Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нараства подкрепата за разсрочване на гръцкия дълг

0 коментара
Нараства подкрепата в страните от еврозоната да се разсрочат заемите на Гърция, които ЕС ѝ отпусна в рамките на спасителния план. По този начин страната ще избегне фалит и ще се намали дълговото ѝ бреме, въпреки че още не са ясни детайлите по преструктурирането на дълга, съобщи Ройтерс в понеделник.

Германският финансов министър Волфганг Шойбле, чиято държава като една от най-силните икономики има решаващ глас за всяко решение в Европа, заяви в телевизионно интервю в неделя, че преструктурирането на гръцкия дълг няма да е "радикално".

"Повечето участници на пазара очакват този проблем да се реши по разумен начин", отговори Шойбле на въпроса дали върху Атина ще бъде оказан натиск да разсрочи задълженията си.

Шефът на германската централна банка Аксел Вебер и основен претендент за следващ президент на Европейската централна банка предложи в петък международен спасителен 30-годишен заем за Гърция и Ирландия.

Вебер е развил идеята си на индивидуални срещи с финансовите министри, централни банкери и банкери от търговските банки на икономическия форум в Давос, съобщи Ройтерс.

Гръцкият вестник "Вима" публикува повече подробности за предполагаемия план на Вебер, който най-вероятно предвижда използването на Брейди облигации (държавни ценни книжа, които се издават във връзка единствено с преструктуриране на външен дълг), които спасиха Латинска Америка от фалит през 80-те години на миналия век.

Първо Гърция ще заеме от еврозоната нов кредит, за да откупи обратно книжата си от ЕЦБ и от частни кредитори на около 75% от номиналната им стойност.

ЕС и МВФ ще разсрочат дълговете на Гърция от 3 на 30 години, а частните инвеститори, които притежават повече от 100 млрд. евро в гръцки ценни книжа ще бъдат поканени да се удължи срока на падежа им до 15-20 години.

Това ще доведе до преструктуриране на две трети от гръцкия дълг до края на тази година.

Очаква се външния дълг на Гърция да стигне 158% от брутния вътрешен продукт (БВП) през 2013 г. Данните са от антикризисната програма на ЕС и МВФ за 110 млрд. евро, смятани от финансовите анализатори за недостатъчни.

Гръцкият финансов министър Георгиос Папаконстантину заяви, че официални предложения на масата няма. "Ясно е, е се мисли в посока как да се подобри устойчивостта на дълга в държави като Гърция с по-дълъг период на изплащане", каза той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.