Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Западът търси пътища за излизане от кризата в Египет

18 коментара

Докато насилието в Египет продължава да взима жертви, Западът търси пътища, по които би могъл да повлияе за успокояване на страстите в най-голямата арабска държава. В понеделник двайсет и четирима полицаи бяха убити при засада в полуостров Синай.

Нападателите стреляли с ръчен гранатомет срещу два минибуса, с които полицаите преминавали през село близо до граничния град Рафах в размирния Синайския полуостров.

В Синай почти всекидневно се извършват нападения от въоръжени бойци след свалянето на президента ислямист Мохамед Морси.

Общо жертвите от сряда миналата седмица, когато размириците обхванаха почти цялата страна, вече са около 850. Искрата бе разпалена, след като управляващите смазаха със сила протестните лагери на поддръжниците на Морси в Кайро.

Ислямистската организация "Мюсюлманско братство" в Египет, обвини силите за сигурност в масови убийства. В страната е въведено извънредно положение, като армията има неограничени правомощия.

ЕС търси начини да наложи спиране на насилието

На този фон в понеделник висши дипломати от ЕС се събират в Брюксел да обсъдят възможните европейски действия в отговор на кризата в Египет. Те ще подготвят основата за извънредната среща на външните министри на съюза във връзка с Египет по-късно тази седмици, която да отправи ясен сигнал към Египет - че насилието трябва незабавно да бъде прекратено.

ЕС е сериозен източник на помощ, заеми, бизнес и туристи за Египет. Миналата година Евросъюзът обеща общо 5 милиарда евро заеми и помощ на Египет в зависимост от напредъка му към демокрация. Евросъюзът е най-големият донор на Египет, ако се изключат програмите за военно сътрудничесттво. Миналата година Брюксел предостави на Кайро близо 400 милиона евро за различни граждански проекти, включително за строеж на метро

Според Би Би Си ЕС ще разгледа възможността да замрази икономическата и другата помощ за Египет, също и да наложи санкции на ред лица от висшето сирийско ръководство. ЕС възнамерява да наложи и ембарго върху  доставките на оръжия, полицейски средства и техника с двойно предназначение за Египет.

Освен икономическите лостове германският канцлер Ангела Меркел вчера лансира идеята да се спрат предварително одобрените оръжейни пратки за Египет като част от координирания отговор на ЕС. Гледаме много скептично на случващото се в Египет в момента. Ще направим всичко да спрем насилието, цитира я "Вашингтон пост".

Все пак съюзът още не е разработил единен подход спрямо Кайро и подробните консултации по този повод продължават.

Конгресът на САЩ разделен по въпроса за военната помощ за Египет

Членовете на Конгреса на САЩ са разделени по въпроса дали да се спре военната помощ за Египет заради насилието по улиците на този важен съюзник на Вашингтон, предаде Асошиейтед прес. Лидерите на Демократическата партия обикновено подкрепят подхода на президента Обама към египетската криза. Вчера обаче конгресменът демократ Кит Елисън заяви, че той би спрял помощта за Египет. Елисън е първият избран в Конгреса мюсюлманин и е съпредседател на едно от най-големите крила в Демократическата партия с либерално-прогресивна ориентация.

"Бих спрял помощта, но бих започнал интензивна дипломация в Египет и региона в опит да се каже "Вижте, ще възобновим помощта след като спрете кръвопролитията по улиците и поемете отново по пътя към демокрацията. Според мен няма начин да се твърди, че това не беше преврат. Преврат си е. Трябва да го кажем и да следваме собствения си закон, който ни забранява да финансираме лидерите на този преврат", заяви Елисън.

Говорителката на Съвета за национална сигурност Кейтлин Хейдън заяви, че въпросът за финансирането на Египет се разглежда. "Както ясно заявихме, цялата ни помощ за Египет в момента се преразглежда и ще обмислим допълнителни стъпки както сметнем за необходимо. В момента не са взети допълнителни решения за помощта. Процесът на преразглеждане е в ход", каза тя.

И сред републиканците се увеличават призивите да се спре военната помощ за Египет. Някои от тях обаче се колебаят по въпроса.

Конгресменът Питър Кинг заяви, че ограничаването на помощта може да намали влиянието на САЩ над преходното правителство на Египет, което контролира достъпа до стратегически ресурси, включително Суецкия канал. "Определено не трябва да спираме помощта", каза Кинг, който е председател на комисията за разузнаването и борбата с тероризма на Камарата на представителите. Кинг заяви, че няма добър избор по отношение на Египет.

Сваленият президент Мохамед Морси, който е член на "Мюсюлманските братя", бе демократично избран. Движението обаче не е показало ангажимент към демокрацията, каза Кинг. "Действителността е, че тук няма "добри". Но измежду двата избора мисля, че има повече възможности да се защитят американските интереси, ако работим с военните и продължим да поддържаме отношения с тях", посочи конгресменът републиканец.

Способен ли е Западът да повлияе върху събитията в Египет

Египетските генерали не могат да игнорират Запада вечно. Европа и САЩ все още имат влияние върху египетските лидери, ако не го използват, положението може само да се влоши, коментира британският в. "Дейли телеграф".

Някак зловещо уместно е, че едно от малкото поздравления към новия египетски режим след жестоките репресии срещу "Мюсюлманско братство", превърнали улиците на Кайро във военна зона, дойде от правителството в Дамаск. Останалият свят възприе събитията в Египет като бедствие, а ситуацията продължава да се влошава. Ако египетската армия умишлено е планирала да укрепи позициите на бойци и екстремисти - за да накара обществеността да забрави лошото управление на "Мюсюлманско братство", да премахне всяка възможност за умереност и да предизвика възмущение и враждебност сред населението - тя можеше да свърши и по-добра работа, отбелязва вестникът.

И за да се влошат нещата допълнително - поне от гледна точна на Запада - започна да изглежда така, сякаш - както и в Сирия - сме безсилни да се намесим. Смяташе се, че милиардите долари военна помощ от Америка са ѝ осигурили лостове за упражняване на натиск върху генералите, но усилията ѝ да ги обуздае бяха посрещнати с грубо незачитане.

Европейският съюз, чиито харчове за подпомагане на Египет са незначителни в сравнение с американските, има още по-малък шанс да окаже влияние, въпреки изявленията за категорично осъждане и заканата да преразгледа отношенията си със страната.

Не бива обаче да се отчайваме, Египет остава доста зависим от Европа в търговско отношение, а също и за приходите си от туризъм. За да постигне някакво благосъстояние, Египет почти сигурно ще се нуждае от спасителна помощ от Международния валутен фонд, за да успокои инвеститорите, а нея може да получи само със съгласието на Запада. Трябва да използваме тези лостове, за да постигнем каквото е възможно, иначе ситуацията само ще се влошава, препоръчва "Дейли телеграф".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #18

    Борбата на египетската армия е да си запазят превилегиите,които имаха при Мобарак,но без Момарак,при това Америка ги поддържа и дава най много пари...Без тази армия не само в Египет ще е лошо,но и за околните страни.Така че ред е редно да се въведе колкото се може по бързо,преди всичко да е пламнало и даже нашия пожарникар не би бил в състояние да изгаси пожара...

  2. Анонимен
    #17

    Западът забърка кашата,западът да я духа, пък другите да им гледат сеирът

  3. Анонимен
    #16

    Америка няма прибързана позиция по тези събития

  4. Анонимен
    #15

    Америка и Европа ..такъв си го вкарват с тази прибързана позиция и ще платят 100 пъти по голяма цена. Да покажат поне едно нещо прозлязло от там да има "демократични рефлекси".То..в България един пожарникар ни направи луди ,какво остава за Египет. Да погледнат от всички страни и оставят армията да въведе ред. Как се постъпва в Амерка,ако се съпротивляваш ...сме говиждали по клипчета. Не е лесно да се справят с организация ,кото е изгорила над 100 църкви в Египет и има влияние сред най бедните.

  5. Анонимен
    #14

    11ти, Значи ако не подкрепям разцепленията, подтиквани от САЩ, съм комуне? Умноооо

  6. Анонимен
    #13

    Особенно ми хареса: „... Способен ли е Западът да повлияе върху събитията в Египет ...“ - Способен ли е слонът да се храни без хобот!

  7. Анонимен
    #12

    Извинявай № 7, става дума за № 6!

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #11
  9. Анонимен
    #10

    Вече и сънът на Ердоган в Турция говори открито за Халифат Спукана му е работата на Запада

  10. Анонимен
    #9

    Голям кеф ми е да гледам как западът го работят по Кама сутра Голям кеф

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.