Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НАТО сформира първите Сили за бързо реагиране

0 коментара

От днес започват да действат новите Сили за реагиране на НАТО, съобщи АП. Задачата им е да действат бързо при възникване на кризи в цял свят, като ще изпълняват операции от евакуации и мироопазващи мисии до борба с тероризма и интензивни бойни действия.

На церемония в Северното командване на НАТО в холандската база Брунсум бе отбелязано създаването на първото ядро от силите за реагиране - 9000 военнослужещи от сухопътните сили, които ще действат с подкрепата на военновъздушни и военноморски единици. Планирано е числеността им постепенно да достигне 20 000 души. Главнокомандващият въоръжените сили на Алианса ген. Джеймс Джоунс изтъкна, че НАТО вече ще има потенциал да прави това, което досега не е могла - да въвежда по-бързо, с по-голям обхват и по-успешно военни сили във влошаваща се ситуация, за да предотвратява кризи.

На срещата си в Прага миналата година, по предложение на САЩ Алиансът взе решение да създаде сили за бързо реагиране, а концепцията бе одобрена през юни т.г. от министрите на отбраната на 19-те страни членки. Решението за създаването на силите за бързо реагиране дойде след терористичната атака срещу САЩ от септември 2001 г. и бе радикална промяна в доктрината на НАТО, основана за колективна отбрана на членовете си срещу бившия Съветски съюз.

Участието на България като бъдеща страна членка в новите сили на НАТО е била и една от основните теми на разговора на началникът на военния комитет на Алианса ген. Харалд Куят с шефа на Генщаба ген. Никола Колев. Пред медиите ген. Куят, който от вчера е на посещение у нас, посочи, че новите страни членки на пакта трябва внимателно да преценят възможностите си с какви военни части могат да участват в силите за бързо реагиране и добре да се подготвят.

По-рано през деня, след среща с председателя на парламентарната външна комисия Венко Александров, ген.Куят заяви пред медиите, че е впечатлен от участието и приноса на България в мироопазващи операции. Това е важно не само за НАТО, но и за българската армия, защото дава възможност на българските военни да добият опит и да се подготвят за бъдещи операции, посочи генералът.

Ген.Куят подчерта, че новите сили на НАТО ще трябва да са в състояние да се развръщат за 5 до 7 дни след подаването на сигнал. Краткият срок влиза в противоречие с тромавата процедура по българската конституция за изпращане на военни части зад граница, което ще наложи промяната ѝ още преди присъединяването на страната ни към НАТО, което се очаква да стане през пролетта на 2004 г.

България ще предложи на НАТО няколко варианта за участие в силите за реагиране, заяви ген. Колев. По думите му, страната ни може да се включи със сили за специални операции, лека пехота, инженерни подразделения, части за ядрена, химическа и биологична защита, логистична поддръжка и медицинско осигуряване. Според ген. Колев, във всички тези области българската армия разполага с добри специалисти и опит. Вероятно България ще направи официално предложение с какво предлага да участва в силите за реагиране през следващата година, прогнозира началникът на Генщаба.

Всяка страна ще предлага на НАТО свои подразделения и ако те бъдат одобрени, ще преминат специални процедури за подготовка и сертификация в Алианса.

Президентът се опита да използва шефа от НАТО във вътрешния спор за числеността на армията

В прессъобщение от "Дондуков"2, президентът Георги Първанов се опита да използва визитата на началника на военния комитет на НАТО в полза на спора между генералитета и държавния глава с министерството на отбраната за необходимата численост на Българската армия.

В съобщението се казва, че на срещата си с ген.Харалд Куят президентът Първанов е поставил въпроса за съотношението между задачите на въоръжените сили по участие в международни мисии и по защитата на националната територия.

Трябва да има разумен баланс между възможностите и задачите на въоръжените сили за национална и колективна отбрана, е посочил ген. Куят. Той заявил, че защитата на една държава се осъществява както с действия на войските на собствена територия, така и далеч от нея - близо до източниците на заплаха.

Спорът между Първанов и шефовете от Генщаба от една страна и цивилното ръководство на отбраната бе кой да е приоритета за отбраната на страната през следващите 10 години - дали да се развива териториалната отбрана на България или армията да се специализира приоритетно в участие в международни мисии. Различните мнения се сблъскаха при изготвянето на стратегическия преглед на отбраната, като военните заподозряха, че желанието на цивилните да акцентират върху участието в мисии се води от идеята числеността на армията да бъде намалена под предвидените 45 000 според настоящата военна доктрина.

Военната реформа в България върви в правилната посока

През своята двудневна визита ген.Харалд Куят е разговарял и с премиера Сакскобургготски, и с председателя на външнополитическата комисия на парламента.

Пред президента Първанов, както и пред ген. Колев и шефа на парламентарната комисия Венко Александров, ген. Куят е оценил положително военната реформа в България, както и ангажимента на военния министър да осигури 2,6% от БВП за отбрана.

Пред медиите шефът на военния комитет на НАТО заяви, че военната реформа в България върви в правилната посока и шеговито я оцени с "11,67" по десетобалната система. Куят добави, че е наясно с трудностите на армейската реформа и социалната ѝ цена.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.