Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Националната лотария": Избрали сме си да плащаме по-малка такса

Димитър Ганев не вижда проблем с облагането, след като Държавната комисия по хазарта не е реагирала 5 години

5 коментара
Димитър Ганев, "Националната лотария"

"Националната лотария" през последните пет години си е избрала да плаща пропорционално по-малка държавна такса в бюджета, защото така са преценили нейните юристи и счетоводители, а Държавната комисия по хазарта (ДКХ) не е имала нищо против.

Това излиза от обясненията на шефа на лотарията Димитър Ганев пред Нова телевизия в понеделник. През 2017 г. и първата половина на 2018 г. "Националната лотария" бе топ рекламодател на телевизионния пазар у нас, инвестирал няколко десетки милиона лева именно в Нова телевизия.

Обясненията на Ганев бяха по повод журналистически въпрос относно подаден сигнал от конкуренти на лотарията до финансовия министър Владислав Горанов, до Националната агенция за приходите и прокуратурата. Според сигнала през последните пет години хазартната компания е декларирала и платила занижена с около 50% държавна такса за хазарт, поради което държавният бюджет е ощетен с около 250 млн. лв. В същото време за същия вид игри държавният Български спортен тотализатор е плащал пълния размер на таксата и е бил подложен на значително по-високо облагане.

От думите на Димитър Ганев се разбира, че според него няма никакъв проблем с платените от "Националната лотария" данъци и такси през последните години, защото законът давал възможност хазартният оператор сам да си избере дали да плаща пропорционално по-нисък или по-висок данък. Така излиза, че частната лотария си е избрала да плаща по-ниска такса, а държавният тотализатор – по-висока. За миналата година лотарията е платила 70 млн. лв. такса за хазарт, а заедно с данъците - 100 млн. лв., посочи Ганев. 

"В Закона за хазарта, чл. 30 ал. 3, има формулирани два начина за плащане на държавната такса – единият е по-голяма основа, по-малка ставка. Другият е по-малка основа, по-голяма ставка. Нашите юристи и счетоводители, разглеждайки двата алтернативни според тях варианта, прецениха, че за да можем да си позволим да изплащаме по-високи печалби на потребителите като процент от печалбата, е по-добре да изберем варианта, по който плащаме такса върху по-малка основа", посочи Ганев.

Реално фирмите, през които работи "Националната лотария", имат лиценз за организиране на "моментни лотарийни игри". А според чл. 30, ал. 3 за поддържане на лиценз за моментна лотария се събира държавна такса в размер на 15 на сто върху стойността на направените залози за всяка игра.

По-конкретно, текстът гласи: "За поддържане на лиценз за организиране на хазартни игри - традиционна лотария, томбола, моментна лотария, тото, лото, бинго, кено и техните разновидности игри със залагания върху резултати от спортни състезания и надбягвания с коне и кучета, игри със залагания върху случайни събития и със залагания, свързани с познаване на факти, с изключение на онлайн залаганията, се събира държавна такса в размер на 15 на сто върху стойността на направените залози за всяка игра, а за хазартни игри, за които се събират такси и комисиони за участие - в размер на 20 на сто върху стойността на получените такси и комисиони".

Така, независимо че има лиценз за "моментни лотарийни игри", фирмата "Ню Геймс", чрез която оперира "Националната лотария", е декларирала и внасяла пред ДКХ не 15% върху залозите (тоест върху стойността на продадените лотарийни билети, които са ценни книжа), а 20% върху "таксите и комисионите за участие", тоест върху значително занижена сума.

Във вътрешните си правила за организиране на игрите, които подлежат на одобрение от ДКХ, лотарията сама си е разписала, че събира хем залози, хем комисиони, и на тази база твърди, че има право да си избере върху коя от двете стойности да начислява държавната такса. Съответно, компанията е избрала да плаща таксата не върху общата сума на постъпленията от продадени талони (тоест върху залозите), както е правил държавният тотализатор, а върху 50-60% по-ниска сума (т. нар. комисиони), която се получава, като се извадят средствата, върнати на участниците в игрите под формата на награден фонд.

В отговор на въпроси на Mediapool в края на декември от ДКХ обясниха, че в Закона за хазарта няма легална дефиниция на понятието "хазартни игри, за които се събират такси и комисиони", но в други държави членки на ЕС такова облагане се прилага към игри, при които играчите залагат един срещу друг и хазартният оператор събира комисиони за покриване на организационните разходи и за заплащане на дължимите данъци. Това е доста по-различен вид игри, нямащи нищо общо с лотариите.

ДКХ излезе с неясно обяснение как е възможно в продължение на пет години да е събирала коренно различен размер на държавната такса за едни и същи вид хазартни игри, организирани от различните фирми на пазара. "По отношение на държавните такси за поддържане на лиценза - възприетите от хазартните оператори различни подходи към формирането на конкретния им размер водят до разлики, които не би следвало да се получават, ако законодателят е въвел прилагането на тези подходи като алтернативни", посочиха през декември от ведомството.

В момента Агенцията за държавна финансова инспекция проверява Държавната комисия по хазарта за събирането на дължимите държавни такси. Тече и одит на Българския спортен тотализатор от Сметната палата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ImBlack
    #5

    Единственото, за което говори,че ДКХ не се е задействала 5 години е, че трябва сериозно да се разследва освен за укриване на данъци и за корупция. Все пак съдът е този, който решава дали е нарушен закона, а не решенията на Божков, счетоводителите и юристите му.

  2. Поло
    #4

    Наглец е този Димитър Ганев. Ама за него и негоподобните се отнася предупреждението на придворния математик проф. Константинов, че хората с тояги ще ги пребият

  3. т€еритория на Мики Маус
    #3

    С 500 млн лв една Словакия щеше да закупи 8 бр. изтребителя Ф16 бл70. Колкото пари не са внесли тея. Със или без съгласието на Бащицата

  4. т€еритория на Мики Маус
    #2

    Много отдавна,още като премиер, Костов се изказа-ако приходите от хазарт са такива, в България няма да има хазарт. Хазартът има негативни ефекти. Вкл в Бг. В много страни не го търпят. Включително Израел. Въпреки голееемите данъци от него. И 2-та милиона на час за пропадащия Левски.

  5. Kruger
    #1

    Аха, и 5 г. никой освен двама служители в ДКХ не знае за тази далавера. Плува ли корабче??:))) И за КТБ беше така - не разбрали, не чели нормалните медии, не проверявали...докато не се скараха "шишковците". Иначе НАП-джиите ходят да тропат хора с бабите и по нуди-круизи, за да съберат някое друго левче данък.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.