Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Настояваме ЕС да фиксира 2004 за приключване на преговорите

0 коментара

България ще фокусира усилията си да получи от Европейския съвет през декември оперативна пътна карта, където 2004 г. да бъде посочена като дата за финализиране на преговорите за членство, при мандата на настоящата Европейска комисия. Това заяви министърът по европейските въпроси и главен преговарящ с ЕС Меглена Кунева, която добави, че не може да бъде изключен никакъв сценарий, в това число и да приключим преговорите при нов състав на комисията, в която ще участват представители на новите 10 страни - членки.

2007-ма година като срок за пълноправно членство е един много твърд ангажимент, поет от Европейския съюз. Надявам се след декемврийския съвет това да се случи и с 2004 като година, финализираща европреговорите, каза още Кунева пред репортери в Атина, където придружава президента Първанов.

Симеон: Докладът е положителен, ако се абстрахираме от Румъния

"Бихме приели доклада като действително положителен, ако се абстрахираме от темата Румъния. В Румъния също се стремят към Брюксел, ние си имаме нашия път, ясен, определен и ще си го изпълним", заяви премиерът Сакскобургготски пред журналисти, след като посланикът на ЕК Димитрис Куркулас му връчи годишния доклад на ЕК за напредъка на България. Симеон не пожела да влиза в полемика с президента Първанов, според когото на правителството и мнозинството липсва управленски капацитет за водене на преговори с Европейския съюз. Много важно е всички институции в страната да работят в една и съща посока и да полагат общи усилия, каза премиерът.
още

"Това, което ще искаме, не е нищо повече от това, което получиха 10-те страни от първата вълна. Няма да отстъпим, ако ни се предложи по-малко отколкото заслужаваме", бе категорична Меглена Кунева. Ние заслужаваме край на преговорите през 2004-а, защото сме готови и защото другото би било изкуствено несправедливо, добави тя.

Кунева посочи, че българските европреговори се случват в деликатен момент - конституционни реформи, отшумяваща криза след войната в Ирак, културен шок от първото разширение.

България и Румъния ще пристигнат на гарата по едно и също време

Повечето европейски медии смятат, че България и Румъния са получили доста "уклончиви", по техните думи, оценки по пътя си към Европа, предаде Би Би Си. На въпроса защо двете страни продължават да бъдат разглеждани в пакет, еврокомисарят по разширяването Гюнтер Ферхойген отговори:

"Защото има много открити въпроси. Аз не изключвам възможността България и Румъния да приключат преговорите докато е мандата на тази Комисия през ноември 2004 г. Това е, което те искат. Дори не изключвам едната страна да приключи преговорите малко по-рано от другата. Но те ще пристигнат на гарата по едно и също време, защото вече решиха, че датата за влизане е 2007 година."

Ще се борим за индивидуална оценка

България ще настоява да бъде оценявана индивидуално за напредъка си в присъединяването към Европейския съюз и има всички шансове да успее да стане член на ЕС през 2007 г. независимо от пакетирането с Румъния, коментираха днес управляващите в София, след като вчера Европейската комисия обяви положителен годишен доклад за напредъка на България, но едновременно с това окончателно ни пакетира с Румъния.

Българският екип ще продължи да работи страната ни да бъде оценявана индивидуално и по достойнство, коментира вицепремиерът Пламен Панайотов, в чийто ресор е евроинтеграцията. Равното третиране на България и Румъния е само едната страна от принципите на ЕС, другата страна е индивидуалният подход, подчерта още Пламен Панайотов пред БНР.

Той определи като "изключително позитивни за България" основните акценти в доклада на ЕС: доброто развитие на съдебната и административната реформа, прилагането на европейското законодателство и сближаването на нормативната уредба с европейските стандарти. Отбелязва се, че приоритет на правителството е борбата с корупцията, каза още Пламен Панайотов.

Противоречие между двата документа на ЕК

Според външния министър Соломон Паси решението за приемане в пакет на България и Румъния в ЕС е "половинчата новина", защото има противоречие между двата документа - Редовния доклад и статистическия анализ.

"От една страна те казват, че всяка от кандидатките ще бъде оценявана според собствения ѝ напредък, но от друга страна се дава и някаква форма на обвързване", обясни министър Паси.

"Ние бяхме пакетирани с нашите съседи, които бяха по-напред от нас. Имаше забавяне на прегорите от страна на България. Но ние успяхме да наваксаме", коментира още министър Паси обвързването ни с Румъния още през 2001.

Според него която и от двете страни - България и Румъния - да се забави от тук нататък, другата ще поиска ускоряване на собственото ѝ приемане в ЕС.

Ако институциите действат съгласувано според стратегията за ускоряване на преговорите, България има всички шансове да успее да се присъедини към ЕС през 2007 , заяви българският външен министър.

България и Румъния са важен фактор на Балканите. Но ние се безпокоим, когато има риск от изкуствено групиране, не скри притеснението си депутатката от НДСВ и член на външната комисия Гергана Грънчарова.

Разликата между България и Румъния не е толкова голяма

Ръководителят на Делегацията на Европейската комисия в България Димитрис Куркулас каза, че България е по-напред от Румъния, но когато двете съседни страни влязат заедно в ЕС, това ще е от полза за съюза. Не забравяйте обаче, че разликата между двете страни не е толкова голяма, че да стане повод за тревоги, посочи той пред депутати в парламента.

Куркулас представи редовния годишен доклад на комисията за напредъка на България пред ръководството на Народното събрание, председателите на парламентарните групи, на парламентарните комисии и членовете на комисията по европейска интеграция. Преди това той връчи документа на председателя на Народното събрание Огнян Герджиков.

Куркулас отбеляза, че за повечето глави оценката е добър или много добър напредък. Документът потвърждава оценката за функционираща пазарна икономика и отбелязва напредък и по втория критерий - възможността да се справи с конкуренцията на единния европейски пазар, добави Куркулас.

Той посочи също, че докладът официално задоволява желанието на България и Румъния да получат финансова рамка, като посочва времеви граници за това.

Огнян Герджиков оцени доклада като "добра вест" в много важно за България време.

Опозицията разтревожена

Според Димитър Абаджиев от ОДС докладът е положителен, но не дава категорични гаранции за приключване на преговорите през 2004 г. Ирина Бокова от Коалиция за България призова италианското председателство на ЕС, въз основа на доклада, на следващия Европейски съвет да бъде приет силен за България документ, като страната ни бъде оценена по собствените си заслуги и да не става заложник на други разбирания. Юнал Лютфи от ДПС благодари за добрата оценка за интеграцията на малцинствата, като добави, че България може да бъде пример в това отношение.

Председателят на енергийната комисия в парламента Веселин Близнаков каза, че българите са настроени много позитивно към членството на страната в ЕС, както и че желаят у нас да се развива модерна ядрена енергетика. По думите му България очаква с надежда партньорската проверка на АЕЦ "Козлодуй", ще приеме резултатите ѝ и се надява качествата на блоковете на централата да бъдат оценени по достойнство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.