Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НАТО да обърне повече внимание на източния си фланг

Плевнелиев предложи по-активно използване на съвместните военни бази в България

7 коментара
НАТО да обърне повече внимание на източния си фланг

Притеснени от случващото се с Украйна и агресията на Русия, президентите на страните от Централна и Югоизточна Европа поискаха от НАТО да обърне повече внимание на сигурността по своя източен фланг. На провелата се в полската столица Варшава във вторник среща държавните глави на България, Румъния, Литва, Латвия, Естония, Полша, Чехия, Словакия и Унгария се договориха на предстоящата среща на върха на НАТО през септември в Уелс да поставят акцент върху ефективността, солидарността и готовността за реакция на Алианса при кризи.


Държавните глави на страните от Централна и Източна Европа поискаха последователно укрепване на източния фланг на НАТО, заяви полският президент Бронислав Коморовски след срещата.

На срещата в Уелс "главната задача ще бъде да се приспособи НАТО към изменящата се ситуация в областта на сигурността, вземайки предвид новия модел на поведение на Русия, както и новия тип агресия, който наблюдаваме в отношенията между Русия и Украйна. Това бе главната тема в разговорите на деветимата държавни глави", заяви Коморовски.

"Способността за адаптиране към изменящите се условия на сигурността е важна. Във връзка с това на срещата на върха на НАТО трябва да се вземат под внимание промените, предизвикани от действията на Русия в наше непосредствено съседство. Поради това искаме последователни действия на НАТО в областта на мисията по колективна отбрана, както и стратегическото укрепване на източния фланг на алианса", посочи полският президент.

По думите му някои елементи от този процес трябва да са военно присъствие на НАТО в Централна и Източна Европа, реформа на силите на алианса за бързо реагиране и разширяване на инфраструктурата.

Участниците в срещата на върха също така са заявили, че сред приоритетите на алианса трябва да са изграждането на система за противоракетна отбрана и киберзащитата.

"Освен това всички гости изтъкнаха важността на запазването на политиката на открити врати за страните, които отговарят на критериите за членство в алианса, стига те да проявяват интерес към това. Разгледахме и възможността за различен тип партньорство с други страни, в частност скандинавските", съобщи Коморовски.

В заключителната декларация президентите на деветте страни от Централна и Източна Европа настояват за "пълно изясняване на обстоятелствата около трагедията с малайзийския самолет от международна комисия с участието на представители на всички заинтересовани държави, осигуряване на пълен достъп до мястото, уликите и свидетелите на трагедията, както и за безопасността на работата на комисията и службите на територията на катастрофата".

Президентите също така са осъдили военните действия против цивилни, изразили са протест срещу всякаква форма на подкрепа за терористични прояви и са призовали към незабавно прекратяване на въоръжените сблъсъци в Украйна.

Плевнелиев: Единни и решителни срещу ескалация на конфликта в Украйна

"Събитията в Украйна доказаха, че не можем да приемаме за даденост мира и сигурността в Европа", подчерта по време на срещата президентът Росен Плевнелиев. Според него страните от Алианса трябва да останат единни и решителни, за да предотвратят последваща ескалация на конфликта в Украйна.

Прессекретарятът на държавния глава съобщи, че по време на срещата във Варшава той е предложил увеличаване на силите на НАТО в региона на Югоизточна Европа и Черно море, провеждането на повече съвместни учения, както и по-активното използване на съвместните военни съоръжения в България.


Участниците в срещата са изразили общо мнение, че технологичната модернизация е от ключово значение за съхраняването на НАТО като най-ефективния и способен военен съюз в света, което изисква отделянето на поне 2 процента от БВП на държавите за нуждите на отбраната, а 20 процента от военните бюджети следва да бъдат предвидени за капиталови разходи и модернизация.

Росен Плевнелиев е подчертал, че страната ни ще изпълни предвиденото в Бялата книга за отбраната и Въоръжените сили постепенно увеличение на разходите за отбрана до 1.5 процента от БВП до 2015 г., с последващо нарастване от 0.1 процента годишно до достигане на предвидената граница от 2 процента, както и за достигане на ниво на капиталовите разходи от 15 процента от бюджета за отбрана.

На срещата е било отбелязано, че инициативите "Интелигентна отбрана" и "Свързаност на силите" дават нова възможност на държавите от НАТО да търсят адекватен отговор на предизвикателствата пред сигурността чрез коопериране и сътрудничество, въпреки ограничените финансови възможности, с които разполагат.

По тази тема Плевнелиев е съобщил, че България продължава да обмисля възможностите за поддръжка на многоцелеви изтребители и обучение на пилоти, съвместно с други партньори от Югоизточна Европа.

Бързото изготвяне на общ План за готовност на НАТО за действие, както и приемането на планове за действие при извънредни ситуации от отделните държави членки са важни стъпки към повишаването на общата сигурност, подчертал още Росен Плевнелиев. България вече работи заедно с Румъния за постигането на подобно споразумение, което ще увеличи интеграцията и отбранителните способности на двете държави.

Държавните глави от района подчертаха значението на трансатлантическото партньорство като основа на ефективното военно сътрудничеството в НАТО. Изразена беше обща подкрепа за декларираната от президента Барак Обама през юни готовност на САЩ да инвестират 1 млрд. долара в увеличаването на отбранителните способности на партньорите от Източна Европа, да разположат допълнителни сили и да участват в повече военни учения, както и да насърчат развитието на отбранителния потенциал на Грузия, Молдова и Украйна.

Участниците в срещата са подкрепили създаването на Европейски енергиен съюз и на единен механизъм за закупуване на енергийни ресурси, което ще позволи да бъдат преодолени разликите в заплащането и ще обедини ресурсите, инфраструктурите и възможностите за въздействие при водене на преговори от европейските страни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #7

    Ще се наложи да обърне внимание, особено ако Русия възстанови ракетите със среден радиус на действие.... това са към до 5000 км. обсег... "оттатък" Лондон....

  2. boby1945
    #6
  3. bobyhranov
    #5
  4. многодобре
    #4

    По-опасни за националната сигурност на България,до този момент се очертават част от политиците ни, чиновниците в БНБ,част от прокуратурата и услужливи журналисти и собственик на медийна империя.От тези НАТО не ще ни опази!

  5. Kiril Kovatchev
    #3

    Много хубаво е Нато да обърне внимание на източния си фронт, но и страните от Нато трябва да си увеличат военните разоди до 2 процента. Разбира се че това не е много популярно, но какво да се прави, руската заплаха се увеличава и всички трябва да сме по-подготвени. Не може вечно европа да чака американците да свършат мръсната работа.

  6. Ген. Иван Колев
    #2
  7. Rhapsody of fire
    #1

    Браво на Плевнелиев. Той единствен от нашите политици се изказва твърдо против Путинска Русия.Един път да съм горд с изказване на български държавник.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.