Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Национализъм и политически популизъм спъват страните от Източна Европа

Единственото изключение е Полша, България е сред изоставащите

20 коментара

Напредъкът на източноевропейските страни е сериозно застрашен от актуалните националистически напъни и липсата на политическа далновидност. Единственото изключение е Полша. България е сред изоставащите. Това става ясно от актуалния "Трансформационен индекс" на фондация "Бертелсман", цитиран от Дойче веле.

Новината е драматична, а в комбинация с продължаващата икономическа криза крие експлозивен политически потенциал. В "Трансформационния индекс", който периодично оценява развитието на демокрацията и пазарното стопанство в 128 страни, се дава лоша оценка не само на Латинска Америка, но и на Източна Европа.

"През последните години в повечето страни от Източна Европа се наблюдава спад в качеството на демокрацията, пазарната среда и политическото управление", се подчертава в доклада.

Главна причина за това неблагоприятно развитие е политическата поляризация, както и националистическите амбиции на отделни политици. "В много страни тонът се задава от популисти, които умишлено отслабват демократичните институции, с цел да подкопаят разделението на властите и да укрепят собствените си позиции", констатират експертите на "Бертелсман".

В изследвания период между 2009 и 2011 година качеството на демокрацията в 13 от 17 източноевропейски страни се е влошило. При това една страна - Полша - се откроява особено позитивно, а друга - Унгария - особено негативно. Изводът е, че докато полското правителство продължава да укрепва демократичните институции, унгарското правителство на премиера Орбан се опитва да обезсили Конституционния съд, да постави под свой контрол независими от правителството държавни органи и обществени организации, и да ограничава свободата на медиите.

Унгария обаче не е изключение. В Словакия, Албания, Косово, Македония и Черна гора също са налице "значителни загуби в качеството на демокрацията". От друга страна напредък се регистрира в Сърбия, където правителството полага усилия да отстрани от длъжност корумпираните съдии.

Тревожно е и това, че едновременно с политическите проблеми в повечето източно- и югоизточноевропейски страни се бави и икономическото развитие. В отделни страни направо се говори за изоставане. Особено засегната в това отношение е Латвия, но в пазарно-икономическото развитие на Румъния и Словакия също има понижение. Полша и Сърбия впечатляват с успехите си в осъществяването на пазарните реформи, но общата оценка на експертите е, че Сърбия е страна с "функционални недостатъци в своето пазарно стопанство".

Подобни недостатъци фондация "Бертелсман" съзира и в Босна и Косово.

Лоша оценка получават и Румъния, България и страните от Западните Балкани, кандидатстващи за членство в Европейския съюз. Изоставането се обяснява не толкова с цялостния икономически климат в Европа, а най-вече с лошия политически мениджмънт.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #20

    Това са неверни неща. Национализъм и то много силен има повече в западна европа, а нещото което спъвап българия е манипулативното изолиране и двойният стандарт прилаган към нея от страна на западните страни. Много по недостойната Гърция която наема българи за черна работа е безвъзмездно спонсорирана от същите страни които подхвърлят трохи на страната България за принадлежноста и към евро съюза. Това ще се промени и всеки ще си поеме плода от действията си - дори и лицемерите.

  2. Анонимен
    #19

    До №18: Търновската конституция не се е спазвала и на 9-ти юни 1923г и на 19-ти май 1934г. Да не говорим, че дядото на Симеончо въобще не я бръснеше за слива и ни докара две национални ккатастрофи. Преименуването на македонците стана под диктата на победителите във Втората световна война (измежду тях са и САЩ и Великобритания). При положение , че можехме да бъдем орязани както и при Ньой , и на китайци щяхме да се съгласим. Това че не плащахме репарации на Югославия беяе платено с отказа ни от Тракия и Македония. Ха сега , като сме със САЩ и в НАТО , защо не ни признаят правата? Нали сме отново най-верни съюзници?

  3. Анонимен
    #18

    Най-голямото безобразие е липсата на закон за пълна лустрация на червените и тяхното ДС, въпреки че има основание заложено в конституцията: Обн ДВ бр. 37 от 05 май 2000
    Чл. 1. (1) Българската комунистическа партия (тогава именуваща се Българска работническа партия /комунисти/) идва на власт на 9 септември 1944 г. с помощта на чужда сила, обявила война на България, и в нарушение на действащата Търновска конституция.
    (2) Българската комунистическа партия е отговорна за управлението на държавата във

  4. Анонимен
    #17

    България вече е толкова изостанала,че и Маргарет Тачър не може да я възстанови.И изостава все повече и повече.Жалко,че не се намираме в Африка.Поне банани можехме да ядем безплатно.Хората,бъркащи в кофите за боклук стават все повече.Но на Бат Бойко му е кеф.И това в България за сега е най-важното.

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #16
  6. Анонимен
    #15

    E boiko e boiko...kyde si da opravish magistralite

  7. Анонимен
    #14

    Национализъм и политически популизъм и наи-вече глупизъм

  8. Анонимен
    #13

    другара Тодар Живков От мен да мине, ша ви кажа и оценките за България по агрегираните под-индекси: - Status Index – Advanced (2) при най-добро 1 - Democracy Status - Democracies in consolidation (1) при най-добро 1 - Market Economy Status – Functioning (2) при най-добро 1 - Management Index – Good (2) при най-добро 1 - Level of Difficulty – Minor (4) при най-добро 5 Демек, оценките са или най-високите, или вторите по ред, следователно нема как да изкараш лоша новина от тех, освен ако не скриеш данните и не ги замениш със собствени пожелания.

  9. Анонимен
    #12

    другара Тодар Живков
    Досежно Bertelsmann-Transformation Index (BTI)-2012 нема да е артък да са каже и истината. Този индекс има 2 под-индекса.
    1. Индекс на Състоянието на политическата и икономическата трансформация.
    По тоя индекс България е на 14 место сред 128 дръжави, на 14 место сме биле и през 2010 г., а през 2008 г. сме биле по-назаде – 15 место.
    Преди назе са Czech Republic, Taiwan, Slovenia, Uruguay, Estonia, Poland, Lithuania, Slovakia, Chile, Costa Rica, South Korea, Hungary и Latvia, от

  10. Анонимен
    #11

    Общо взето е така. На гол тумбак - чифте пищови.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.