Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НАТО и Русия подписват споразумение в края на май в Рим

0 коментара

Русия и НАТО са постигнали съгласие да бъде създаден нов общ съвет, който ще даде на Москва възможност да има думата при вземането на решения по някои въпроси на сигурността, съобщи италианският министър-председател Силвио Берлускони, който разговаря в петък по телефона с руския президент Владимир Путин. Споразумението, за което съобщиха осведомителните агенции, позовавайки се на Берлускони, се очаква да бъде официално одобрено на срещата на НАТО в средата на май в Исландия.

"Това е първата стъпка към пълното интегриране на Руската федерация в Атлантическия съюз", обяви Берлускони на набързо свикана пресконференция. След това той уточни, че пълна интеграция ще има преди всичко, когато се стигне да разрешаване на международни и регионални кризи.

Ройтерс отбелязва, че съобщението на Берлускони изненадало шефовете в щаба на НАТО в Брюксел. Представител на НАТО заявил, че още няма официално решение за съвета, за който говори Берлускони.

В началото на седмицата Русия и НАТО започнаха в Брюксел четвърти кръг от преговори с цел да преодолеят различията си по създаването на общ съвет. Ройтерс отбелязва, че направените две предложения от НАТО и две контрапредложения от Русия показва колко далече са все още те от вземането на решение по въпроса. Според официални представители на НАТО предстои още много работа.

По-късно в петък агенциите разпространиха новината, че президентите на Русия и на САЩ Владимир Путин и Джордж Буш са обсъдили по телефона въпроси на сътрудничеството на Русия с НАТО, разоръжаването и икономическите отношения. Кремъл съобщи, че разговорът е бил по инициатива на Буш.

Президентът Буш заявил, че поддържа идеята в края на май в Рим да се състои среща на високо равнище НАТО-Русия. Белият дом съобщи, че Джордж Буш е обсъждил тази идея по телефона с италианския министър-председател Силвио Берлускони.

Алексей Громов, говорител на руският президент, обясни пред ИТАР-ТАСС, че на срещата в Рим се предвижда да бъде приет документ, който да определи качествено ново равнище на отношенията между Русия и Северноатлантическия съюз.

По-късно в петък в Брюксел беше разпространен съвместен доклад на натовски и руски експерти, които предлагат да се създаде обща десантна бригада НАТО - Русия, която да е символ на сближаването между Москва и алианса след атентатите от 11 септември. В доклада експертите посочват, че тази бригада би могла да бъде използвана в рамките на сътрудничеството в борбата срещу тероризма и да включва руски парашутисти. Друго предназначение на предлаганата бригада експертите виждат в операциите за поддържане на мира.

Експертите предлагат също в Русия да се създаде център за обучение НАТО-Русия, който да бъде специализиран в операциите по поддържане на мира.

Докладът е резултат от приключилото вчера заседание на работна група на руски и американски експерти и политолози от Корпорацията Ранд и Института за САЩ и Канада към руската академия на науките.

В началото на миналата седмица руският президент Владимир Путин по време на посещението си в Германия съобщи, че Русия се е съгласила с кръга от въпроси, които ще са предмет на новия съвет НАТО - Русия. Президентът Путин обаче поиска Русия да има равноправно участие във вземането на решения.

По думите на Путин Русия предложила нова структура на партньорство със Северноатлантическия съюз по формулата 19 плюс един, която ще позволи общите проблеми да се обсъждат на равноправна основа. При новата структура Русия ще има правото да участва в процеса на вземане на решения на НАТО по важни въпроси. Като важни въпроси Путин определи борбата срещу тероризма, неразпространението на ядреното оръжие и оръжията за масово унищожение, както и хуманитарните операции.

С това руският президент изключи от кръга на общите решения Русия - НАТО въпросите на разширяването на Алианса и военните операции по член 5 на Вашингтонския договор в защита на членовете на НАТО.

Изброените области, за които, както става ясно, Русия иска право на вето, съвпадат изцяло с тези, предложени по-рано от генералния секретар на НАТО Робъртсън и от други висши представители на Алианса. Това е едно развитие в досегашната руска позиция, която по-рано гласеше, че в съвета НАТО - Русия трябва да се гледат всички въпроси, които имат отношение към сигурността.

Но в предложението на НАТО и многобройните изявление на генералния секретар лорд Робъртсън, ясно беше казано, че решенията по всички въпроси засягащи НАТО не могат да се взимат от държави, които не са членове на Алианса.

По този повод руските дипломатически представители изразяват мнение, че всъщност новият съвет НАТО - Русия няма много да се различава от сега съществуващия Постоянният съвет Русия - НАТО, който е създаден през 1997 и има само консултативни функции.

Инициативата за по-тясно сътрудничество на Алианса с Русия беше формулирана миналата година в писмо на британския премиер Блеър до президента Путин, което беше оценено от наблюдателите, като жест на благодарност към руския президент Владимир Путин заради подкрепата му за борбата срещу тероризма.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.