Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нарастващата враждебност на Русия към ОССЕ буди тревоги в САЩ и ЕС

0 коментара

Невъоръжен британски войник наблюдава с мощния си бинокъл границата между Грузия и Русия.

Руски войски изпълняват мироопазващ
мисия в Южна Осетия

Неговата привидно невинна роля като част от международните части на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) е да следи, но без да се намесва, за евентуални нарушения на границата. Именно тази роля е в основата на разрастващите се спорове между Русия и Запада за това кой трябва да контролира такива деликатни райони.

Подобни опасения допринесоха за отлагането тази седмица на срещата на върха Русия - ЕС.

Москва твърди, че ОССЕ проявява неканен и лицемерен интерес към работите на бившия Съветски съюз, особено по въпроси като изборите и граничния контрол. Дипломати и от САЩ, и от ЕС подозират, че все по-авторитарният Кремъл се опитва да саботира организацията и да се освободи от надзора на ОССЕ в онези райони, които Русия по традиция нарича "близка чужбина".

"Това, което се случва в ОССЕ, си струва да се наблюдава, тъй като е барометър за политическите настроения в Европа в момента. Съществуват симптоми, дори предупредителни признаци, че желаният от нас дух на сътрудничество и единство на целите ерозират", заяви наскоро генералният секретар на ОССЕ Ян Кубиш.

Нарастващата враждебност на Русия към ОССЕ и ходовете на Владимир Путин, чиято цел е да засили президентската власт, накараха Държавния департамент да изрази "безпокойството си" за Русия.

Подобни опасения стоят и зад трудните отношения между Русия и някои европейски политици. Необходимо бе доста лобиране от ЕС, за да бъде предотвратено окончателното отпадане на отложената среща на върха с Русия.

Ситуацията е различна от средата на 90-те, когато Русия искаше ОССЕ да се развие в основната европейска международна организация.

Създадена през 1975 г. като Конференция за сигурност и сътрудничество в Европа, ОССЕ се разрасна значително и в момента включва 55 страни-членки от Европа, Северна Америка и бившия СССР. Ръководителите ѝ се гордеят с ролята си за уреждането на конфликтите в бивша Югославия и извън нея.

Русия обаче се оплаква, че въпреки присъствието на граничните наблюдатели, организацията не придава необходимото значение на проблемите на сигурността, а отделя прекалено голямо внимание на човешките права в страните от бившия Съветски съюз.

В остро комюнике на лидерите на страните от Общността на независимите държави (ОНД) от месец юли ОССЕ бе критикувана за "двойните ѝ стандарти" и за "политизирането" на наблюдението на изборите - макар че подобни нападки не възпряха ОССЕ да подложи на критика първия тур от президентските избори в Украйна.

Посланикът на Русия в ОССЕ Алексей Бородавкин упрекна организацията за "избирателното и пристрастно" назначаване на наблюдатели на изборите в Беларус. Той призова ОССЕ да се върне към "първоначалната си функция" на форум за "политически диалог" и "вземане на решения по най-важните въпроси относно сигурността в Европа".

Почти година Русия отказва да потвърди ангажиментите си, поети пред ОССЕ през 1999 г., да изтегли войските си от Грузия и Молдова. Тя също така блокира известна част от финансирането на организацията, докато не бъдат задоволени претенциите ѝ - стъпка, която вбеси САЩ. Подобна твърда руска позиция по бюджета за 2002 г. принуди ОССЕ да закрие мисията си в Чечения.

Един от важните спорни въпроси е мандатът на мисията на организацията на грузинската граница, създадена през 1999 г., на фона на руските обвинения срещу Грузия, че приютява чеченски бунтовници. Мандатът подлежи на подновяване в края на тази година и Русия се опитва да го прекрати.

"Мисията действа добре, но е скъпоструваща и вече ненужна", заявява руски дипломат, позовавайки се на годишните разходи, възлизащи на 15 милиона евро.

Но руски военни представители редовно намекват за необходимостта от нанасяне на военни удари срещу чеченските сепаратисти в Панкиското дефиле в Грузия. Отсъствието на ОССЕ от района може да развърже ръцете на Москва за подобни действия.

"Русия досега винаги се е въздържала (от опити да разрушава ОССЕ), защото вижда в нея инструмент за осигуряване на стабилност. Някои кръгове в Русия обаче твърдят, че тя е по-скоро досадна пречка, отколкото полезен инструмент за постигането на техните цели", заяви дипломат от ОССЕ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.