Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НАТО е блокиран да вземе решение за Ирак

0 коментара

Няколко европейски страни-членки на НАТО попречиха на алианса да вземе решение относно молбата на Съединените щати за помощ при нападение срещу Ирак. Лидерите на Франция и Германия публикуваха обща декларация, в която заклеймиха това, което според тях е прибързано отношение към предприемането на враждебни действия. "Войната не е неизбежна", посочи френският президент Жак Ширак на среща с германски и френски парламентаристи в двореца Версай. Германският канцлер Герхард Шрьодер обяви, че ще използва "всичко, което е по силите му", за да бъде разоръжен Ирак по мирен път. Великобритания и Испания, заедно с бившите комунистически източноевропейски страни, като цяло подкрепят администрацията на Буш по отношение на Багдад. Но Съединените щати срещнаха силна опозиция другаде, особено в двете най-населени в Европа страни - Франция и Германия, които заявиха, че на инспекторите на ООН в Ирак трябва да им бъде предоставено още време, за да си свършат работата.

Служители на НАТО съобщиха, че на срещата на алианса в централата му в Брюксел, френските и германските пратеници, подкрепени от колегите си от други държави, между които от Белгия и Люксембург, са оглавили опозицията срещу приемането на американската молба за помощ. Вследствие на решението им е станало невъзможно членовете на Северноатлантическия съюз да постигнат консенсус, както изисква устава му в такива случаи. Има няколко страни, които искат да се изчака, но остава възможността за евентуално одобряване на молбата, заяви служител на НАТО.

Американският министър на отбраната Доналд Ръмсфелд посочи, че позицията на Франция и Германия е "проблем". В същото време той го омаловажи, като нарече двете страни "старата Европа". Обръщайки се към чуждестранни журналисти в Националния журналистически клуб във Вашингтон, той изтъкна разширяването на НАТО в Източна Европа. Ръмсфелд посочи, че "голяма част" от европейските държави "не са на страната на Франция и Германия, а подкрепят Съединените щати". Съгласието на НАТО е от изключително важно значение за избирането на подходящия момент за започване на военни действия, защото САЩ помолиха алианса да вземе незабавни мерки, за да защити съюзническа Турция при контраатака от страна на Ирак.

Американската страна поиска също разрешение за използване въздушното пространство на страните-членки на съюза, а също оборудване като самолетите АУАКС, миночистачи и патрулни кораби, както и съоръженията на НАТО за планиране. Споровете в рамките на алианса контрастираха на бързата му подкрепа, оказана на Съединените щати след атентатите от 11 септември 2001 г., когато за първи път в историята си се позова на член 5 за колективната самозащита. По-късно страните-членки на НАТО се оплакаха, че в голяма степен са били пренебрегнати, когато САЩ предприеха военна кампания срещу Афганистан с помощта единствено на няколко подбрани съюзници.

Междувременно Турция, която има основно значение за всяка американска военна кампания срещу Ирак, ще бъде домакин днес на срещата на външните министри на пет арабски държави и Иран. Целта на форума е да се намери мирно решение на иракския конфликт. Саудитският външен министър принц Сауд Фейсал също се присъедини към тези, които предупредиха срещу вземането на прибързано решение за започването на война. Това бе и позицията, изразена в Париж, където Ширак и Шрьодер отбелязаха 40-годишнината от Елисейския договор за приятелство между Германия и Франция - бившите врагове, станали съюзници в нова, обединена Европа, от които зависи много. "Франция и Германия имат еднаква позиция за тази криза", заяви Ширак в присъствието на Шрьодер. Решение може да вземе само Съветът за сигурност, който ще се изкаже, след като изслуша доклада на инспекторите, добави френският президент.

Франция изненада в понеделник американските представители в Обединените нации, когато френският външен министър Доминик дьо Вилпен заяви, че страната му е против използването на сила срещу Ирак. Той намекна, че Париж може да използва правото си на вето, за да блокира в Съвета за сигурност приемането на нова резолюция, позволяваща употребата на сила. Във вторник в Брюксел Дьо Вилпен заяви, че ще се възползва от срещата на външните министри на ЕС, насрочена за идната седмица, за да се опита да съдейства за изработването на обща европейска позиция срещу използването на сила, докато инспекторите на ООН могат да проучват внимателно иракски обекти без да бъдат възпрепятствани. Някои експерти твърдят, че нарастващата гласно изразена опозиция в Европа е част от реакцията на това, което изглежда като приближаването на крайния срок за евентуално започване на конфликта.

В понеделник инспекторите трябва да представят пред Съвета за сигурност доклада си за постигнатия напредък при проверките. В същото време не спира струпването на американски войски около иракската държава, което за мнозина европейци е сигнал, че войната е неизбежна. Проучванията на общественото мнение сочат, че европейците се опасяват от последиците от един конфликт в Ирак, като пристигането на вълна от бежанци, както и улични безредици в европейските страни с голямо мюсюлманско население. Определени съвпадения в дадения момент изглежда засилват позициите на тези, които най-много се противопоставят на войната.

Франция е в момента ротационен председател на Съвета за сигурност. Тя ще предаде председателския пост на Германия, чието коалиционно правителство отхвърли каквото и да е пряко участие във военни действия и намекна, че може да гласува против приемането на нова резолюция на ООН, позволяваща употребата на сила. Освен това в Брюксел генералният секретар на НАТО Джордж Робъртсън съобщи, че ще се откаже от поста в края на годината, с което ще сложи край на четиригодишния му мандат. Той посочи, че напуска по семейни причини, въпреки че би могъл да поиска удължаване на мандата си. За администрацията на Буш Робъртсън е един от основните съюзници в борбата срещу тероризма. "Бихме искали той да остане на поста", заяви Никълъс Бърнс, посланик на САЩ в НАТО. Робъртсън ръководеше алианса в периода на неговото трансформиране от отбранителен алианс в годините на Студената война в съюз за борба срещу световния тероризъм.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.