Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нараства натискът за финансиране от ЕС на огради срещу мигрантите

0 коментара
Нараства натискът за финансиране от ЕС на огради срещу мигрантите

Трябва ли Европейският съюз да финансира огради по външните си граници, за да се бори с незаконната имиграция? Дебатът се разгоря отново по време на срещата на 27-те страни членки на ЕС в Брюксел в четвъртък и натискът на една от страните членки се увеличи в подкрепа на намирането на такова решение.

Австрия беше един от най-пламенните защитници на този вариант и настоява европейският бюджет да послужи за подсилване на оградата, издигната от България по границата ѝ с Турция.

През октомври 2021 г. 12 страни членки поискаха ЕС да финансира този тип стени и заграждения, за да отговори на вълната от пристигащи мигранти през Беларус.

След края на заседанието на държавните и правителствените глави, завършило в ранните часове на деня днес австрийският канцлер Карл Нехамер изрази задоволството си.

"Ние получихме ангажимент, че всички страни, разположени на външните граници, ще бъдат взети предвид от Европейската комисия, когато става дума за защита на тези външни граници", заяви австрийският представител. Той приветства постигането на една безпрецедентна яснота и прозрачност по въпроса.

"Имаме ясния ангажимент от страна на ЕК в подкрепа на пилотни проекти, както в България, така и в Румъния", добави Каорл Нехамер.

И ако такова финансиране е сметнато за юридически възможно от председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, Европейската комисия досега отказваше парите от ЕС да отиват за стени и бодливи огради. ЕК позволява обаче европейският бюджет да се използва за оборудване за наблюдение за подобни инфраструктури, като например камери или детектори за движение.

Няколко държави, като Люксембург, подчертаха, че стените не носят решение на проблема.

"Виждаме това между САЩ и Мексико", коментира премиерът на Люксембург Ксавие Бетел. "Казах преди две години, че би било срамота да се построи стена в Европа с европейски звезди отгоре. Мислех, че Европа символизира рухването на стените, а не изграждането на нови стени", допълни Бетел.

Дебатът по миграционния въпрос се върна начело на европейския дневен ред с увеличаването на незаконните пристигания на мигранти и на молбите за убежище в съюза през 2022 г., което подложи на натиск капацитета за прием на мигранти и бежанци на някои страни.

В заключителната си декларация страните членки на ЕС призовават ЕК да финансира мерки, които допринасят директно за контрола на външните граници на ЕС и незабавно да мобилизира значителни европейски средства, за да помогне на страните членки да подсилят способностите и инфраструктурите за защита на границите, средствата за наблюдение, по-специално тези по въздух, както и оборудването.

Формулировката не споменава директно оградите, но страните, подкрепящи идеята ЕК да поеме тяхното финансиране, виждат в този текст отговор на техните стремежи.

Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен пък спомена днес възможното финансиране на мобилни и фиксирани инфраструктури, от коли до камери, от наблюдателни кули и до електронно следене.

Според Единната европейска левица/Нордическата зелена левица, тоест радиалната левица в Европейския парламент, която е твърдо против стените, между 2014 г. и 2022 г., общата дължина на загражденията, построени на външните граници на ЕС и в самото ЕС и Шенгенското пространство е преминала от 315 километра на над 2000 километра.

Желаейки да намалят пристигането на незаконни мигранти и да увеличат връщането на мигранти в незаконно положение към страните им на произход, лидерите на ЕС освен това заявиха волята си да използват всички уместни средства, за да накарат страните на произход и на транзит да прибират гражданите си. По-специално тези уместни средства ще включват рестриктивни мерки по отношение на издаване на визи или ограничаване на помощите за развитието.

Дипломат номер едно на ЕС Жозеп Борел предупреди обаче Европа да не се превръща в крепост.

"Ние можем да поискаме от страните да приемат обратно незаконните мигранти, но ние трябва да предлагаме и пътища за редовна миграция. Първо, защото Европа има нужда от мигранти. И второ, защото това е един по-добър начин да се общува с нашите партньори по света", каза Борел.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.