Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Наследството на Рем Вяхирев. Има ли бъдеще Газпром?

0 коментара

Инвеститорите вече предвкусват скорошна либерализация на пазара на акции на Газпром и като следствие от това - нов скок на техните котировки. В същото време обаче на събрание на акционерите на компанията на 29 юни бяха съобщени такива цифри, които карат експертите да се съмняват в устойчивостта на финансовото състояние на газовия гигант и в реалистичността на плановете на новото ръководство за увеличение на добивите на газ.

С други думи, не е изключено, че главната задача за Газпром през близките години ще бъде не толкова развитието, колкото оцеляването, с всички произтичащи от това последствия за фондовия пазар.

Откъде ще дойде развитието?

За това, че нещата при Газпром не са съвсем наред, никой няма съмнения. Да вземем такъв показател, като обемът на производството. За инвеститорите той има първостепенно значение. Когато наскоро ръководството на ВР съобщи,че обемът на добив на петрол и газ през второто тримесечие е спаднал с 4%, много акционери на англо -американския гигант се хвърлиха да продават своите акции и за един ден компанията загуби повече от 2 млрд. щ. долара от нейната пазарна капитализация.

При Газпром добивът също спада, но капитализацията нараства, просто защото тя няма вече къде да пада, а неприятните спомени от 1998 г. вече са забравени. Ако в 1999 г. компанията е добила 523,2 млрд. кубически метра газ, но през 2000 г. - само 500,8 млрд. кубически метра или с 4,3% по-малко. За същото време капитализацията на Газпром през 2000 г. бе 7,94 млрд. щ. долара или с 1,7 пъти по-голяма от тази през 1999 г.

От началото на годината капитализацията нарасна до 15 млрд. щ. долара, което се обяснява с високите цени на газа в Европа и от перспективата за либерализация на пазара на акции на компанията, както и от напускането на поста председател на Управителния съвет от Рем Вяхирев.

Неговият приемник Алексей Милер отбеляза, че Газпром планира постепенно да увеличава добива на газ, като за следващите 10 години планираното увеличение е 10 на сто. Това обаче ще бъде много трудно. По показател въвеждане в експлоатация на нови сонди /определящ добивите в бъдеще/ статистиката за 2000 г. е просто отчайваща. За сравнение, ако малката компания Славнефт през 2000 г. е инсталирала 229 сонди и е прокопала общо 581 000 метра, то при Газпром тези цифри са съответно 109 сонди и 224 000 метра.

Очакваните печалби от доставките на газ в Русия и в Украйна също не са оптимистични. Руските потребители дължат на Газпром 80 млрд. рубли или 2,7 млрд. долара, страните от ОНД още 2 млрд. долара или с 12 на сто повече, отколкото преди 1 година.

Като допълнение тези дни от Газпром обявиха, че през първите 5 месеца на 2001 г. е намалял износът на газ за Европа с 5% до 53,9 млрд. кубически метра. Най-голямо е намалението в страни, които в продължение на години бяха надеждни и платежоспособни потребители - Германия - 14% и Франция 15%.

Какво следва?

Едновременно с това по думите на Милер себестойността на продукцията на Газпром за последната година е нараснала с 45 на сто. Периодът на лесните печалби от местонаходищата в Уренгой, Ямбург и Медвежий вече отминаха, и всеки нов кубически метър газ се доставя на все по-висока и по-висока цена. Засега всички надежди на Газпром са свързани със Заполярното находище. А какво ще следва след това?

По предпазливи американски прогнози себестойността на газа от Щокмановското находище ще бъде 5 пъти, а в Карско море 7 пъти по-висока от тази в Уренгой. Твърде скъп ще се окаже и газът в Астраханска област, където трябва да се дълбаят сонди до 6 километра в дълбочина.

В условия на ускоряващ се спад на добива и рязко повишение на производствените разходи Газпром силно ограничи приоритетния кръг от проекти.

Независимо от намаляването на добива и износа Газпром планира да получи рекордни суми от продажби през 2001 г. - 13 млрд. долара. Но каква част от тях ще отиде за инвестиции?

Доставките на газ в Европа осигуряват кредити за компанията до 15 години напред, а стойността на кредитите вече достига, по някои изчисления, между 9 и 12 млрд. долара. Стойността на обслужване на този дълг, по признанието на Милер, си остава висока и поглъща солидна част от печалбите от реализирането на газ на външните пазари.

Още един възможен фактор за финансова дестабилизация на компанията е перспективата за либерализация на европейските пазари на енергоносители. Следствие от нея ще бъде развитието на спотови пазари на газ и намаляване на дела на дългосрочните договори, без които Газпром не може да получи кредити за финансиране на големите тръбопроводни проекти.

Срещу позициите на Газпром в Европа настъпват норвежци, алжирци и други доставчици, включително и на втечнен газ от Персийския залив.

Накрая не оправда очакванията и турския пазар, който за Газпром бе най-привлекателната алтернатива на Европа. Финансовата криза в Турция вече доведе до нарастване на дълговете на турските потребители към Газпром. А преди да започне да получава печалби от турския пазар, компанията ще трябва да започне да изплаща многомилиардните разходи по строителството на "Синия поток".

Списъкът на Милер

При създадените обстоятелства бъдещето на Газпром е доста мъгляво. Не е изключено, че през близките години компанията ще балансира на ръба на умерената рентабилност и тежките финансови проблеми. Алексей Милер признава, че обемът на добива ще зависи от конюнктурата на световния пазар на газ и от нивото на научно-технически прогрес като цяло, който осигурява въвеждането на технологии в областта на добив на газ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.