Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НАТО се готви да бъде въвлечена в друга балканска мисия с неизвестен изход

0 коментара

Ако воюващите помежду си страни в Македония подпишат мирното споразумение както е планирано, въпреки незатихващите боеве, НАТО най-вероятно ще бъде въвлечена в друга мрачна балканска мисия с неясни цели и решения.

Мисията с кодовото наименование Необходима жътва и включваща 3500 военнослужещи може да започне най -рано седмица след предвиденото за днес подписване на рамковото мирно споразумение, постигнато миналата седмица между македонските и албанските партии.

Почти невъзможната мисия на НАТО е да събере и унищожи оръжията на албанските бунтовници, които се бият с македонските правителствени сили от февруари насам. Съществува риск операцията, ръководена от британци, да попадне под кръстосан огън, ако враждебните действия се възобновят след разполагане на военни части на НАТО в Македония.

При надигащите се антизападни настроения силите на НАТО могат да бъдат атакувани и от двете етнически групи. Сякаш НАТО не си е научила урока в Босна и Косово, каза западен дипломат в Скопие, имайки предвид мисиите на НАТО в двата района на бивша Югославия, където алиансът предприе ограничена мироопазваща операция, само да сложи край на въвличането в нарастващо неясна и скъпа кампания.

Говорителят на НАТО в Македония майор Бари Джонсън, каза, че разоръжаването няма да започне, докато не бъдат изпълнени серия от условия и докато не започне да се спазва прекратяването на огъня. Сред предварителните условия са: общо политическо споразумение между главните политически партии, споразумение с правителството и военните за това как и къде ще бъдат предавани оръжията, и изрично съгласие на етническите албански въоръжени групи, че са готови да предадат оръжието си.

Подчертавайки объркването, което чака военните части на НАТО, воюващите страни предложиха много различни интерпретации за това, какво очакват като цели от страна на алианса. Говорител на Армията за национално освобождение/АНО/, назовал се като Беснику, или Вяра, каза пред АП, че АНО ще се разоръжи само когато всички елементи на мирното споразумение са изпълнени от македонското правителство. Никога няма да сложим оръжие, ако нападенията срещу албанските цивилни продължават, каза Беснику в неделя по телефона от Албания, докато боевете в Македония продължаваха.

Бунтовническият командир Соколи каза, че той лично е песимист по отношение на политическите и военни аспекти на плана за разоръжаване. Говорейки по телефона от скривалището си в македонските планини, Соколи каза, че бунтовниците ще предадат оръжието си само след като АНО, НАТО и македонското правителство подпишат отделно споразумение за детайлите на разоръжаването.

Воюващите албанци казват, че се борят за повече права на албанското малцинство, което наброява около една трета от двумилионното население на Македония. Македонското правителство ги смята за терористи, които повече се интересуват от заграбване на територии.

Бунтовниците казват, че ще сложат оръжие само когато македонският парламент ратифицира мирното споразумение, което може да стане в 45-дневен срок след подписването му, и само когато започнат да се прилагат инициативите, предвиждащи по-голямо влияние на албанците в управлението на полицията, законодателството и образованието.

НАТО предвижда 30-дневна операция. Бунтовниците искат постоянно присъствие на НАТО в Македония. Правителството предпочита ограничена мисия с ограничени цели. Макар че НАТО предлага да събере и унищожи само доброволно предаденото от бунтовниците оръжие, представители на македонското правителство поискаха принудително разоръжаване на бунтовниците, ако това е необходимо. Нереалистично е да се очаква, че бунтовниците ще се разоръжат доброволно, каза правителственият говорител Антонио Милошевски. НАТО ще трябва да помисли за използване на сила, за да не се стигне до друг косовски фарс, допълни той.

Малко хора в Македония очакват НАТО да събере всичкото оръжие на бунтовниците. На Балканите почти всеки има пистолет и ще бъде трудно да се определи разликата между оръжие на бунтовник и пушка в килера на ферма. Събирането и унищожаването на оръжието е част от процеса на изграждане на доверие между македонци и албанци, така че и двете страни ще трябва да се задоволят с това как е извършено разоръжаването. Представители на НАТО казаха, че македонското министерство на отбраната и бунтовниците ще трябва да се споразумеят по въпроса колко оръжие ще бъде достатъчно, а това няма да е лесно.

Какво е приемлива цифра, каза Джонсън, говорител на НАТО в Скопие. Ще трябва да е цифра, на която всички страни имат доверие.

 

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.