Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Натискът на палатките" дава ефект, реформата напредва с бавни стъпки

Семейства на хора с увреждания излязоха на пореден национален протест “Системата ни убива“

9 коментара
"Натискът на палатките" дава ефект, реформата напредва с бавни стъпки

Родители на деца с увреждания излязоха в понеделник на национален протест “Системата ни убива. Всички.“, за да заявят отново дългогодишните си искания за реформи, които да осигурят адекватна подкрепа и социални услуги на нуждаещите се. Протестните акции започнаха още от сутринта когато баща на момче в инвалидна количка го “остави“ символично в приемната на Министерския съвет на грижите на премиера Бойко Борисов, за да покаже с какви трудности се сблъскват всеки ден семействата на хора с увреждания. 

Според протестиращите родители “натискът на палатките“, които бяха разпънати пред парламента преди близо два месеца – в Деня на детето 1 юни, в крайна сметка са започнали да дават някакъв резултат.

Реформата напредва с бавни стъпки

По-рано в деня на протеста беше отчетено сближаване на позициите на протестиращите майки и организациите на хората с увреждания по подготвяния от социалното министерство нов закон за хората с увреждания. Той беше представен на последното заседание на работната група по изготвянето му, в която се завърнаха представители на протестиращите майки на деца с увреждания. По-рано те излязоха от работните групи заради това, че исканията им не бяха отразени в предишен вариант на законопроекта. Сега част от исканията им са върнати.Те обаче продължават да настояват ТЕЛК да отпадне като база, върху която се дава подкрепата на човека с увреждане.

До 6 август всички участници трябва да изпратят становищата си. От изявленията на всички страни след заседанието стана ясно, че диалогът продължава, проблемите на хората с увреждания са общи и ще се търси решение, което удовлетворява всички.

“Работата по проекта напредва с бавни стъпки в правилната посока“, коментира социалният министър Бисер Петков.

“Натискът на палатките определено има ефект, защото най-после се работи ефективно и интензивно и затова сме на тази маса“, коментира Мая Стоицева, представител на майките на деца с увреждания от палатковия лагер пред парламента.

Социалната оценка ще се прави от АСП

Съгласие е постигнато по това как да изглежда социалната оценка, какво да включва, както и по идеята да се прави първоначално от специализирани звена в Агенцията за социално подпомагане.

Занапред е възможно и изнасянето на оценката в отделна структура.

Подкрепата да отчита вида, а не само степента на увреждането

Обсъждани са и елементите на финансова подкрепа, като общото становище е, че тя трябва да бъде индивидуална и да се отчита не само степента на увреждането, както е заложено в законопроекта, но и вида на увреждането. Социалният министър увери, че работната група се е ангажирала да направи предложения в тази посока.

Според всички групи са положителни предложенията за промени около трудовата интеграция на хората с увреждания и ангажиментите на работодателите да наемат хора от тази група. Трябва обаче да се поиска становище и от работодателите, коментира социалният министър Бисер Петков.

Месечна помощ ще е процент от линията на бедност

В законопроекта се предлага месечната финансова подкрепа за навършилите пълнолетие хора с увреждания да е в интервала от 10 на сто до 57 на сто от линията на бедност. Линията на бедност през тази година е 321 лева, но се предвижда през следващата година да е 348 лева.

Хората с намалена работоспособност от 50 до 70.99 на сто ще получават месечна финансова подкрепа, която ще е 10 на сто от линията на бедност; тези от 71 до 90 на сто - 15 процента от линията на бедност; а над 90 на сто - 25 процента от линията на бедност. За хората с увреждания над 90 на сто с чужда помощ, които получават социална пенсия за инвалидност, е предвидено да получават 57 процента от линията на бедност.

Личната помощ ще е по тристепенна скала на увреждането

Предвидена е и лична помощ, каквото е основното искане на протестиращите майки на деца с увреждания.

Оценяването на правото на човека с увреждане от лична помощ се базира на тристепенна скала на зависимост/затруднения:

Степен I на умерена зависимост/затруднения е човек с увреждане от 71 до 90 на сто увреждане. В тази категория човекът с увреждане получава до 20 часа месечно право на лична помощ.

Степен II на тежка зависимост/затруднения е човек с увреждане над 90 на сто, който се нуждае от помощ два или три пъти дневно. В тази категория човекът с увреждане получава до 80 часа месечно право на лична помощ. 

Степен III е тази на тотална зависимост/затруднения - човек с увреждане над 90 на сто увреждане, което се нуждае от помощ и продължителна подкрепа от друго лице за реализиране на различни дейности от ежедневния живот много пъти дневно, поради пълната загуба на физическа, умствена, интелектуална или сетивна автономност. В тази категория човекът с увреждане получава до 168 часа месечно право на лична помощ. 

Квоти за наемане на хора с увреждания

Въвежда се квотен принцип при назначаване на хора с трайни увреждания, според който работодатели с 20 до 49 работника назначават поне един човек с увреждане, с 50 до 99 - двама, със 100 и над 100 - четири процента от средносписъчния им състав. Ако не се изпълнят тези квоти, работодателят внася всеки месец във фонда към Агенцията за хората с увреждания такса в размер от 80 на сто от минималната заплата за всеки неназначен човек с увреждане.

Социалният министър Бисер Петков припомни, че предложенията в закона на този етап струват допълнително 110 милиона лева.

"Тази сума не е малка на фона на това, което се разпределя в бюджета, така че аз трудно бих могъл да защитя по голям финансов ресурс от този", каза Петков.

Омбудсманът настоява за всеобхватна оценка

Омбудсманът Мая Манолова също отбеляза, че предлаганият проект е стъпка, но недостатъчна, за да се каже, че започва реформа. По думите ѝ волята за истинска реформа ще бъде показана, ако в законопроекта залегне комплексната оценка на всички проблеми и потребности на човека с увреждане, както и да е задължителна за всички ангажирани институции, а не пожелателна. По думите ѝ са необходими и корекции във финансовата подкрепа, като се завиши помощта за хората с най-тежки увреждания и тя не остане само с повишението на финансовата подкрепа, а и с личната помощ като услуга.

Тя иска и реформа при отпускането на медицински изделия и помощни средства, като според нея е необходимо на човека с увреждане да не му се дават лимитирани пари за помощно средство, а да му се предоставя необходимото. Така според Манолова ще бъдат преодолени злоупотребите. Омбудсманът смята, че трябва да се работи по достъпността на средата, за да не сме една от държавите, в които хората с увреждания са най-малко видими за обществото. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #9
  2. boriana
    #8
  3. Дядо ми Петър
    #7

    За да му се "махнат от главата", КАПО ДИ ТУТИ КАПИ благоволи да говори с протестиращите ЛИЧНО! Горките те! Не им стига че ги будалка и лъже (наред с всички нас, разбира се) денонощно по всички възможни начини, ами се навират да ги преметне и лично. Хитрецът от Банка, за когото ментор, патрон и кумир е ХИТРЕЦА ОТ ПРАВЕЦ.

  4. Филка Русофилка
    #6
  5. edin.drug
    #5

    Друг въпрос е кой беше яхнал този протест - мутри като Славито и национал-социалисти, които наричаха булевард Цар Освободител - булевард Руски. Не дадоха думата на майките близо час. Говориха всякакви безвкусни сантиментализми и антиправителствени лозунги без ясно послание. Но това не отменя проблема. А още по-голям проблем е, че няма обществено настроение в подкрепа на хората с деца с увреждания. Това ясно показва какъв народ сме ние.

  6. edin.drug
    #4
  7. За тва ли са ни го турили тоя мутраген за премиер за да работи чрез губене на време по протести... за останалото коленичи в сараите да го галят по тиквата

  8. Калико Джо
    #1

    И колко са реално тези хора с увреждания? Каква част от населението са те и ще има ли достатъчно хора без увреждания да ги спонсорират? Щото България се топи и накрая ще останат само тези с уврежданията в нея...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.