Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НАТО ще засилва политическите връзки между Европа и САЩ

0 коментара

На срещата си в Брюксел президентът Буш и другите лидери на НАТО се споразумяха да укрепват ролята на Алианса като форум за политически връзки между Европа и САЩ, предаде ББС.

Те обявиха, че ще се съсредоточат повече върху ролята на НАТО в политически консултации и координиране.

Кореспонденти посочват, че споразумението показва известно подобряване в отношенията между Европа и САЩ след нахлуването в Ирак.

На срещата на върха във вторник бе приета и декларация, че всичките 26 страни членки ще участват в мисията на Алианса за обучение на иракските сили за сигурност.

Американският президент използва първото си посещение в чужбина след преизбирането му за втори мандат, за да възстанови добрите отношения с Европа след разногласията около войната в Ирак, като призова за нова ера в трансатлантическото партньорство.

Той нарече НАТО крайъгълен камък на трансатлантическото партньорство. "НАТО е най - успешният съюз в историята на света. Благодарение на НАТО, Европа е цялостна, единна и живее в мир. Това е крайъгълен камък в историята на свободата. НАТО е също дом на 9 бивши членове на Варшавския договор", заяви Буш.

По думите му, новоприетите страни членки на Алианса, сред които и България, са вдъхнали нов живот на организацията.

НАТО ще укрепва политическите връзки между Европа и САЩ

Лидерите на страните членки решиха да укрепват значението на Алианса като форум за политически връзки между Европа и САЩ по въпросите на сигурността, се посочва в заключителната декларация на срещата. Тя отразява инициативата на генералния секретар на организацията Яп де Хоп Схефер за активна позиция на организацията.

Сакскобургготски разговаря с Буш

На неофициална среща с българския премиер Сакскобургготски в Брюксел във вторник американският президент Джордж Буш подчерта ролята на България като нов член на НАТО и доброто състояние на двустранните отношения. Това заяви пред български журналисти в Брюксел Сакскобургготски, който взе участие в срещата на върха на НАТО.

oще

Схефер заяви, че докато се изграждат сили за бързо реагиране като новото лице на НАТО, Съветът на НАТО трябва да се превърне в резултатен форум за политически дискусии и решения. Тази позиция е в противоречие с идеите на германския канцлер Шрьодер, чиито предложения за реформи по-рано този месец бяха разкритикувани, че омаловажат ролята на НАТО.

На брифинг в края на срещата Схефер говори за политическата роля на съюза. "Ще направя предложение в недотам далечното бъдеще за политическата роля на НАТО. Атмосферата бе чудесна и така трябва да бъде, защото има определени ценности, които ни обединяват и ние ги обсъждахме. Наистина, от време на време имаме различия в мненията, но има много повече неща, които ни обединяват. Това е основата на този велик съюз", каза Схефер.

Всички 26 държави ще участват в обучението на иракските сили

Джордж Буш благодари на НАТО за плановете за оказване на помощ в подготовката на иракските сили за сигурност, определяйки ги като "важна мисия, която ще доведе до демокрация в Ирак".

Целта на приетата декларация за включване на всички 26 държави от НАТО в обучението на иракските сили за сигурност е да символизира края на острите разногласия, породени от войната в Ирак, отбелязва АП.

Миналата есен НАТО започна мисия за обучение на хиляда иракски офицери годишно. Няколко страни от Алианса, сред които Франция, Германия и Белгия, решиха да не участват в нея на място. Те продължават да отказват да пратят войници и офицери в Ирак и техният принос ще е под формата на помощ в обучението, доставка на екипировка или участие във финансирането на мисията, потвърдиха представители на НАТО.

В понеделник президентът на САЩ Джордж Буш призова европейците да помогнат "по осезаем начин на политиката, икономиката и сигурността на най-младата демокрация в света" след общите избори в Ирак на 30 януари, припомня Франс прес.

Спазвайки поетите ангажименти, Франция участва в действията по формиране на армията на Ирак, заяви френският президент Жак Ширак.

Разногласията по оръжейното ембарго срещу Китай остават

Американският президент изрази "дълбокото безпокойство" на САЩ по отношение намерението на ЕС да вдигне оръжейното ембарго срещу Китай, с което влезе в разногласия с френския президент Жак Ширак.

Ширак настоява, че ембаргото вече не е оправдано, но заяви, че Европа и САЩ трябва са се съгласят по условията за вдигане на санкциите.

Преди това Буш предупреди, че оръжейните доставки да Пекин може "да променят баланса" в китайско - тайванските отношения.

"Имаме дълбоки притеснения, че трансферът на оръжия ще бъде трансфер на технологии за Китай", каза Буш. Той изрази желание да се обсъдят предпазни клаузи, но намекна, че дори и при това положение Конгресът на САЩ ще предприеме насрещни действия срещу всяко действие от страна на европейците.

Що се отнася до Китай, Европа има намерение да премахне последните пречки пред отношенията си с тази важна страна, каза Жак Ширак, цитиран от Ройтерс. Според френския президент ЕС трябва да гарантира, че вдигането на ембаргото, въведено през 1989 г., няма да промени стратегическото равновесие в Азия. Той отбеляза, че Канада и Австралия, които са съюзници на САЩ, нямат подобни ограничения за оръжейните продажби на Пекин.

В края на първия ден от визитата си в Брюксел в понеделник Буш и френският президент Жак Ширак призоваха за създаване на демократичен и независим Ливан без чуждо господство. Това става седмица след убийството на бившия ливански премиер Рафик Харири в Бейрут.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.