Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Наследникът на империята "Самсунг" получи пет години затвор за корупция

2 коментара
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ли Джае-йон, наследникът на южнокорейската технологична империя "Самсунг" (Samsung), която включва и най-голямата в света компания за смартфони, бе осъден на пет години затвор за даване на подкупи, свързани с корупционния скандал, довел до отстраняването от власт на южнокорейската президентка Пак Гън-хе.

В петък съдът го призна за виновен и за незаконно присвояване, укриване на активи в чужбина, укриване на печалба и лъжесвидетелстване, посочва Асошиейтед прес, цитирана от БТА. Обвинението настояваше да присъда от 12 години затвор.

Адвокат на обвиняемия съобщи, че няма да приеме решението и ще обжалва, предаде Ройтерс.

Съдебното решение може да бъде обжалвано два пъти, уточни АП. Други ръководители на "Самсунг", срещу които бяха повдигнати обвинения по делото, също бяха обявени за виновни.

Петгодишната присъда е една от най-дългите, давани на южнокорейски бизнес лидер.

Сеулският централен окръжен съд постанови, че финансовата помощ на "Самсунг" към организации, управлявани от Чхуе Сун-сил, близка приятелка на южнокорейската президентка, представлява подкуп, включително 7.2 милиарда вона (6.4 милиона долара) спонсорство за ездаческата кариера на дъщерята на Чхуе Сун-сил.

Процесът продължи шест месеца.

Арестуваният през февруари Ли Джае-йон бе обвинен, че е предложил подкупи на обща стойност 38 милиона долара на четири организации на Чхуе Сун-сил в замяна на подкрепа от правителството за корпоративно сливане, което е укрепило контрола на Ли Джае-йон над "Самсунг" в решаващ момент, отбелязва Асошиейтед прес.

"Самсунг" не отрича прехвърлянето на корпоративни средства. Ли Джае-йон обаче се обяви за невинен при съдебното изслушване. Той каза, че не е знаел за фондациите и даренията, за които са отговаряли други хора.

49-годишният милиардер Ли Джае-йон е вицепрезидент на "Самсунг", но на практика ръководи основаната от дядо му компания, след като баща му Ли Кун-хи получи инфаркт през 2014 година.

Бившата южнокорейската президентка Пак Гън-хе, замесена в поредица от скандали, бе свалена от власт през март. Тя и приятелката ѝ Чхуе Сун-сил в момента са подсъдими.

Стотици шумни, непреклонни поддръжници на Пак Гън-хе се бяха събрали пред съда по-рано в петък, за да настояват за освобождаването на Ли Джае-йон.

Компанията, основаната през 1938 година от дядото на Ли Джае-йон, е известна в цяла Южна Корея и е символ на възстановяването на страната от бедността след Корейската война 1950-53 година, припомня Ройтерс.

С годините обаче се превърна и в олицетворение на близките отношения между политиците и големите семейни компании, които бяха въвлечени в редица скандали

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Станиславчо
    #2

    Харесва ми, как изречението, че процесът е продължил 6 месеца е отделено в самостоятелен абзац. 6 месеца сравнено с къде на друго място по света? :)

  2. Хитър Петър
    #1

    Точно преди пускането на Galaxy Note 8, доста подозрително, да не би конкуренцията да се е активизирала...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.