Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Наследството на ЩАЗИ продължава да вълнува Германия

23 коментара

Когато Мариане Биртлер, в миналото известен член на дисидентското движение в Източна Германия, се появи на публично място, тя неминуемо привлича погледите и завладява аудиторията. Днешната ръководителка на Службата за архивите на ЩАЗИ разполага с онова, което наричат “силно сценично присъствие”. Но едва ли само на това ѝ качество се дължи изостреният през последните месеци обществен интерес към работата на нейната институция. 17 години след щурмуването на централата на ЩАЗИ в Берлин архивите на министъра за държавна сигурност на ГДР Ерих Милке все още не дават мира на обединена Германия.

Разформироването на комунистическата Държавна сигурност - ЩАЗИ в Източна Германия и регулирането на достъпа до нейните архиви е уникален в световен мащаб опит по разследване и ликвидиране наследството на една тайна служба. През лятото на 1990 започва своята работа Комисията за контрол над архивите на ЩАЗИ със щат от 52 човека. Днес във Федералната служба за архивите на ЩАЗИ работят 2400 служители. Бюджетът на Службата е кръгло 100 милиона евро годишно. Папките с документи в архивите заемат 120 000 линейни метра, още 46 000 лм документи са съхранени на микрофилми. До края на 2005 са обработени над 2,2 милиона молби от граждани за достъп до личните им досиета. 16 години след отварянето на архивите новопостъпилите заявления само за 2005 са 80 574. Никой не бе прогнозирал толкова голям обществен интерес към тайните на миналото при учредяването на Службата.

През изминалите години работата с архивите бе насочена основно към Източна Германия – граждани от бившата ГДР можаха да научат, кои са били доносниците в тяхното обкръжение, публични институции провериха своите служители и отстраниха щатни и нещатни сътрудници на ЩАЗИ от определени длъжности, учени и журналисти получиха възможност за проучвания и анализ. Дейността на ЩАЗИ на Запад бе до неотдавна само обект на спекулации и епизодични разкрития. Причина за това бе пълното унищожаване през бурните седмици след падането на Берлинската стена на архива на Главно управление «Външно разузнаване». Едва години по-късно стана известно, че копия на част от картотеката на агентите на ЩАЗИ на Запад са попаднали по незнайни пътища в ръцете на американското ЦРУ. След дълги дипломатически усилия Германия получи през 2003 не много четливи факсимилета на този архив на 381 компакт диска – станали вече популярни като “Картотеката Розенхолц”.

Новите ЩАЗИ-вълнения през изминалите месеци  бяха предизвикани от резултатите на тригодишния труд на експерти, които буква по буква разчитат и уточняват идентичността на регистрираните във файловете западни граждани. Появиха се съобщения, че Федералната служба вече знае, но не бърза да съобщи имената на картотекирани от ЩАЗИ западногермански политици. Това предизвика недоволство, особено в Източна Германия, където мнозина се усъмниха, че след годините на непрестанни разкрития за връзките на повечето публични личности от бившата ГДР със ЩАЗИ, сега истината за агентурното минало на западни политици може да бъде потулена.

Мариане Биртлер излезе публично и потвърди, че 43 депутати от Бундестага в периода 1969 – 1972 г. имат картони в архива на Външното разузнаване. Сред тях са водещи в миналото политици като Вили Бранд, Франц Йозеф Щраус и Хелмут Шмидт. Досегашните данни, каза тя, не дават основание всички те да бъдат причислени към категориите агенти или шпиони. Само за петима е доказано със сигурност, че са работили съзнателно и срещу заплащане за ЩАЗИ. Повечето политици са водени в картотеката и ползвани като източници на информация без тяхно знание. Наистина не всички експерти споделят мнението на ръководителката на Службата. И двете страни разчитат на нови, по-детайлни информации след по-нататъшното проучване на архивите.

В Германия не приемат колективната отговорност на всички граждани за престъпленията и грешките на комунистическото минало. За разлика от България, където досиетата на Държавна сигурност все още са затворени за обществото, в Службата за архивите  може да бъде установена точната, конкретна и индивидуална вина. Или, както също се случва – да бъде потвърдена невинността, мъжеството и твърдостта на дадения гражданин пред заплахите и репресиите на държавата. В днешна Германия не правят разлика между «лошите» доносници на ДС и «добрите» герои от разузнаването, защитавали, уж «националните» интереси, както се внушава всекидневно на българската публика. Защото общественият дебат през изминалите години тук доказа – за комунистическата държава не съществуваха национални интереси извън интересите на Москва – “родината на световния пролетариат”, според обичайната тогава терминология. Само в условията на затворени архиви на ДС е възможно високи държавни постове в днешна България да се заемат от някогашни тайни сътрудници на службите, от бивши щатни служители на репресивните комунистически органи, а в президентската кампания тази есен да се състезават няколко кандидата с доказано агентурно минало.

Неотдавна Мариане Биртлер със съжаление отбеляза в разговор, че досега не е канена официално да посети България. А тя сигурно би имала какво да разкаже на българската общественост.

Статията е публикувана в новото списание “Vagabond”. Повече статии на Милен Радев може да намерите в неговия блог www.de-zorata.de

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Забележко
    #24

    “общественият дебат през изминалите години тук доказа – за комунистическата държава не съществуваха национални интереси извън интересите на Москва – “родината на световния пролетариат”” общественият дебат през изминалите години в България доказа същото доколкото ми е известно. Означава ли това, че след като политическата класа в България отказа да отвори досиетата, с това тя продължава да обслужва интересите на Москва?(освен разбира се и то на второ място, свойте собствено-партийни) Не означава ли

  2. Румен
    #23

    Означава естествено !Много е важно само да се проследят събитията след 1997 г. насам. Ще се види, че единствения, който направи опит да разсекрети досиетата е И. Костов.П. Стоянов настоя да се чака до решение на тогавашния ком.кон.съд, който пък от своя страна затръшна вратата към по-важната част от архивите. Започна частично разсекретяване до идването на цяря, който сложи край на всичко. След това дойде Първанов, който пък от своя страна започна да ги кичи с всякакви отличия.

  3. Н.Апостолов
    #22

    Здравей, Милене! Възхищавам се на последователността ти!В София през м.юли два пъти гостува пастор Гаук и, въпреки че категорично отказа да коментира въпроси, свързани с български политици и др. личности, не пропусна да изкаже личното си мнение, че доказаното сътрудничество с ДС е достатъчно основание за високопоставени политици да подадат оставка.Дано има кой да го чуе в България! Никога не е късно!И дано наистина и г-жа Биртлер бъде поканена в България - ако не от официалните институции (по разбираеми причини) - то от неправителствени организации или просто от опозицията. Тя със сигурност има какво да ни разкаже от опита на Германия с наследството на Щази през последните години.

  4. Ха-ха
    #21

    Така е.В Германия се вълнуват, а в България умуват.Най-накрая германските доносници ще са лоши, а нашите добри и порядъчни.Какво ше правят ако някой са били на служба и в ЩАЗИ и у нас не се знае.Навярно ще ходят да си получат индулгенция от съветското КГБ.

  5. Gen. Pinochet
    #20

    Redakciite na vestnicite, osnovani ot satrudnici da DS da badat zakriti, imushtestvoto im prodadeno i prihodite ot prodajbata mu da badat prichisleni kam nacionalnia biudjet.

  6. posetitel
    #19

    И защо точно към държавния бюджет бе приятелю? Само да те светна, че за момента имаме ИЗЛИШЪК от около 2млрд лв. в бюджетчето. Ти си вади изводите ако можеш кое къде отива и кой какво взима. Има къде къде по-добри начини да бъдат похарчени тези пари. А и защо само редакции на вестници? Има и едни такива други институции с по-голямо значение май!

  7. 123
    #18

    В държавното управление и на държавни служби НЕ бива да се допускат разузнавачи или ДС доносници. Политиците по-трудно могат да бъдат контролирани за чисто минало, защото думата имат избирателите. Държавата трябва да е защитена със закон от участие в нейните структури на агенти, без значение бивши или настоящи.

  8. въздържан
    #17

    Те не могат да имат други интереси освен на създателите си. България е друго нещо. И при комунизма защитавахме 1300 годишната си история. Нали паметника на незнайния войн, където и днес се поднасят цветя, беше открит от Тошо. Е, това проява на уважение към Съветския съюз или към България е било? Защо си затваряме очите пред очевадни факти? Защото така изнася на определени кръгове, на които им се иска българската история да започва от Желев. Смешно и тъжно!

  9. Румен
    #16

    Покрай сухото гори и мокрото !При нас 99% е сухо ! Sorry за мокрото

  10. въздържан
    #15

    Така ще стане. Но е важно да се знае, че има и сухо. Затова не приемам патоса на някои отворковци. Моментът изисква да се отворят досиетата, но от това няма да имаме само полза. Затова-по-кротко и с разум!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.