Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Навършват се 80 години от спасяването на българските евреи

11 коментара
Премиерът Гълъб Донев поднесе венец пред паметника на Димитър Пешев в центъра на Кюстендил

Днес се навършват 80 години от спасяването на българските евреи от лагерите на смъртта.

България е една от малкото европейски страни, която успява да спаси от депортиране в нацистките концлагери евреите, живеещи по нашите земи. По този повод на редица места в страната са организирани шествия, научни конференции и изложби.

В Кюстендил ще бъде отдадена почит на петимата българи, от които започва кампанията на 9 март 1943 г., когато се решава съдбата и се спира депортирането на около 50 000 български евреи. Това са Димитър Пешев, Асен Суйчмезов, Владимир Куртев, Иван Момчилов и Петър Михалев.

Шествието ще започне в 11 часа от къщата музей "Димитър Пешев" и ще премине през центъра на града. В него ще се включи и служебният премиер Гълъб Донев, съобщи правителствената информационна служба.

През 2018 г. за делото и живота на Димитър Пешев беше издадена книгата "Човекът, който спря Хитлер". Преди Втората световна война той е известен адвокат и първостепенна фигура на българската политическа сцена. Като подпредседател на Народното събрание застава начело в защитата на българските евреи. След преврата на 9 септември 1944 г. подвигът му е зачеркнат, забранено му е да практикува професията си и умира в забрава и бедност на 20 февриари 1973 година в София.

Шествие в Кюстендил ще има и от къщата на Иван Момчилов до Художествена галерия "Владимир Димитров - Майстора", в която ще бъде открита изложбата "Кюстендилски художници от еврейски произход".

По-късно ще започне юбилейна кръгла маса на тема "80 години от спасяването на българските евреи". Тя е организирана от община Кюстендил, Регионалния исторически музей и Института за исторически изследвания при Българската академия на науките.

В Пловдив ще се проведе митинг-поклонение на "Паметника на благодарността" на площад "Цар Калоян" до Централния дом на младоженците. Ще бъдат поднесе венци и цветя, слово ще произнесе председателят на организацията на евреите в България "Шалом" проф. д-р Александър Оскар.

"Да спасиш от сигурна смърт 50 хиляди човека, обявени за врагове на държавата заради етническия произход, и то в условията на война, да запазиш тяхната чест и достойнство! Нашият вечен град е пример за такова мъжество. Ние знаем тези истории и действащите лица в тях и отново и отново ще ги повтаряме. Евреите не забравят историите за доброто. Ще ги помнят и предават на следващите поколения. Българските евреи ще бъдат винаги благодарни", каза председателят на организацията на евреите "Шалом" в Пловдив инж. Светлозар Калев пред БНР.

В София ще се проведе международна конференция на тема "Ролята на юристите в спасяването на българските евреи". Домакин е Софийския университет "Св. Климент Охридски". В нея ще участва вицепрезидентът Илияна Йотова.

Вечерта в Регионалния исторически музей ще бъде открита изложбата "Еврейската улица - реконструкция".

В Брюксел бе представен филм за спасяването на българските евреи в Европейския парламент в сряда вечерта.

Европейският съюз трябва да ни помогне да направим игрален филм за спасението на българските евреи, който после да бъде разпространен в цял свят, каза авторът на документалния филм "Извън хватката на Хитлер" Михаел Бар-Зоар пред БНР.

"Днес, когато се навършват 80 години от това героично спасяване, във време на геополитически сътресения, причинени от агресор на нашия Изток, нека си спомним колко е важно никога да не мълчим пред злото", казва Роберта Мецола, председател на Европарламента, в посланието си до участниците в конференцията. Тя беше организирана от евродепутатите от Европейската народна партия Андрей Ковачев, Асим Адемов и Александър Йорданов. председателката на Европейския парламент Роберта Мецола.

"Ние можем само да бъдем горди, че нашите предшественици тогава не са се поддали на натиска, на заплахите. В същото време ние изразяваме нашето дълбоко съжаление към това, което се случва с депортираните от тогавашните окупирани от Германския райх Македония и Беломорска Тракия", коментира Андрей Ковачев.

България не можеше да спаси евреите от окупираните територии, заяви Михаел Бар-Зоар. Той допълни, че навремето "профашисткото правителство е съобщило, че България е обединена с Тракия и Македония", но Германия не е приела това.

Михаел Бар-Зоар е бил 10-годишен, когато напуска България през 1948-на година, за да замине с родителите си в Израел. Преди това, на 4-годишна възраст той е изселен заедно с родителите си на село. Ето какво си спомня от тогава:

"Има една снимка, взета случайно по 24 май 1943 г. - денят на втората депортация. Майка ми е прегърната с четири български жени, четири християнки. Майка ми е единствената с еврейска звезда. И такава снимка не може да бъде взета в никое друго място в Европа."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Обектив
    #11

    На 15 септември 1939 г. България обявява с официална правителствена декларация неутралитет и се опитва да го отстоява и брани с всички сили буквално до последната минута. България има не един, не два, а цели четири отказа да се присъедини към Тристранния пакт! Отказва два пъти на Хитлер, веднъж на Мусолини и веднъж на Сталин (по това време Сталин и Хитлер са съюзници).
    Че тези откази не са били лесни, личи и от факта, че между 20 и 24 ноември 1940 г. Унгария, Румъния и Словакия не успяват да отбият

  2. Jordan Stavrev
    #10

    Уважаеми Практик, в случая споделям разбирането на Антон - политиката на Царство България по отношение на “еврейския въпрос“ не е сред най-светлите страници на родната история. Разбира се антиеврейското законодателство, прието още преди включването на станата в Тристранния пакт, както и последващите репресивни мерки срещу българските евреи не са продиктувани от някакъм иманентен антисемитизъм, нито от възприемане на нацистката доктрина като държавна идеология на България: по-скоро става дума за “тънки

  3. Практик от София
    #9

    И така, Антоне: "Чий е Крим ?"

  4. Антон
    #8
    Отговор на коментар #7

    Практико, сайтът има история/архив и щом имаш собствен блог, предполагам, че си достатъчно интелигентен за да видиш отговора на първосигналния ти въпрос "чий е Крим?".
    Половинчатото признание на държавата Израел за държавата България през ВСВ е факт.
    Писаното от мен са факти. Че добрият цар е създаден - парадоксално от АОНСУ - е факт, че "нехаресването" на добрия цар е синоним на "комунизъм" е наратив, и още много "че".
    Историята ни е омотана в легенди и митове. Списаревски, например, герой ли

  5. Практик от София
    #7

    Ей, Антоне, ако обичаш, отговори на въпроса "Чий е Крим?", та да се изясни за какво и за кого ства дума...

  6. Антон
    #6
    Отговор на коментар #3

    Е да де, ама българският патент "ама такива бяха времената" не е чак толкова уважаван от Историята, колкото ни се иска.
    Това с "перманентния натиск" е оправдание. Стотици са примерите в Европа за спасяване на евреи в окупирани територии, без да са се съобразявали с "перманентен натиск", стотици.....
    Един Раул Валенберг, например, шведски фабрикант - сам, сам! спасява 5000 евреи от гетото в Будапеща и единствената помощ която е получил е затвряне на очите от страна на шведското посолство, заради

  7. Тихомир Томов
    #5

    Най-важния факт: Подписването на съглашението с Тристранния пакт от проф.Богдан Филов спасява всички застрашени от депортация в България . Втори факт : какво се случва със спасителите след окупацията на страната от СССР ?! Димитър Пешев - осъден 15 години като антисемит и фашист,с отнета къща без средства за съществуване и никой евреин адвокат не го защитава пред съда ! Умира в крайна бедност през 1973 г.

  8. Александър Борисов
    #4

    България е известна в историята,че поставяйки звезди по палтата на българските евреи,и разпръсвайки ги в провинцията,е проявила безпощаден геноцид.Върнали са се по-късно живи и здрави,но дълбоко обидени ... Питайте "кинодееца" Вагенщайн,не съм ли прав. Ако все още е жив.

  9. Практик от София
    #3

    Драги Антоне,

    перманентният натиск за антиеврейски мерки върху потенциалните, да не говорим върху фактическите съюзници на Третия райх съвсем не е от 42-а година.
    Юридическата подплата - Нюрнбергските закони са от 35-а, а през зловещата Кристална нощ (девети и десети ноември 1938-а) нацистки погроми срещу еврейското гражданство поставят физическото начало на ,,Окончателното решение”. Около хиляда евреи са убити, а над тридесет хиляди са натикани в концентрационни лагери. Маниакът шаман от

  10. Антон
    #2
    Отговор на коментар #1

    Добре звучи, но: 'Законът за защита на нацията" влиза в сила от януари 1941 год. - една година преди "Окончателно решение на еврейския въпрос", утвърдено на Ванзеенската конференция през 1942 год.
    Добрият Борис не е бил за гъби в гората или в магазина за лимонада, а се е натегнал изпреварващо след меморандума на Гьоринг от 1941 год. към Хайдрих - убит от съпротивата през 1942 год. в Прага.
    Паметникът на Борис и Йоана - поставен по инициатива на Благовест Сендов в т.нар.
    Българска гора,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.