Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нарастващ риск от инфекции на фона на войната в Украйна

1 коментар
Нарастващ риск от инфекции на фона на войната в Украйна

Паралелно с бруталните последици от руската инвазия, украинският народ е изправен и пред заплахата от инфекциозни заболявания. Някои от заплахите като Covid-19 имат незабавно отражение, тъй като хората са струпват в мазета, метростанции и временни убежища, за да се предпазят от бомбардировки. Рискът от огнища на полиомиелит и морбили е висок.

И тъй като здравните заведения и пътищата се превръщат в развалини, достъпът до диагностични услуги и лечение на заболявания като туберкулоза и ХИВ/СПИН се прекъсва, което ще увеличи и без това огромното им бреме.

"Много, много се притеснявам за Украйна. На първо място, защото конфликтът може да е дългосрочен и това напълно ще унищожи здравната система", казва Лучица Дитиу, румънски лекар и изпълнителен директор на партньорската инициатива "Стоп на туберкулозата" в Женева, Швейцария. Кризата с войната идва на фона на опустошителните последици от пандемията от Covid-19, по време на която достъпът до имунизации и основни здравни услуги намаля.

Когато Русия нахлу на 24 февруари, Украйна излизаше от най-лошата си вълна на Covid-19 с варианта Омикрон. От началото на конфликта тестовете срещу коронавируса намаляха, което означава, че неоткритото предаване на вируса вероятно е значително, каза Тедрос Аданом Гебрейесус, генерален директор на Световната здравна организация (СЗО). В цялата страна нивата на ваксинация срещу Covid-19 са опасно ниски - около 65% в Киев, но до 20% в някои области или региони, каза Ярно Хабихт, ръководител на офиса на СЗО в Украйна. Това увеличава риска от тежко протичане и смърт. За сравнение в Обединеното кралство 73% от населението е ваксинирано.

Дългогодишното недоверие към ваксините сред населението възпрепятства усилията за имунизация и срещу други болести, предотвратими с ваксина, като морбили и полиомиелит.

Предизвикателствата нарастват

Украйна вече се бори с огнище на ваксинодериватен полиомиелит: миналата година имаше два случая в западната част на страната, последният през декември. Полиовирусът е изолиран и при 19 здрави контактни. Тъй като полиовирусът парализира само един от около 200 от души, които заразява, огнището е много по-голямо, отколкото се предполага.

Военният конфликт постави на пауза 3-седмична кампания за ваксиниране на близо 140 000 деца, която започна на 1 февруари. Войната засегна и наблюдението на полиомиелита, така че вирусът може да се разпространява незабелязано, предупреждава Глобалната инициатива за ликвидиране на полиомиелита, базирана в Женева.

Морбили също е проблем. Тъй като е толкова заразно заболяване, "морбили е едно от първите опасения във всяка хуманитарна криза", казва Джеймс Гудсън, специалист по морбили в Центъра за контрол и превенция на заболяванията в САЩ (CDC). Украйна имаше голямо огнище на морбили, което започна през 2017 г. и продължи до 2020 г., с повече от 115 000 случая. До 2020 г. отчетеното национално покритие с две дози ваксина срещу заболяването е до 82%, според CDC, което е голямо подобрение, но все още недостатъчно високо, за да предотврати смъртоносни огнища. По-тревожното е, че покритието с ваксини е под 50% в някои области, като Харков, където огромен брой хора бягат от конфликта.

"Тъй като хората идват, трябва наистина да засилим наблюдението в околните страни за полиомиелит, морбили, а също и за Covid, за да сме сигурни, че ги предотвратяваме", заяви Хедър Паповиц, мениджър за инциденти на СЗО за Украйна. "Oсигуряването на ваксини срещу морбили, полиомиелит и Covid е от първостепенно значение", каза Поповиц.

Проблеми с туберкулозата

Украйна е с една от най-високите в света заболеваемост от мултирезистентна туберкулоза. Приблизително 32 000 души там развиват активна туберкулоза всяка година и около една трета от всички нови случаи на туберкулоза са резистентни към лекарства. 22% от хората с туберкулоза са заразени с ХИВ в Украйна, а туберкулозата е водещата причина за смърт сред хората, живеещи с ХИВ.

Резистентната на лекарства туберкулоза възниква, когато хората не се придържат към назначения им сложен терапевтичен режим. "Ако имате туберкулоза или ХИВ, никой няма време да си вземе лекарството и да бяга с него. Те едва имат време да приберат децата си и да бягат", казва Паповиц.

"Всяко прекъсване на лечението ще доведе до резистентна на лекарства туберкулоза", казва Дитиу. "След 5 години без лечение 50% от хората с белодробна туберкулоза могат да умрат. Междувременно заразявате много други около вас", казва Дитиу.

Диагностицирането и лечението на случаите на туберкулоза вече намаляха с около 30% по време на пандемията от Covid-19 през 2020 и 2021 г., което доведе до повишено предаване.

Достъпът до лечение на ХИВ/СПИН също е застрашен в Украйна, която има второто най-голямо бреме на ХИВ/СПИН в Източна Европа. Около 1% от населението е заразено, но този брой е много по-висок в рисковите групи: 7.5% при мъжете, които правят секс с мъже, и почти 21% при хората, които си инжектират наркотици. "Не трябва да прекъсвате лечението. Предвид естеството на ХИВ, който носи СПИН и смърт, медицината е животоспасяваща", казва Раман Хайлевич, директор на Съвместната програма на ООН за ХИВ/СПИН (UNAIDS).

Антиретровирусната терапия може да поддържа ХИВ под контрол и имунната защита силна срещу други инфекции, туберкулоза; заразяването на друг или предаването от майка на дете. Ако се придържате стриктно към антиретровирусната терапия, тя може да потисне вирусния товар до толкова ниски нива, че човек не може да предаде ХИВ.

Регионална криза

"Украйна изпитваше трудности и преди войната в осигуряването на антиретровирусна терапия и войната увеличи тези предизвикателства", казва Хайлевич. В Украйна около 260 000 души са живели с ХИВ към края на 2020 г. От тях само 69% са знаели статуса си, 57% са получавали антиретровирусната терапия и 53% са постигнали вирусна супресия, според UNAIDS. Последната глобална цел на организацията е 95% за всеки от тези показатели до 2025 г.

Страната постигаше напредък, но "тази война може да ни върне десет години назад", казва Валерия Рачинска от Общоукраинската мрежа на хората, живеещи с ХИВ/СПИН. На фона на безразборния обстрел, хората може да не могат да си вземат лекарствата. "И дори да стигнете до медицинско заведение, то трябва да бъде заредено с лекарства", казва Хайлевич.

Хората, които бягат в безопасност, може да имат едномесечен запас от лекарства или наличности за две седмици или по-малко, казва Рачинска. Тези, които не могат да се преместят на безопасно място, и тези в окупирани от Русия територии, са най-уязвими, добавя тя.

Още по-лошото е, че Украйна очакваше голяма пратка от Индия с антиретровирусни лекарства в началото на март. Инициативата на президента на САЩ за спешен план срещу СПИН сега се мобилизира за изпращане на спешни доставки до склад в Полша, а оттам ще ги транспортира до украинските лечебни заведения.

Заместителната терапия за наркозависими като метадон, също може да бъде недостъпна, а много от употребяващите инжекционно наркотици живеят и с ХИВ. Страната има доставки, които ще издържат до октомври, казва Хайлевич. "Въпреки това, ако сте в Харков или Мариупол или на територия, контролирана от руснаците, е много малко вероятно да ги получите, тъй като Русия не одобрява заместващите наркотици терапии".

Мрежата на Рачинска, която премести офисите си от Киев в Западна Украйна, казва на клиентите си да не се страхуват да разкриват своя ХИВ статус, когато преминат в други европейски страни, а вместо това да отидат в болници и да искат лекарствата си. "Всичко, което се случва в Украйна, засяга и другите страни, така че това е истинска регионална криза", каза Паповиц.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stefan
    #1

    Тепърва ще се усеща ефекта от войната върху Украйна. Горкото населението ще страда много, независимо дали е останало, или избягало. Междувременно преговорите уж продължават.... искат, ама нямат желание.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.