Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Навършват се 20 години от влизането на Владимир Путин във властта

14 коментара
Навършват се 20 години от влизането на Владимир Путин във властта

Когато Владимир Путин бе назначен за премиер, мнозина си мислеха, че почти неизвестният шеф на разузнавателните служби ще продължи демократичните реформи от 90-те години, като в същото време ще възстанови реда в Русия. Двадесет години по-късно Путин е още в управлението, властта е съсредоточена в неговите ръце и той изглежда решен да продължи да управлява, пише Франс прес.

Борис Елцин обяви на 9 август 1999 г., че назначава директора на Федералната служба за сигурност Владимир Путин за министър-председател. Експертите съзряха в Путин представител на службите за сигурност, способен да сложи край на политическата нестабилност и на проблемите в Кавказ, а също така и ефективен държавник, започнал кариерата си под крилото на кмета на Санкт Петербург Анатолий Собчак и избран от Елцин да продължи да води Русия по пътя към пазарната икономика.

Елцин впоследствие обяви, че подава оставка по време на новогодишното си обръщение по телевизията на 31 декември 1999 г. и каза, че на Путин ще се падне задачата да сплоти обществото и да гарантира, че реформите ще продължат.

"В началото на управлението му Русия беше, въпреки бедността и престъпността, една либерална и демократична държава", казва журналистът Николай Сванидзе, който си спомня, че през първите си години в Кремъл Путин е бил приятен и непринуден събеседник с чувство за хумор.

"След 20 години на неограничена власт, през които бе обграден от ласкатели, което е неизбежно при нашия относително авторитарен режим, той безспорно се промени и то не в добра посока", изразява мнението си Сванидзе пред Франс прес.

В началото на управлението си премиерът Путин демонстрира относителна толерантност и склонност за добри отношения със Запада. В същото време обаче изгради и образа си на непоколебим лидер и започна втората война в Чечения, която засили популярността му и му позволи да спечели с 53 процента на президентските избори през 2000 г.

Благодарение на успехите в петролната търговия първото десетилетие на Путин във властта бе белязано от подобряване на жизнения стандарт на руснаците и от засилването на държавата, отслабена след разпадането на Съветския съюз. Властта си възстанови контрола върху медиите, които допреди това бяха в ръцете на амбициозни олигарси.

"Сегашният Путин не е Путин от 1999-2000 г.: от либерал той стана консерватор", твърди политологът Константин Калачов, според когото причината за тази промяна е разочарованието от Запада.

Повратен момент бе "Оранжевата революция" в Украйна през 2004 г., която доведе до избирането на прозападен президент. Кремъл изтълкува това като навлизане на Запада в неговата сфера на влияние.

През 2007 г. Путин произнесе знаменитата си реч в Мюнхен, която съдържаше сериозни критики срещу Съединените щати, припомня Франс прес, цитирана от БТА.

Оттогава насетне кризите следват една след друга: войната в Грузия през 2008 г., интервенцията на Запада в Либия през 2011 г., която Москва възприе като предателство, украинската криза от 2014 г. с анексията на Крим и началото на конфликта в Източна Украйна между Киев и проруските сепаратисти.

"Конфликтът със Запада превърна Путин в реакционер", смята журналистът Георгий Бовт.

Вътре в Русия признаците за това са защитата на традиционните консервативни ценности на православната църква, които влизат в противоречие с "декадентството" на Запада, и постоянното ограничаване на публичните свободи в името на реда и стабилността.

Наближаването на края на мандата на Путин поставя въпроса пред руската политическа класа за неговите намерения. Дали той отново ще стане премиер, както през 2008-2012 г.? Или ще определи свой приемник, както направи Борис Елцин през 1999? Или пък ще се обяви за почетен президент, което ще му позволи да продължи да дърпа конците, както направи президентът на Казахстан?

Макар Путин да е вече 20 години във властта, той остава далеч зад рекордите на други управлявали дълго време лидери като Фидел Кастро, Ким Ир-сен и Теодоро Обианг Нгуема, който наскоро отпразнува 40 години начело на Екваториална Гвинея.

В тази класация, разбира се, не участват монарсите, които по дефиниция прекарват целия си живот на трона: на първо място сред тях е 93-годишната британска кралица Елизабет Втора, която е на трона от 67 години.

Рекордът сред лидерите, управлявали най-дълго, е на Фидел Кастро, който беше начело на Куба 49 години.

На второ място е китайският лидер Чан Кайши, който беше на власт 47 години в Китай, а след това в Тайван. Следва го севернокорейският лидер Ким Ир-сен, който беше на власт 46 години.

Муамар Кадафи бе начело на Либия близо 42 години преди да бъде убит през октомври 2011 г. след началото на въоръжения конфликт в Либия.

Лидерът на Габон Омар Бонго Ондимба бе на власт 41 години преди да почине през 2009 г.

В Европа най-дълго управлявалият лидер е починалият през 1985 г. Енвер Ходжа, който управлява Албания в продължение на 40 години, отбелязва Франс прес.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И.Боянска
    #14

    Молодец! Каква прекрасна златна рибка са ти уловили Вовка. Ако може тя сега и да ти изпълни трите желания :))) та да не стане някоя февруарска революция - нея я започнаха 200 гладни жени както знаеш.

  2. Bлaдo
    #13

    и за 20-гАдишнината ли са тия фоерверки и ... илюминации? - Сибир гори! (с изключение на наводнените територии), Арктика ПАК е радиационно облъчена, складове с боеприпаси се самовзривяват... ... за 20 години пУтлер направи от рУсия посмешище и позорище - по-трагично е и от Елцин-овия водевилЬ... ... а при курс 2 стинки за рубла - крепостният тролетариат (7,6,5...) да не ми се отваря много на тема инфлЯцЭя ;-)

  3. Лизи Гугуткова
    #12

    Централната банка ще отпечата 4 трилиона рубли, за да ускори икономиката и бедността Банката на Русия, която през последните 5 години „отпечата“ 6 трилиона рубли, за да спести банките и 4,5 трилиона рубли за федералния бюджет ще се изправи пред нов мащабен кръг от емисии на пари - този път за ускоряване на бързо застаряващата и упорито застояла икономика. За финансиране на национални проекти за 25 трилиона рубли, предназначени да намалят наполовина бедността

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #11
  5. Лизи Гугуткова
    #10

    САЩ и европейски страни призоваха Русия да се изтегли от Грузия, предаде Асошиейтед прес. Призивът бе отправен по повод 11-ата годишнина от конфликта между Русия и Грузия. След прекратяване на консултациите в Съвета за сигурност на ООН, постоянните представители на Белгия, Естония, Франция, Германия, Полша и Великобритания, както и на САЩ публикуваха изявление в подкрепа на грузинската независимост, суверенитет и териториална цялост. В документа страните казват, че са изключително обезпокоени относно задълбочаващите се връзки на Русия с двете самопровъзгласи се за независими грузински провинции Абхазия и Южна Осетия.

  6. Лизи Гугуткова
    #9

    Срещу руското влияние - САЩ и НАТО да инвестират в енергийната независимост на страните от бившия Варшавски договор Само така Западът може да противодейства на нарастващата сила на Кремъл в региона. Вместо просто да даваме съвети на Централна Европа за това как те да станат енергийно независими от Русия, защо всъщност ние открито не даваме пари за това?"

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #8
  8. Евлрги
    #7
    Отговор на коментар #3

    И какво от това, ти гледай твоята държава!А бълхария в момента инфлацията е доста скокове направи!На всеки 6 месеца се покачва цената на тока!Сега като затворят АЕЦ Козлодуй ще те питам какво ще говориш!Май забрави за най-скъпия промешлен ток!!?

  9. Евлрги
    #6

    Къде да се запиша да го играя трол - рекламен агент та и за да изкарвам понякой леф! Гледайте си умрялата бълхария и не се занимавайте с Русия!! Русия е нещо огромно необятно което неможете да разберете! Няма как една държава която от царска империя, преминала във социализъм за 28 години да стане развита капиталистическа държава! Проблема на Запада е че ги е страх от Русия дори ако е капиталистическа държава! А протестите които са в Москва са толкова смешни че са подобие на нашти дето девам се събират 100 човека! Не отричам че имат корупция, бедност и т.н. но това са нормални проблеми в капитализма!!

  10. Ilia Iliev_fb
    #5
    Отговор на коментар #4

    Горките тролчета , сами на сайта си .Също ккато на Прокобиев сайтчетата!ха ха х аКитайския модел е подходящ само за политици от висшия пилотаж!Русия ги нямаше и ги няма разбира се.За Бг да не говорим.Нашия е елит в висшия пилотаж на транцформация ан собствеността от обществена в частна!ха ха ха Та такива ато теб им лъскате имиджа сега ,като първи демократи и капеталисти със свръхчовеши споцобности!!ха ха ха

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.