Насим Талеб знае, че нищо не знае. Но пък мрази много хора и неща: банкерите, климатиците, журналистите, вратовръзките, грижовните майки. Той винаги е залагал на най-невероятното и така става богат. И то много богат.
Първата му книга остава в списъка с бестселъри на "Ню Йорк Таймс" цели 36 седмици, преведена е на 32 езика и е продадена в три милиона тираж. Оттогава насам той преподава в Оксфорд и Ню Йорк, пише афоризми, изнася доклади и обяснява какво и кого мрази: Нобеловата награда за икономика, банкерите, кремовете против слънчево изгаряне, климатиците, многознайковците, журналистите, елитните университети, нормалните училища, вратовръзките, стимулантите, маркетинга, твърде грижовните майки и социалните науки.
Той обича и да си представя колко прекрасно би било, ако някои известни икономисти бъдат набити публично. Твърди, че модерната медицина изобщо не е допринесла за удължаването на живота. Освен това дава и идеи за фитнес (като тази с носенето на тежки предмети по тялото) и диети (Не яжте само плодове, ако обичате тирамису!). Нищо чудно, че британският премиер го цени високо като съветник, а хонорарът за новата книга на "най-яркия съвременен мислител", както го нарича "Сънди таймс", е 4 милиона долара.
На среща с "черния лебед"
Маниакът, за когото става дума, се казва Насим Никълъс Талеб. Новата му книга "Аntifragile", която отскоро е и на германския пазар ("Antifragilität"), представлява най-вече една теория. Но не и формула за света, тъй като светът си е неразбираем, респективно и Насим Талеб знае само, че нищо не знае.
За да бъде разбрана неговата философия, трябва да се има предвид най-тежкият период в живота му - между 2004 и 2008, когато работи като мениджър на хедж фондове. Това е времето на супер мозъците от Уолстрийт и на убеждението, че с достатъчно математическа интелигентност и със съответните финансови инструменти може да се изчисли и обхване всяка евентуалност. В крайна сметка "хедж фонд" означава точно това: че защитният "плет" пред собствеността може да се вдигне и около бъдещите проекти.
Талеб контрира със следната поанта: да, сигурно може да се предвиди всичко - освен непредвидимото. И аргументира с един пример от философа Карл Попър: може цял живот да сте срещали само бели лебеди, но това съвсем не означава, че не съществуват и черни. И понеже Талеб е не само човек на думите, но и на делата - той залага пари на "черния лебед", и то много пари.
Стратегията на Талеб е в пълно противоречие с обичайния подход на брокерите - той залага всеки ден на срещата с "черния лебед", т.е. на едно неочаквано събитие, което може да вдигне рязко борсовия барометър, респективно - да се получи огромна премия. Вместо да прави ежедневно малки залози с минимален риск, които биха довели до малки печалби, Талеб е готов всеки ден да загуби по нещо - в името на голяма печалба някой ден.
Преди повече от десет години списание "Ню Йоркър" описва колко жестока е тази стратегия - Талеб губи ежедневно стотици хиляди долари. Тези, които залагат срещу него, стават с всеки следващ ден по-богати, самият той - все по-беден. Талеб получава нервни тикове, слуша само определени композитори, паркира все на едно и също място, яде само една и съща храна. "Финансовият свят ме мразеше страстно, всички мислеха, че съм идиот", казва Талеб.
Уроците на природата
Въпреки всичко Талеб остава верен на своята стратегия. И ето, че няколко месеца по-късно инвестиционната банка "Лемън брадърс" обявява фалит и започва световна финансова криза. А Насим Талеб изведнъж става богат, при това супер богат. Тогава той заключава: "Бях прав, за разлика от всички останали."
Чувството на триумф се откроява и в новата му книга, с която той демонстрира превъзходството си над "експертите". Същевременно се ядосва, че макар да се е оказал прав, не е успял да наложи убежденията си. Финансовата система все още е твърде могъща: вместо да се смалят до обозрими мащаби, банките са станали още по-големи и мощни. При това решаващите играчи все още не носят никаква отговорност - ако загубят залозите си, плаща данъкоплатецът. Освен това финансовата система все още е твърде обвързана: сривът на една банка може да повлече всички останали.
"Системата драматично показа колко е крехка, но въпреки това не се взимат никакви поуки за увеличаване на "антикрехкостта"", критикува Талеб и допълва: "Най-добрият урок за това дава природата: хората имат два бъбрека, от които единият може да се махне; един мравуняк се състои от много мравки, така че някои могат да умрат. И изобщо природата е организирана така, че всеки пожар, всяка суша или епидемия накрая само я укрепват. В този смисъл "антикрехкостта" не само позволява да се удържи на ударите, но те ѝ дават и повече сили."
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
8 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
7, всичко е "пари-стока-пари прим". Иначе нито едно бизнес начинание нямаше да може дори да се самоиздържа.
Още чичко Маркс е изяснил, че когато уравнението премине от "стока-пари-стока" в "пари-стока-пари прим" следва един унтерганг и през 20 век има един такъв - 1929г., после 2008г., вероятно ще има и следващ. Нищо толкова непридвидимо, ако човек получава съответната информация. Даже напротив - както показва филмът "Капиталът" на Гаврас, някои банкери даже са бутали системата в пропастта.
Много готина И умна книга Ultramarina
Талеб е специалист по математическа теория на хаоса и устойчивост на динамичните системи, ученик, сътрудник и последовател на гиганта в тази област Беноа Манделброт. Той се възползва от тези си познания за да види слабост в управлението на някоя система (финансовата например) и понякога успешно да се възползва от недостатъците които е забелязал. В повечето случаи критиките и подигравките му са точно на място. Нямам представа, по какъв начин това го прави "маниак". Може би авторът има предвид нещо като "пич", "лек" и пр. подобни, с което да сложи малко жълта краска с цел пивличане на вниманието на простолюдието.
Идеята не е само на цитирания спекулант, но така или иначе не е широко популярна (особено сред финансовите министри и международните топ-банкери). Накратко, всяка позната мрежа се характеризира с два показателя: ефективност (за която допринася оптимизацията и концентрацията), и устойчивост (която пряко се ощетява от споменатите два процеса. Цялата глобална финансова политика от поне век насам е насочена към увеличаване на ефективността на банките и фондовите пазари. Е, доживяхте, и не за последно... Идеята с двата бъбрека е много добра опростена илюстрация. По-подробно: в глава 19 от книгата на български език "Какво идва след парите".
А сега няколко още по-големи глупости от друг непознат: Направо махаме банките, по-точно във всяка държава оставяме само една банка - задължително държавна, забраняваме фондовите борси, забраняваме лихвите, акциите - само поименни и никаква търговия с тях. Може би, най-после светът ще миряса?
Големи глупости си написал приятелю непознат.
Мехмедияпул,
Защо ни пълните главите с малоумията на някакъв тъпанар?
Голям праз, спечелил защото винаги залагал на невероятни събития.
Всеки статистик ще ви каже, че и най-невероятните събития не са с вероятност нула. Значи веднъж на определено време, може би дори много дълго време, ще става и по нещо което никой не очаква. Случило се така, че глупакът заложил на нещо от упрямство пък то взело че станало. Защо оттук някой си прави извода че той е бил прав? Та той съвсем ясно си казва, че е заложил …
на фалита на Лейман от желание да прави напук на останалите, не защото го е предвидил. Е и? Какво го прави да е "прав"?
Такива трябва да бъдат изринати с фадрома от икономическата професия и да бъдат хвърлени на бунището на историята, закъдето впрочем сами са се запътили.
А с омраза никой доникъде не е стигнал!