Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Националистите се връщат на власт в Полша

4 коментара
Беата Шидло и Ярослав Качински

Консервативната опозиция в Полша се върна на власт в неделя според първите екзит полове. Резкият завой надясно сваля едно от най-дълго управлявалите правителства в Европа.

Макар че Полша е най-бързо развиващата се икономика в ЕС през осемте години мандат на либералната десноцентристка партия "Гражданска платформа" (ГП), страната изглежда се е уморила от управлението ѝ и е подкрепила връщането на власт на партията "Право и справедливост" (ПиС) на ветерана националист Ярослав Качински.

Качински изпитва недоверие към Брюксел и Берлин и е яростен критик на Москва. Икономическата му платформа включва даването на предимство на местните фирми пред чуждестранните и допълнително данъчно облагане на банки и супермаркети, за да има средства за социални плащания за пенсионери и работещи.

Подобни популистки обещания, заедно с емоционалната реторика срещу плановете на правителството да отвори границата за бежанци, бяха приети радушно от гласоподавателите, които чувстват, че до тях не са стигнали ползите от икономическия бум на Полша през последното десетилетие, особено в по-бедните и по-слабо развити източни райони на страната, където мнозина приемат, че емиграцията в Западна Европа остава най-добрата им възможност.

"Право и справедливост" може да се коалира с формацията на рокзвездата Павел Кукиз

Победилата на парламентарните избори в Полша вчера партия "Право и справедливост" (ПиС) може да обмисли партньорство с формацията на рокзвездата Павел Кукиз, ако не ѝ достигнат депутатски места за пълно мнозинство в Сейма, заяви евентуалният ѝ кандидат за поста министър на отбраната Ярослав Говин, цитиран от Ройтерс.

Според резултатите от екзит полс на агенция ИПСОС, ПиС е получила 37,7 на сто от гласовете, с което си осигурява 232 места в 460-местната долна камара на парламента. Това е по-малко от първоначалните прогнози за гарантирани 240 места, а окончателните резултати може да намалят представителството на консервативната партия още повече, ако се окаже, че няколко по-малки формации са прескочили прага за влизане в Сейма.

Oще

"Новото време е пред нас. То ще е време за работа. Подаваме ръка на онези, които искат да променят Полша заедно с нас", заяви Качински в зала в центъра на Варшава, пълна с пеещи и скандиращи радостни привърженици.

Според екзит полове ПиС е получила 39,1 процента от гласовете и има комфортна преднина пред ГП, която е с 23,4 процента. Телевизиите прогнозираха, че партията ще вземе 242 места в парламента, което би било първото абсолютно мнозинство в 26-годишната история на демократична Полша.

Мащабите на победата вероятно ще зависят от това колко от малките партии ще преминат 5-процентовата бариера за влизане в парламента. Колкото по-малко успеят, толкова повече от 460-те места в парламента ще вземе ПиС. Екзит пол, публикуван веднага след края на гласуването, прогнозира, че в парламента ще влязат още три партии, като една или две от тях може да се окажат балансьори при съставянето на евентуална коалиция.

Допитването сочи, че коалиция от леви партии няма да събере достатъчно гласове за влизане в парламента, което означава, че това ще е първият парламент в историята на демократична Полша без никакви леви партии.

Качински, който бе премиер от 2006 до 2007 г., номинира Беата Шидло като партиен кандидат за министър-председател по време на предизборната кампания. Очаква се обаче Качински, който предупреди, че бежанците от Сирия може да докарат болести и паразити в Европа, да контролира работата на правителството.

При управлението на ПиС, която се представя за защитник на католическите корени на Полша, се очаква Варшава да има по-обтегнати отношения с ЕС и съседна Германия. Партията остро се противопоставя на по-строги закони за борба с климатичните промени, повече имигранти от страни извън ЕС и затопляне на отношенията с Русия.

Шидло отдели голяма част от предизборната си кампания на обрисуването на ГП като надменна и откъсната от обикновените поляци и същевременно правеше популистки предложения като повишаване на детските надбавки.

Икономиката на Полша нарасна с почти 50 процента от влизането на страната в ЕС през 2004 г., което я превръща в шестата по големина в евросъюза. Полша е единствената европейска страна, която избегна рецесията след финансовата криза от 2008 г. Основаната от председателя на Европейския съвет Доналд Туск партия "Гражданска платформа" обаче бе възприета като самодоволна и дистанцирана от голяма част от 38-те милиона граждани на страната.

"Преди гласувах за ГП, но през цялото време чувах само наглост, арогантност и безсрамие. Затова днес гласувах за ПиС", каза пенсионерката Гражина Гавжек от Варшава.

Предлаганите от ПиС държавни помощи накараха икономисти и политически съперници да запитат дали се знае откъде ще се осигури повишението на разходите. Според тях планираните от партията данъчни увеличения са неподходящи и ще навредят на данъчната стабилност, което ще притесни някои местни бизнесмени.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Neandertalec
    #4

    Я, колко лесно било! Откачаш се от мръсната хватка на руските олигарси на Путин и бележиш 50% ръст на икономиката!

  2. andrei
    #3

    Новината определено е лоша за Путин.Което е добре за Европа:някой трябва да се противопоставя на руския експанзионизъм, а не да се усуква като много от европейските лидери.А иначе е добре да се предпазваме от черно-белите схеми и да изчакаме конкретната политика.Полша е обвързана с европейската икономика и не може да води изолационистка политика.Така или иначе Полша е най-голямата и най-влиятелната от бившите комунистически страни.

  3. Калико Джо
    #2

    Не знам каква новина е това за Путин но определено не е добра за Европа. Тези са преди всичко популисти които искат някаква нова икономическа политика смесица от Урбан и Сириза и да не са част от Еврозоната. Като цяло тези ще разединят и отслабят Европа за съжеление.

  4. andrei
    #1

    Идването на ПИС на власт е ЛОША НОВИНА ЗА ПУТИН. За нас-добра! Два мандата имаше партията на Туск, пък и той отиде в Брюксел и с това също я оголи, но в крайна сметка промените са здравословни за демокрацията.Освен това ПИС съвсем не са така "десни" както неточно биват определяни.Навремето братът на Качински се обяви за енергийно НАТО.Доста консервативни са, но пък за 8 години много неща се променят и идват по-млади и по-либерално мислещи поколения.Към Русия обаче няма лабаво!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.