Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Националната програма на Турция не отговаря на очакванията

0 коментара

Турция обяви вчера Национална програма за действие във връзка с евентуално членство в ЕС, за да демонстрира готовността си за всеобхватни реформи. Според заместник премиера Месут Йълмаз обаче програмата не е засегнала всички ключови за членството на Турция в ЕС въпроси. По-голямата част от щекотливите проблеми са оставени да се решат в средносрочен период.

BGTEAM @ BATM Advanced Communications

Програмата се състои от 16 точки, като най-важните, засягащи политическите критерии за членство в съюза са: свобода на словото и печата свобода за основаване на асоциации; свобода на вероизповеданията; условията за задържане; условията на ареста, индивидуалните свободи и др.

По въпроса за смъртното наказание в Програмата се казва, че според Конституцията само турският парламент е оторизиран да решава дали да се отмени смъртното наказание.

И вестник "Радикал" съобщава подробности от Националната програма, представена от Турция на ЕС. Според програмата конституцията на страната ще бъде преразгледана с оглед свободата на изразяване на мисълта, ще бъдат променени член 312 от Наказателния кодекс и членове 7 и 8 от Правилника за борба с терора, ще бъде обсъдено още веднъж смъртното наказание. Най-важната част от Националната програма е текстът, че официален език на страната е турският, обаче гражданите във всекидневното си общуване могат свободно да използват други езици и наречия, пише "Радикал".

Турските вестници коментират и мерките за стабилизиране на турската валута, предприети от държавния министър Кемал Дервиш. Печатът цитира думите на държавния министър, че през месец май Турция ще започне да вижда бъдещето си, а в края на лятото ще излезе на равен път. В. "Миллиет" отбелязва, че Дервиш очаква към края на лятото икономически растеж върху стабилни основи.

Под заглавие "Бонове Дервиш" в. "Сабах" съобщава, че страната се връща към "супер боновете", използвани при кризата през 1994 година. От днес хазната започва да продава на банките бонове и чрез тази система ще бъде ликвидирана загубата от девалвацията на лирата, пише вестникът. "Сабах" нарича боновете "лекарство, което ще успокои паричния пазар", който от ноември насам е много напрегнат. На банките ще бъдат продадени съкровищни бонове на стойност 2,5 - 3,5 катрилиона лири със срок 98 дни. По този начин бе успокоена и кризата във валутата през1994 година. Тогава за един ден стойността на долара спадна от 40 хиляди на 28 хиляди лири, припомня "Сабах".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.