието, пише вестникът вестникът.

Този обрат подчертава възникващото разцепление в Европа между западни страни като Франция и Германия, където политическата върхушка се обедини около основните демократични ценности, и източни страни като Полша и Унгария, където популистки лидери постигат успех с позоваване на старите божества на нацията, вярата и семейството, коментира „Ню Йорк таймс“.

Мнозинството поляци продължават да подкрепят ЕС, а Полша остава един от най-големите получатели на европейски фондове, но управляващата партия "Право и справедливост" отхвърля някои от последните решения на съюза, защото ги смята за твърде либерални. Сред спорните теми са предлагани от Варшава ограничения на свободата на медиите и несъгласието ѝ с квотите за преразпределяне на мигранти, пише в. "Вашингтон пост".

Някои се опасяват, че действията на ЕС срещу Полша могат да подкопаят обществената подкрепа за съюза, от което ще спечели правителството, добавя изданието.

Британският вестник "Гардиън" определя сегашния сблъсък между Варшава и Брюксел като най-тежката криза в ЕС откакто Великобритания реши да напусне съюза миналата година.

Необходимо е най-малко 22 от 28-те членки на ЕС да гласуват в подкрепа на предложението на Европейската комисия за официално предупреждение към Полша, но Брюксел е уверен, че разполага с нужната бройка. Най-сериозната възможна санкция по член 7 от Договора за ЕС, наричана от някои "ядрения вариант", ще е да се преустанови правото на глас на Полша в институциите на ЕС и потенциално спиране на отпускането на европейски фондове за най-големия им получател в съюза, но за тази цел ще е необходимо единодушие в следващо гласуване. Дясното правителство на Унгария заяви, че никога няма да подкрепи подобно решение, отбелязва "Гардиън".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Иван Сусанин
    #3

    Щом не искат мигранти, ще ги наказват; те все ще си намерят как да ги накажат.

  2. Kiril Kovatchev
    #2

    Лесно е да станеш герой в борбата срещу руското робство. По-сложно се оказва какъв път да избереш когато си свободен. Жалко е наистина да се възпроизвеждат традициите на поробителя.

  3. lubo
    #1

    практиката от близкото минало, показва до къде води замитането на проблемите под килима. Добре е, че нещата се слагат на масата. Винаги съм се чудил, как може LOT да бъде единствената европейска компания, която не ползва европейски самолети. Дори американците купуват Ербъс, но поляците никога няма да купят този самолет. Сега нещата започват да се проясняват. Остава сега да подкрепят Великобритания при преговорите за напускане.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.