Единодушно Народното събрание ратифицира в петък на първо и второ четене Договора за присъединяване на Хърватия към Европейския съюз.
Документът е подписан на 9 декември 2011 г. в рамките на заседанието на Европейския съвет в Брюксел.
С подписването му Хърватия получава статут на наблюдател като това позволява на нейните представители да се запознаят с методите на работа на институциите на ЕС, за да могат да участват пълноценно в процеса на вземане на решения след присъединяването. Ратифицирането му ще доведе до успешен напредък на процеса на разширяване към страните от Югоизточна Европа.
В рамките на периода на ратифициране Европейската комисия ще наблюдава постигнатия напредък от Хърватия по изпълнението на Договора, се казва в становището на парламентарната комисия по външна политика и отбрана.
В договора за присъединяване е предвидено Хърватия да разполага със седем гласа в Съвета от общо 352 гласа. За приемането на законодателни актове с квалифицирано мнозинство ще се изискват минимум 260 гласа. Хърватският език ще бъде признат за официален език на ЕС.
Договорът за присъединяване трябва да влезе в сила на 1 юли 2013 г., след като бъде ратифициран от Хърватия и от 27-те държави - членки на ЕС.
На ратифицирането присъства председателят на Хърватския парламент Борис Шпрем.
Министърът на външните работи Николай Младенов отбеляза, че вотът за членството на Хърватия е вот за Европейския съюз като цяло и посочи, че предстоящото членство на Хърватия е ключов момент за политиката за разширяване на ЕС на Балканите. Младенов каза още, че присъединяването на съседните ни държави към ЕС е от стратегически интерес за страната ни.
Лидерът на БСП Сергей Станишев отбеляза, че е много радостно, че въпреки обективните и субективните трудности процесът на разширяване на ЕС продължава. Той декларира, че "БСП и ПЕС няма да се успокоят, докато всички страни от Западните Балкани не станат пълноправни членове на ЕС". Това е нужно бъдеще за целия регион и историческа мисия на ЕС, коментира Станишев.
Асен Агов от Синята коалиция декларира подкрепата на парламентарната си група за членството на Хърватия. Той също посочи, че общата мисия на България и Хърватия е за решаване на въпроса за интеграция на Западните Балкани и на целия балкански регион в ЕС.
Юнал Лютфи от ДПС заяви, че Хърватия е успяла в сравнително кратък срок да се справи с проблемите с корупцията, организираната престъпност и съдебната система и е страна, която споделя демократичните ценности като безусловно спазване на човешките права, върховенството на закона и свободата на словото. Лютфи отбеляза, че Хърватия е сред държавите, които могат да бъде сочена като пример за толерантна държава към своите малцинства.
Станислав Станилов от "Атака" поздрави хърватите, че са произвели референдум за членството си в ЕС и ги призова да продължат да държат високо "знамето на националната чест".
За хърватските граждани пълноправното членство в ЕС е всъщност завръщане вкъщи, заяви в приветственото си слово от парламентарната трибуна председателят на парламента на Хърватия Борис Шпрем след като ратификацията стана факт.
Шпрем благодари за подкрепата и изрази убеденост, че двете страни ще допринесат заедно за просперитета и стабилността както на региона, така и на целия ЕС.
България демонстрира и доказа своята подкрепа за региона много пъти през изминалите 20 години, посочи председателят на хърватския парламент. Той отбеляза, че страните ни имат близка история, подобни проблеми и са изправени пред едни и същи препятствия.
"Фактът, че станахте член на НАТО и ЕС шест години преди нас не ни отдалечи, а даде допълнителен импулс на двустранните ни отношения. Казват, че в политиката няма приятелства, а само интереси, но позволете ми да нарека хърватско-българските отношения приятелски, тъй като се разбираме и без превод, принадлежим към един и същ регион в Югоизточна Европа и работим съвместно за неговата стабилност и напредък", посочи Борис Шпрем.
Борис Шпрем каза, че преговорите за членство в ЕС са били трудни, но Хърватия е демонстрирала искреност и сега е "по-добра, отколкото преди преговорите". Показахме, че законите са еднакви за всички граждани, а безкомпромисната борба срещу корупцията и организираната престъпност днес е правило, а не изключение в Хърватия, отбеляза той.
Председателят на парламента на Хърватия припомни, че при произведения референдум през януари 66 на сто от гласувалите са подкрепили присъединяването към ЕС.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
28 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
За №27
Би трябвало да знаете, че в историята няма условно наклонение. Знае се, че Северна България плюс София е станала васално на Турция княжество след неуспишната война на Русия за завладяване на западния черноморски бряг. Перверзия е да се приписват на Русия освободителни намерения, защото тя никога не е целяла възстановяването на независимостта на България. Друго последствие от тази война е невъзвратимото разкъсване на териториите, населени с българи. Северна Добруджа е дадена на Румъния от Русия …
като компенсация за това, че и отнема Бесарабия. Западаните български земи са подарени на Сърбия. Руските войски въобще не влизат в Македония по простата причина, че тя е доста далеч от черноморското крайбрежие, а се насочват към проливите, защото целта на Русия е била да превърне Черно море в свое вътрешно море. За това, че Русия не само не е целяла възстановяването на независимостта на Българи говори и факта, че след обявяването на съединението между сегашните Северна и Южна България (последната тогава се е наричала Източна Румелия), Русия е тази велика държава, която най-активно му се противопоставя. Факт е и ролята на Русия при определяне на поведението на Сърбия и Гърция в Балканската война. Факт е и ролята на Русия при определяне на поведението на Румъния в междусъюзническата война.
Едно време дори при социализма учехме, че царското правителство на Русия е имало завоевателни намерения, но руският народ бил за освобождението на българите. Само че какво е това руският народ - една нищожна част от населението на Русия. Някои интелигенти може и да са симпатизирали на българите, но на огромната част от руския народ съвсем не му е било до нас, защото и той не е живеел по-добре от нас. Единственото предимство, което е имал този народ пред нашия е било, че те не са били преследвани за това, че са християни или пък руснаци. Във всяко друго отношение те са били по-зле от нас.
Истината е, че Русия е била винаги против България не поради някаква нейна омраза към българита, а поради това, че съществуването на България е несъвместимо с постигането на целта и - превръщането на Черно море в руско вътрешно море. По подобна причина Русия винаги е помагала на Сърбия и Гърция против България.Тя го е правила не от особена любов към сърбите и гърците, а защото с тяхна помощ се е надявала да унищожи България и да си присвои "достатъчно широката ивица по черноморското крайбрежие", а останалите български земи да даде на сърбите и гърците.
Ако започнем по вашата логика да ползваме условното наклонение, спокойно можем да кажем, че ако не е била руската намеса през 1878-ма година, след неизбежното разпадане на Турция след първата световна война, сега в границите на нашата държава щяха да бъдат и Северна Добруджа, и Македония, и части от Беломорието, и Пирот, и Ниш, и Западните български покрайнини, които генералният секретар на БСП нарече източни сръбски покрайнини.
"Ако" в историята няма. Това, което би станало, ако не е станало това, което е станало, е божа работа. Трябва обаче много добре да си изясним защо е станало тоаа, което е станало, за да можем да вземаме правилни решения в бъдеще.
№25 да спре да пише простотии за Русия. Нито разбира, нито знае. Ако не беше обаче тая славянска държава още щяхме да сме вилает на Турция и вече никой да не говори на български на наша територия и всички да се дупиме по пет пъти дневно...ако изобщо сме живи.
Макетата отсега да знаят, че на тях такова нещо у нас няма да им се случи...
№21,сърбоманството и русофилството вървят ръка за ръка.Сърбоманите са и русофили и обратно.Ти да не правиш изключение? №24, откривам противоречие в постинга ти.В началото пишеш,че "не ни е виновна Русия,тя просто си гледа своите имперски интереси", а после пишеш "че нито един път през вековете Русия не е донесла нищо добро на България".Всъщност №22 е прав.Русия е виновна за всички нещастия, които са сполетявали България през последните два века,с преследването на своите имперски интереси.
№20,не съм съгласен с теб,не ни е виновна Русия,тя просто си гледа своите имперски интереси.виновни сме си самите ние и ще бъдем виновни дотогава докато не започнем да виждаме истината такава,каквато е.Ще бъдем виновни дотогава,докато престанем да бъдем руски "троянски кон"когато най-после разберем че нито един път през вековете Русия не е донесла нищо добро на България,когато най-после проумеем че с така наречената си "освободителна" мисия е целяла единствено да ни превърне в руска задунайская губерния,трамплин към Проливите.
Още малко по въпроса - Българската независимост и Русия http://forum.tisitova.com/viewtopic.php?f=27
21, този който ни е виновен е Русия, която от 5 века се опитва да ни съсипе и още не е спряла - книга за ролята на Русия в българската история: „Освободителни“ мисии на Русия – Съветския съюз в и около България. Нека всички да я прочетем и отворим очите на всички българи! http://www.ebooks-bg.net/istoria/istoriaimg/istoria_downloadfile510003.htm
До20."Сърбоманството е контрапродуктивно",а русофилството,умилението пред православието,умилкването около дядо Иван,заклеймяването на "ревизионистите от Белград"-не е.Докато ние строяхме социализЪма-сърбите пътуваха свободно на Запад.На нас все някой друг ни е виновен...
№19,нямам предвид Хърватия.Хърватите са заслужили да са членове на ЕС.Имам предвид твърдението на №16,че Сърбия заслужавала повече от България да бъде член на ЕС, за да реагирам така.Сърбоманството е конрапродуктивно и много вредно за България и българите.
До №18.А ти ходил ли си в Хърватия?Харесва ли ти държавата,в която живееш?Иди и се поразходи до Загреб-800км е(а и хората са направили магистрала,макар че не са изучили марксизма-ленинизма и нямат видни строители като Главбулгарстрой),виж как живеят хората и после коментирай.От такива "патриоти" и безкритични "мислители" сме на това дередже.