Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Манфред Вебер изпада от надпревара за шеф на ЕК

7 коментара
Манфред Вебер изпада от надпревара за шеф на ЕК

Групите на социалистите и либералите в Европейския парламент няма да подкрепят водещия кандидат на Европейската народна партия (ЕНП) Манфред Вебер за председател на Европейската комисия. Това са съобщили председателите на двете групи в четвъртък, когато лидерите на ЕС се събират в Брюксел да обсъждат разпределението на водещите постове през новия мандат – ръководителите на Европейската комисия, Европейския парламент, Европейския съвет, Европейската централна банка и Европейската служба за външна дейност. Играта не е лесна, защото се търси баланс между отделните партийни групи, между мъже и жени и географско разпределение.

Либералите и групата на социалистите и демократите официално уведомиха Вебер, че няма да получи техните гласове, съобщи на пресконференция Филип Ламбер, лидер на групата на Зелените в ЕП. Той допълни, че Зелените все още не са взели решение за Вебер.

Трябва да намерим съгласие за програма, а това все още не се е случило. Не изключваме никого, каза Ламбер.

Дачиан Чолош, лидер на либералната група "Обнови Европа", потвърди, че Вебер няма подкрепа.

Сложна политическа математика

Онова, което прави политическата математика толкова сложна, е това, че нито една политическа сила не може да доминира процеса. Нито ЕНП, която е най-голямата група в ЕП, нито новият алианс между Либералите и френския президент Еманюел Макрон, контролират достатъчно гласове в Съвета на ЕС, за да блокират най-важното му решение- излъчването на новия председател на Европейската комисия, пише "Политико".

"Никога по-рано се съм виждал политическите семейства да имат толкова силна роля в Съвета", коментира Райнхард Бютикофер, съпредседател на европейските Зелени.

На теория, дори страните, чиито представители в Съвета не принадлежат към никоя от големите политически фамилии – Великобритания, Гърция, Унгария, Италия и Полша – могат да наложат вето, в случай, че искат да работят заедно, което е малко вероятно.

"Предпазлив оптимизъм" изрази в сряда председателят на Европейския съвет Доналд Туск, натоварен да постигне споразумение между държавните лидери и Европарламента след европейските избори.

Тримата претенденти, избрани от политическите семейства - германецът Манфред Вебер за Европейската народна партия (ЕНП), холандецът Франс Тимерманс за социалистите и датчанката Маргрете Вестагер за либералите, не успяха да съберат в ЕП мнозинство в своя подкрепа, увериха пред АФП европейски източници.

Избраникът, който ще наследи на 1 ноември люксембургеца Жан-Клод Юнкер, трябва да спечели на своя страна 21 от 28-те европейски лидери и да получи мнозинство от най-малко 376 гласа в Европарламента.

"Още не се знае кой би могъл да събере това двойно мнозинство", довери европейски дипломат.

Очертава се обаче договорка за разпределяне на четирите ръководни поста. ЕНП, най-голямата група в Европарламента, настоява за председателството в Европейската комисия и не среща отпор, заявиха за АФП три отговорни лица.

Либералите искат председателското място в Европейския съвет, а социалистите се очаква да посочат ръководител на европейската дипломация и да си поделят петгодишното председателство в Европарламента със Зелените - по две години и половина за всяка група.

Но "всичко може да се раздвижи отново", предупреди европейски служител.

Остава да се намерят конкретни хора за всеки пост. Споразумението трябва да спазва изискванията за равнопоставеност и географски баланс. Доналд Туск се ангажира да издейства назначаването на две жени.

Туск и други запознати с обсъжданията твърдят, че има План Б- шефът на ЕК да се избере измежду малък кръг от компетентни кандидати.

В този случай могат да бъдат обсъждани кандидатурите на французина Мишел Барние, който води преговорите на ЕС с Великобритания за Брекзит, както и на бившия зам.-председател на ЕК и настоящ изпълнителния директор на Световната банка Кристалина Георгиева.

Някои от хората, които подкрепиха усилията ѝ в надпреварата за генерален секретар на ООН през 2016 г., сега са в Брюксел, за да тестват шансовете ѝ да наследи поста на Жан-Клод Юнкер, пише "Политико".

"Телефоните прегряват"

"Добре че в съюза бяха премахнати таксите за роуминг, защото телефоните прегряват", с ирония отбеляза един дипломат.

Френско-германската свада остана в миналото. Президентът Макрон и Ангела Меркел разговарят всеки ден, довери човек от обкръжението им. Сега вече "знаем какво всъщност искат французите", потвърди германски правителствен източник.

Оживени дискусии се очаква да предизвикат и другите централни теми на срещата, по-специално постигането на въглероден неутралитет (баланс между изхвърлянето и поглъщането на парникови газове от почвите и горите) до 2050 г. и бюджетът на еврозоната.

"Брекзитът не бе вписан в програмата в стремеж да се разглежда само позитивният дневен ред", отбеляза европейски дипломат.

Еманюел Макрон ще пристигне в четвъртък за двустранни разговори с канцлерката и с испанския премиер социалист Педро Санчес.

Всяко политическо семейство е предвидило заседание на ръководството за съгласуване на преговорните позиции преди форума.

Неспособността на претендентите да съберат мнозинство в Европарламента е утешителна за канцлерката Меркел, увери европейски служител.

"За нея би било трудно решение да не подкрепи Манфред Вебер пред държавните глави, но щом Европарламентът елиминира претендента, излъчен от ЕНП, това ѝ позволява да обмисли друга кандидатура", обясни той.

ЕНП стои зад редица фигури, сред които е и Мишел Барние. "Но канцлерката все още не скланя постът да бъде поет от французин", увериха източници от Франция и Германия.

Ако в четвъртък не се стигне до обща позиция за кандидатите, ще бъде свикана извънредна среща на върха на 1 юли, точно преди първото заседание на новия Европарламент, когато се очаква депутатите да изберат председател.

"Трябва бързо да постигнем споразумение, защото имаме нужда от работеща Европейска комисия, за да се справим с Брекзита, особено ако Борис Джонсън стане премиер на Обединеното кралство", подчерта високопоставен дипломат.

Дискусиите може да продължат в кулоарите на лидерската среща на Г-20 в Осака в петък и събота, прогнозира европейски служител. В този форум ще участват шестима европейски ръководители: Ангела Меркел, Еманюел Макрон, испанецът Педро Санчес, италианецът Джузепе Конте, британката Тереза Мей и холандецът Марк Рюте, поканен от Япония.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #7

    Разбира се, положението далеч не е трагично: разликата в представителността на новия ЕП въобще не е толкова голяма, че да следват решителни промени. Мнозинството продължава да е на ЕНП и подходящ кандидат ще се намери. Но ако има фасони от ляво: да благодарим за това на националпопулизма. Тяхната единствена "победа".

  2. Лизи Гугуткова
    #6

    Нямам нищо против кандидатура от Германия. Казвал съм го и не се шегувам - ако канцлерът бе кандидат, щях да я подкрепя, защото смятам, че тя разполага с качествата и уменията да бъде много добър председател на комисията", каза Макрон, цитиран от Ройтерс. "Но тя не желае това и аз изпитвам дълбоко уважение към решението ѝ", добави той.

  3. pepe
    #5

    А, да, да не забравя да спомена сред противниците на Вебер и всичките платени от русия "нови десни" в ЕП!

  4. pepe
    #4

    Освен че с обявяването си срещу сесиите на ЕП в Страсбург Вебер разсърди французите и специално Макрон, който сега е дефакто неформален лидер на либералния алианс в ЕП, той също така се изказа срещу Северен Поток 2 /по-точно се закани да го спре/ и не случайно социалистите, начело с Тимерманс първи и най-категорично се обявиха против него /убеден съм, че не само Шрьодер от социалистите е топнал пръстчета в меда/, а също вероятно е настроил срещу себе си някой от либералите, специално в Германия и

  5. Коментарът е изтрит в 08:47 на 2 октомври 2023 от автора.
    #3
  6. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #2
  7. Практик от София
    #1

    "ЕНП стои зад редица фигури, сред които е и Мишел Барние..."

    Барние изрази голяма подкрепа за новите пазарни регулации, след като през 2010- а стана европейски комисар по вътрешния пазар и услуги. Има репутация на поддръжник на класически френски, държавен подход към бизнеса. "Файненшъл таймс" го нарече "финансовия цар" на ЕС, докато евроскептичният Daily Telegraph го нарича "най-опасният човек в Европа".
    Барние е служил два пъти като комисар, но неговото ръководство на преговорите за Brexit е най-важният

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.