Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Национална водна компания може да окрупни ВиК-сектора

10 коментара
Национална водна компания може да окрупни ВиК-сектора

Както има Национална електрическа компания, вероятно така ще се създаде и Национална водна компания, заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев на среща с Конфедерацията на индустриалците и работодателите в България (КРИБ). Така по думите му ще се окрупни водният сектор, който в момента е силно раздробен и водоснабдителната и канализационната (ВиК) мрежи са в окаяно състояние, при което се губят между 55 и 70 на сто от питейната течност.

Може би ще има по-големи ВиК-та, които да съответстват на басейновите дирекции в Министерството на околната среда и водите, които са отговорните институции за управлението на водите в съответните четири региона на страната, стана ясно от изказването на Плевнелиев.

Правителството на ГЕРБ обяви още през септември миналата година, че започва за разработва концепция за пълно преструктуриране на водния сектор, така че управлението му да бъде съсредоточено на едно място, а не както е в момента между министерствата на регионалното развитие, на околната среда, на икономиката и на земеделието. По-голямата част от ВиК-дружествата в момента са собственост на МРРБ, на общините или тяхно смесено притежание, има и частни оператори.

Плевнелиев преди време обяви готовността си неговото министерство да поеме контрола и върху бъдещата обща водна структура, за която първоначалната идея бе да е водна агенция. Сега обаче идеята еволюира до водна компания и вече не такъв ентусиаст относно контрола върху сектора.

"Ако мога да се оттърва от ВиК-дружествата, ще съм доволен. Давам ги на МОСВ и готово. Но ако не, готов съм да си нося кръста", заяви Плевнелиев във вторник.

Последната законодателна промяна в сектора, направена под натиска на Европейскаат комисия от предишното правителство през лятото на 2009 г., предвиждаше обединение на водните оператори на териториален принцип в асоциации, което да кандидатстват за еврофинасинасиране. Тази поправка обаче така и не е задействана реално и си остана само на хартия. Заради това и от Брюксел отново следят процесите във ВиК-сектора с голям интерес, научи Mediapool от свои източници в ековедомството.

Окрупняването на ВиК-сектора се иска отдавна и от компаниите с интерес към бъдещото концесиониране на мрежата, защото при по-големи региони за управление, може да се постигне по-сериозен ефект от направените в спирането на течовете инвестиции, без това да се отрази с прекалено голяма тежест върху цените на водата..

“Водният сектор е разпокъсан, удобно е разхвърлян между пет министерства и всяко едно от тях има различни приоритети. Не знам дали ще ми повярвате, но през 2007 година, когато имаше суша и проблеми с водата, Министерство на енергетиката не предоставяше вода за нуждите на населението, защото произвеждаха ток за износ. От тази гледна точка България ще вземе да остане – гладна и жадна, защото не управлява добре водния сектор”, посочи Плевнелиев пред представителите на КРИБ.

Миналата седмица стана ясно, че дори се обмисля отново въвеждането на една цена на водата за цялата страна. В момента тарифите за всяко ВиК се определят на базата на бизнес план от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Този орган обаче също ще бъде преструктуриран, предвижда решение на Министерски съвет от края на 2009 г.

Плевнелие отново заяви готовността на правителството да се изготви национална стратегия за управление на водния сектор, каквато страната ни няма. Такъв проектодкумент бе изготвен през 2004 г в края на мандата на правителството на НДСВ, но така и не успя да влезе за обсъждане в парламента. Сега на практика се преработва този документ, но все още няма ясна позиция как точно трябва да изглежда окрупненият воден сектор, тъй като различните ведомства имат различни мнения, които трябва да се напаснат.

Регионалният министър бе заявил, че тази стратегия ще е готова до края на март, но според експерти от екоминистерството това е трудно постижим срок.

Оценките за необходимите инвестиции във ВиК-сектора варират между 6 и 9 млрд. евро, като над 1 млрд. евро от тях ще дойдат от европейските фондове в периода до 2013 г., останалите трябва да на правят водните оператори или бъдещите им концесионери.

Във вторник Плевнелиев обяви, че вложенията в сектора биха били между 3.5 и 5 млрд. евро в следващите осем години.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. проф. Т. Христов
    #11

    Това не е целесъобразно. Водата е териториален ресурс и има различна стойност в зависимост от нейното териториално разпределение и начин на добиване. С уеднаквяване на цената ще се завоалира печалбата и на практика тенденцията ще бъде към достигане на цената й при най-високи разходи за добиване. Вместо да се търси подобряване на технологията и организацията за намаляване на разходите за добиване и пренос, ще се търсят формални причини за завишаването им. Отново се връщаме към соцпринципа за уравнивиловка.

  2. неизвесен
    #10

    Такава цена за сега не може да има, тъй като в раличните региони имат различни експлоатационни разходи за добиването и цената трябва да бъде ралична.Трябва,обаче да има цена за помпажна,гравитачна и смесена в раличните експлоатационни региони.В противен случай няма да има социална справедливост.

  3. Някой
    #9

    Това са отдавна известни истини. Целта обаче са - концесиите. С европари ще се правят мрежи, а концесионерите ще прибират и изнасят печалбата си извън България...при постепенно повишаване на цената, без инвестиции. Пример - Софийска вода. Идеята за Нац. водна компания не е лоша, но при ясни правила кой ще контролира концесионерите. Че сега няма никакъв контрол...и това пак е ясно на всички

  4. неизвесен
    #8

    пак започва омагьосания кръг,кой да бъде собственик на ресурса,държавата ли, общините ли или смесена.Най добре е да се създадат общински предприятия.

  5. проф. Т. Христов
    #7

    Имаме НЕК, но в същото време има ЧЕЗ, еон и т.н.Значи не е до това дали емаме нац. компания или не. Не вярвам здраво мислещ що годе образован човек да се обяви тотално против чуждите компании. Нямаме нужда от Уго Чавес. Чужди компании трябва да е синоним на чужди инвестиции. Иначе няма смисъл от тях. Имаме достатъчно умни специалисти, които да се справят с всякакми технически проблеми. Пари ни трябват!

  6. Идея
    #6

    Имаме ЕВН и ЧЕЗ, които по същество са австрийска общинска компания и чешка държавна. За съжаление не съм сигурен, че получените за ел. разпределителните дружества пари бяха добра сделка в дългосрочен план, но това е минало. Защо сега да не се направят 3 регионални водни компании, които да се пуснат на борсата (прозрачност),но в които да се запази поне 34% държавна и/или общинска собственост заради обществения контрол? Освен всичко друго, те биха могли да се борят за експанзия, така както ЕВН го прави.

  7. EU-direktor
    #5

    Mili sunarodnici! Ne vi li e jasno zashto vzeha Bulgarija v EU? Da ste slushali neshto za "modernakolonizacija"? Shte ni cedjat kato limoni, eksploatacija bez kraj. Samo revoljucija shte ni spasi, ako mulchime i turpime - nacijata e zagubena. Ciao, Bulgarija!!!!!!!!!

  8. една теменужка
    #3

    Прав е директорът от ЕС. Да сте чували за ВЕОЛИА? Полюбопитствайте и ще видите как са окупирали водните сектори на много страни от ЕС.Във Франция вече е започнал процес на НАЦИОНАЛИЗАЦИЯ на водния сектор, защото иначе исконното ни ПРАВО НА ВОДА ще отиде в небитието.А в най-скоро време и въздуха ще ни отнемат и ще ни накарат да си плащаме за всяко вдишване, а после и за издишването!

  9. неизвестен
    #2

    Парите ще дойдат от продажба на вода,цена,намаляване на загубите.Трябва,обаче платежоспособно население,т.е .почти сто процента събираемост,там е проблема.

  10. неизвестен
    #1

    Уважаеми проф.Христов имаме не само умни,но и можещи специалисти във водния сектор.Те знаят,че водата престана да бъде обилен и евтин дар на природата,тя стана продукт,суровина,която трябва да пестим и подобряваме

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам