Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НАТО започна най-важната си среща на върха от 20 години

17 коментара
Президентът и държавният секретар на САЩ Барак Обама и Джон Кери и британският премиер Дейвид Камерън по време на церемонията по откриването на срещата в Нюпорт.

Срещата на върха на НАТО в уелския град Нюпорт започна в атмосфера на напрежение между Запада и Русия заради ролята ѝ в украинската криза, предадоха осведомителните агенции в четвъртък.

Срещата започна с минута мълчание в памет на загиналите войници на Алианса в Афганистан, където в края на тази година приключва продължилата 10 години мисия на НАТО ИСАФ. В програмата на срещата на върха е предвидено специално заседание, на което ще бъдат обобщени резултатите от присъствието на ИСАФ в Афганистан, както и бъдещите отношения на НАТО с Кабул.

Около 60 държавни и правителствени ръководители от 28-те страни членки на алианса и партньорските държави застанаха пред камерите за традиционната "фамилна снимка" при откриването на срещата в луксозния хотелски комплекс "Селтик манър" край Нюпорт.

България е представена в Нюпорт от президентът Росен Плевнелиев, а в делегацията са включени министърът на външните работи Даниел Митов, министърът на отбраната Велизар Шаламанов, както и други представители на президентството и изпълнителната власт. Очаква се те да представят документа "Визия: България в НАТО и в европейската отбрана 2020", който стана обект на критики от страна на премиера Георги Близнашки и по негово настояване бе смекчен по отношение на външната политика на Кремъл.

Украинският президент Петро Порошенко се смята за централният гост на срещата. В програмата му са залегнали редица двустранни срещи, а още преди официалното откриване той разговаря с лидерите на САЩ, Великобритания, Франция, Германия и Италия и съобщи в профила си в социалната мрежа "Туитър", че тези страни ще подкрепят териториалната цялост на Украйна. За по-късно в четвъртък е насрочено заседание на комисията НАТО-Украйна, на което 28-те държави от алианса се очаква тържествено да заявят, че са солидарни с Киев.

Заради кризата в Украйна и по-широката заплаха от войнствеността на Русия британският в. "Файненшъл таймс" определя срещата като най-важната за последните 20 години, а може би и най-важната от разпадането на Съветския съюз. Оценката му се споделя от всички авторитетни международни медии.

След сесията за Афганистан, в която освен държавните и правителствени ръководители на страните от НАТО участват и представители на 27-те партньори на алианса, включително страните, даващи принос в Международните сили за поддържане на сигурността в Афганистан /ИСАФ/, и заседанието на комисията НАТО - Украйна, на която е поканен украинският президент Петро Порошенко, държавните и правителствените ръководители ще продължат дискусиите и на работна вечеря в Кардиф, след като присъстват на прием в тяхна чест, даден от уелския принц Чарлз.

Освен Украйна се очаква централна тема на срещата да е и заплахата от възхода на джихадистката организация "Ислямска държава". Обсъждането на мерките срещу "Ислямска държава" ще се проведе на серия срещи извън официалната програма на срещата на върха и ще бъде основна тема на дискусии по време на работната вечеря. Очаква се САЩ да опитат да съберат коалиция за борба с ислямистите и да бъдат подкрепени от Великобритания.

Нова жизненост благодарение на един стар враг

Лидерите от НАТО се събират в Уелс, за да определят курса на развитие на един военен съюз, който от доста време изглеждаше носещ се без посока и остарял, но напоследък получи нова жизненост благодарение на един стар враг - Русия, отбелязва в. "Вашингтон пост".

След като беше стигнал дотам, че да бъде смятан едва ли не за ненужен заради мира в Европа, за чието установяване беше помогнал, алиансът доскоро се оглеждаше в търсене на мисия. Тази година той я намери в лицето на конфликта в Украйна. Но лидерите от НАТО ще бъдат подложени на натиск да докажат, че най-силният военен съюз в света е способен да се справи с новото предизвикателство и все още може да възпре Русия, както правеше през Студената война, изтъква вестникът.

Доказателствата от последните месеци обаче предполагат друго, като се има предвид потокът от руски войски и оръжия, изливащ се в Украйна въпреки многократните порицания и предупреждения на НАТО. Според анализатори алиансът едва ли ще предприеме тази седмица смели ходове, които да променят траекторията на сепаратисткия конфликт в Украйна, особено след съобщенията за, както изглежда, дипломатически напредък вчера.

Украйна е партньор, а не член на НАТО и алиансът показва, че няма желание да разполага войски или да изпраща оръжия в страната. Но все пак основната цел на алианса ще бъде да даде уверения на съюзниците в Източна Европа, които се страхуват, че може да са следващите взети на прицел от Русия, посочва "Вашингтон пост".

Тъкмо преди срещата на върха на НАТО руският президент Владимир Путин оповести мирен план за Украйна, който предлага на Запада извинение за забавянето на наказателните мерки, които биха навредили също така на европейските икономики, изправени на ръба на нова рецесия, и който се очаква да бъде посрещнат с известно одобрение от уморените от войната украинци, пише в. "Ню Йорк таймс".

Крайният резултат от това, след като миналата седмица руски войски се намесиха в Украйна, за да отблъснат успешното настъпление на правителствените сили, може да бъде оставянето на Украйна в положение на едно слабо обединение, над което Москва все пак може да господства - нещо, което според критици на Путин е истинската цел на руския президент, изтъква изданието.

Обама и Камерън демонстрират единство в съвместна статия

В навечерието на срещата американският президент Барак Обама и британският премиер Дейвид Камерън демонстрират единство срещу Русия в украинската криза в съвместна статия в британския в. "Таймс".

"Русия наруши правилата с незаконната и самопровъзгласена анексия на Крим и с изпращането на войски на украинска земя, като заплаши и подкопа основите на една суверенна страна", пишат двамата лидери в статията. Те добавят, че трябва да се подкрепя правото на Украйна да определя сама демократичното си бъдеще. В статията двамата лидери обвиняват Русия, че се опитва да принуди Украйна да се откаже от правото си на демокрация и да решава бъдещето си под заплахата на оръжията.

Те се обявяват за създаването на постоянно присъствие на алианса в Източна Европа, подкрепяно от сили за бързо реагиране, съставени от специални сухопътни, военноморски и военновъздушни сили, които да бъдат разгърнати навсякъде в света много бързо.

Обама и Камерън призовават другите членове на алианса да спазят целите си да отделят най-малко 2 процента от БВП за военни разходи, за да демонстрират, че колективната решимост е по-силна от когато и да е.

Освен това двамата лидери уверяват, че решимостта на Вашингтон и на Лондон да се изправят срещу екстремистите от Ислямска държава, действащи в Ирак и Сирия, няма да отслабне. Ако терористите си мислят, че ние ще отстъпим пред техните заплахи, те се лъжат. Страни като Великобритания и САЩ няма никога да се оставят да бъдат сплашени от такива варварски убийци, казват Обама и Камерън в статията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. нЕкой
    #17
  2. milan
    #16
  3. Kiril Kovatchev
    #15

    Едвам кретащата гротескна империя Русия е едновременно и плашилище и посмешище за света. До преди Путин Русия беше калпазанина на европа. Путин качествено промени нещата. Той върна Русия отново в ролята и на агресор, бандит и убиец.

  4. severin
    #14

    Отстраняването на петата колона на Русия в Европа е неотменима предпоставка за каквито и да е адекватно решение по отношение сигурността на Източна Европа. Докато за западни лидери руските газови и финансови потоци са по-важни от сигурността на източноевропейските държави, руските безобразия ще продължат. Гедерейската крава Меркел, която носи главната вина за бабешката позиция на Европа по отношение на Русия е време да излезе в пенсия. Остполитиката и е по-зле и от тази на Вили Брандт.

  5. Анонимент
    #13

    До 2 - ами, нещата се решават много прото - не е като навремето в ГДР - да не те пускат да отидеш в ГФР. Сега който иска може да отиде да живее в Русия, който иска може да остане в Европа. Аз лично бих останал в Европа, въпречи че съм руснак да кажем. Така че всички тези приказки са само редакционни бележки по опорните точки...

  6. Анонимент
    #12

    Горкият Путлер - вероятно и той ще свърщи като Садам и Кадафито, но такава е широката руска душа - може силно да люби и мрази

  7. demokrat
    #11
  8. нЕкой
    #10

    "Русия наруши правилата с незаконната и самопровъзгласена анексия на Крим " - как е написано - "самопровъзгласена анексия" - "едностранна/но провъзгласена/ анексия" може, а "самопровъзгласена" беше независимостта на Крим (в оригинал пак е "self-declared").

    "изпращането на войски на украинска земя" - за това никакви факти, като Обама противоречи с държавния департамент, от където са заявили, че не нямат сигурни данни за такова изпращане.

    "като заплаши и подкопа основите на една суверенна страна"

  9. Коментарът е изтрит в 13:59 на 19 октомври 2014 от автора.
    #9
  10. pavel pavlov
    #8

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.