Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Настояваме ЕС да фиксира точен график за България

0 коментара

Срещата на Върха на ЕС през декември да фиксира 2004 г. за край на преговорите с България, са настояли външният министър Соломон Паси и евроминистър Меглена Кунева по време на срещите си в Брюксел. Двамата участват в междуправителствената конференция за европейската конституция.

Според Паси и Кунева, за нашия преговорен процес е особено важно на последния за италианското председателство Европейски съвет през декември т.г., държавните и правителствени ръководители на 15-те страни от съюза да декларират категорична политическа воля за край на преговорите с България догодина.

Има голяма вероятност в заключителния документ на ЕС през декември, 2004 г. да бъде посочена като срок, който и ЕС си поставя за цел, уточни министър Кунева, цитирана от БНР. Приетата на предишната среща на ЕС формулировка, валидна и в този момент, гласи, че 2004 г. е целева за България, а ЕС подкрепя българските амбиции.

При срещите си с гръцкия външен министър Георгиус Папандреу и с министрите по европейските въпроси на Гърция и Франция, Паси и Кунева са получили уверения, че Атина и Париж ще ни съдействат за приемане на по-категорично заключение. Според министър Кунева, след като то стане факт, ще може да се работи и за получаване на оперативна пътна карта за финалния етап от преговорите, както и да се постигне договореност присъединителният договор да се подпише през първата половина на 2005 г. Така ще има достатъчно време за ратификация на договора от парламентите на 25-те страни членки на ЕС, колкото ще бъдат след половин година, и България ще бъде сигурна, че ще стане пълноправен член на съюза от началото на 2007 година, обясни Кунева.

В оповестения преди 2 седмици Стратегически доклад за разширяването на Европейската комисия е записано, че България и Румъния трябва да подпишат общ присъединителен договор преди края на 2005 г., за да изпълнят целта да се присъединят към ЕС през 2007 година.

Соломон Паси и Меглена Кунева казаха още, че смятат да изложат българските очаквания пред колкото е възможно повече министри от страните-членки на ЕС, дошли на междуправителствена конференция в Брюксел.

В декларация пред Европейския парламент в Страсбург, италианското председателство на Евросъюза в лицето на зам.-министъра по европейските въпроси Антониони споменасред задачите на Европейския съвет през декември и фиксиране на графика за приемането на България и Румъния, съобщи БНР.

Европейският съвет през декември ще трябва да се произнесе по състоянието на преговорите с България и Румъния на базата на наскоро публикуваните доклади за напредъка и Стратегическия доклад за разширяването и да фиксира времева рамка за приключване на преговорите и за приемането на двете страни, заяви Антониони от името на италианското председателство.

Преди това, председателят на Европейската комисия Романи Проди, говорейки за финансовите перспективи на ЕС посочи, че през 2007-ма ЕС трябва да има 28 държави членки и че е необходимо още през 2006 г. всички финансови инструменти да са готови за функционирането на разширения съюз.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.