Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Националната художествена академия изпадна във финансов колапс

Заради разходи по новия корпус на университета се бавят заплати и стипендии, твърдят синдикатите

1 коментар
Сн. БГНЕС, архив

Липсата на пари изкара на протест преподаватели и служители на Националната художествена академия (НХА). Причината е, че те не получават заплати вече втори месец, имало опасност да се спрат и стипендиите на студентите, бавели се плащанията на моделите, средствата за материали не стигали.

Въпреки че проблемите явно са от месеци, за тях се разбра сега и то заради недоволството на работещите във висшето училище. От официалните финансови отчети, публикувани на сайта на академията, излиза, че наличните средства са на минус от около 600 000 лева.

Преподаватели обаче говорят за дупка от 800 000 лева. Според документите е планирано годишните разходи на академията да са 7.4 млн. лева. От тях около 5 млн. лева се покриват от държавния бюджет и са издръжка за обучението на студентите.

Според синдикатите основната причина за недостига на средства е проектът за изграждане на нов корпус на академията в София. Договорите само за строителство за тези проекти са за общо 8.55 млн. лева. Финансирането само частично идва от еврофондовете.

Недоволните

Преподаватели, студенти и служители на Националната художествена академия излязоха на протест заради забавени заплати и хонорари и заради лошите условия на работа във висшето училище.

Те казват, че не получават и информация за проблемите, за техните причини и възможните решения. Работещите в академията, които не са членове на Академичния съвет, твърдят, че нямат информация на какво се дължи дупката в бюджета, не са запознати и с решенията и обсъжданите теми от Академичния съвет, тъй като документите от тях били достъпни само за членовете. Хората говорят и за възможни финансови злоупотреби на ръководството.

Преподаватели твърдят, че въпреки че издръжката на един студент, която се плаща от държавата, и семестриалните такси, плащани от младежите, растат, разходите за основни пера като материали намаляват. Има проблеми с отоплението в учебните помещения.

От синдикалната организация в академията смятат, че възможна причина за финансовите проблеми е изграждането на филиала на академията в Бургас.

Ректорът е отклонил пари за заплати и за стипендии, които са целеви и могат да се използват само за това, за да покрива други разходи, обясни пред Mediapool председателят на синдиката "Висше образование и наука" към КНСБ Лиляна Вълчева. Според нея парите отиват за плащания на строежа на новия корпус на академията. Не било ясно и колко пари се събират от такси на студентите и за какво се харчат те.

Според нея проблемът не е само в лошото управление и невежеството на ректора проф. Драчев. За главен счетоводител на висшето училище била назначена жена със средно образование, а понеже длъжността трябва да се заема от човек с диплома от университет, тя била само изпълняващ длъжността.

Ректорът се надява на държавна подкрепа

Ректорът проф. Николай Драчев твърди, че злоупотреби няма, а причината за недостига на средства е малкият бюджет. Mediapool не успя да се свърже с него. Пред БНР той заяви, че се надявал на подкрепа от образователното министерство.

Обеща също данните за финансовото състояние на академията да бъдат представени на предстоящо заседание на Академичния съвет. Не е ясно дали те ще стигнат до обществеността, въпреки че основният бюджет на висшето училище идва от бюджета т. е. от данъкоплатците.

МОН открило нарушения и не може да помогне

Министърът на образованието Красимир Вълчев каза, че министерството не може да направи нищо, за да реши финансовите проблеми на художествената академия. Той припомни, че висшите училища са автономни и държавата не се бърка в разпределянето на средствата и формирането на бюджетите. Отговорен за това е ректорът.

Подобна беше реакцията му и по отношение на финансовите проблеми на Стопанската академия в Свищов.

В същото време от образователното министерство казват, че тяхна проверка на академията показала, че пари, предназначени за стипендии, които се отпускат целево от бюджета, са давани за капиталови разходи. Изпратен е сигнал на Агенцията за държавна финансова инспекция.

"Ректорът е този, който изцяло и самостоятелно се разпорежда с бюджета и министерството нито му утвърждава бюджета, нито съгласува какво да бъде изпълнението на разходите", каза Вълчев по повод проблемите на художествената академия.

Той допълни, че по негова информация работещите и преподавателите в НХА ще получат някакви възнаграждения, но не в пълен размер.

"Те са си избрали ректора и да питат него дали ще си получат заплатите. Аз може би ще мога да ви кажа до началото на следващата седмица, след като бъде направена проверка", допълни Вълчев. Въпросната проверка обаче може само да констатира, че парите не са разпределени правилно.

"МОН беше уведомено едва вчера от синдикалната организация в академията. До този момент не сме имали информация. За съжаление, сега е много късно да се помогне. Те са автономни и ректорът и академичното ръководство са задължени да разходват бюджета по възможно най-публичния и най-целесъобразния начин", коментира пред БНР Соня Кръстанова, директор на дирекция "Финанси" в МОН.

Тя опроверга твърдението на ректора, че проверка на МОН не е открила нарушения при изразходването на парите в бюджета. Всъщност имало няколко нарушения, а най-същественото било отклоняване на 190 000 лева, отпуснати целево за стипендии. С тях били покрити капиталови разходи.

Кръстанова намекна още, че едва ли филиалът в Бургас е причина за големите разходи на НХА, тъй като той се помещава в сграда под наем, а за студентите, които се обучават там, се получава субсидия от държавата, каквато се дава и за тези в централната сграда в София. Те плащат и такси, които също са приход за университета.

Новата сграда

Всъщност единствено Лилия Вълчева коментира най-големия проект на академията - изграждането на нов учебен корпус и укрепване и ремонт на съществуващ на терена на висшето училище в столицата. Според нея причина за лошото финансово състояние на академията не е филиалът в Бургас, тъй като той носи само позитиви - допълнителни приходи от държавния бюджет, от семестриални такси, както и помощ от община Бургас.

През 2017 г. университетът сключва два договора с консорциум, в който влизат фирмите "Галчев инженеринг" и "Фармвил". Единият е на стойност почти 2.3 млн. лева и е за строеж на новата сграда, а вторият за 6.25 млн. лева и е за укрепване и реконструкция на старата.

Академията има договор по оперативната програма "Региони в растеж" за финансирането на проекта. Сумата по програмата обаче малко под 3 млн. лева (при разходи само за строителство от близо 8 млн. лева). А от нея освен строителството, трябва да се покрият и други разходи като управление на проекта, публичност, строителен контрол. Не е ясно как академията реално покрива останалите разходи по проекта за нов корпус.

Работата по новата сграда е почти приключила или поне така изглежда отвън, което означава, че академията би трябвало да дължи финални плащания на строителя.

В същото време НХА има наложена и санкция от управляващия орган на оперативната програма от близо 276 000 лева. Т.е. висшето училище няма да получи тези пари от предварително заложената финансова помощ по програмата и ще трябва да ги покрие със собствени средства.

Заради строеж на нов корпус, отново с финансиране от ЕС, преди няколко месеца ръководството на Университета за национално и световно стопанство обяви, че висшето училище е изправено пред фалит. Причината бяха непредвидени разходи и финансови корекции. Тогава първоначално финансовият министър Владислав Горанов обяви, че държавата няма да даде допълнителни пари на университета, но след посещение на премиера Бойко Борисов на място, УНСС получи допълнителни 7.5 млн. лева от бюджета.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #1

    Е, това да не е УНСС, където преподават червените дружки на Боко? Там и заплатите са доста по-високи. Какво разбира Тиквата от изкуство? Неговият предел на компетентност варира някъде между Карл Май и Весна Змиянац. Та се съмнявам да даде нещо - освен ако ортакът Вежди не се застъпи. А пък НХА са си за бой. Главен счетоводител среднист! Строеж без сигурни източници на средства... Пък и новата сграда е толкова неугледна, че е срам хора на изкуството да одобрят подобен проект.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.