Сръбското правителство обяви извънредно положение на цялата територия на страната заради наводненията и обилните валежи, след като поройните дъждове причиниха наводнения почти във всички райони на страната и вече взеха две жертви.
През последното денонощие само на територията на Белград са паднали 140 литра дъжд на квадратен метър, а до края на деня се очаква да паднат още 50 литра на квадратен метър, което се равнява на тримесечната норма за валежи по това време на годината.
За оказване помощ на пострадалото население са ангажирани и 320 войници, 3 военни хеликоптера и 18 лодки от речния флот. Вече са евакуирани стотици жители от наводнените райони. Правителството е поискало помощ и от Европейската комисия, Русия и Словения.
Премиерът на Сърбия Александър Вучич обяви, че това е най-голямата катастрофа, каквато не се помни в историята на Сърбия. Никой не може да победи водата и огъня и затова най-важно да спасим човешки животи, подчерта Вучич, цитиран от БТА.
Първата жертва на наводненията стана мъж, удавил се в столицата Белград през нощта в квартал Умчари, след като отказал да напусне дома си, както го съветвали спасителите, съобщи кметът на Белград Синиша Мали.
Втората жертва е 42-годишен пожарникар от Топола, загинал тази сутрин в спасителна акция в река Ясеница, предаде белградското радио Б92. Той паднал в придошлата река при опит да спаси местен жител, преминаващ по мост над реката.
Над 500 души бяха евакуирани в западна и югозападна Сърбия, от райони, засегнати особено силно от наводненията. Извънредно положение е въведено в 18 общини, сред които Валево, Кралево, Шабац, Лозница, Чачак, Лиг и Горни Милановац.
В Чачак, на 120 км югозападно от Белград, 200 души очакват да бъдат евакуирани, къщите им са наводнени от придошлата река.
Основните и средните училища в Белград са затворени до края на седмицата.
Сръбските железници прекратиха вчера движението по ж.п. линията Белград - Бар след като буйни потоци и паднали камъни нанесоха поражения на инфраструктурата. Движението по ж.п. линията между Черна гора и Ниш бе прекъснато по същите причини.
Министърът на строителството, транспорта и инфраструктурата Зорана Михайлович е на Ибърската магистрала край Коцелево, където спасителни отряди оказват помощ на населението. Движението по магистралата е блокирано.
Дъждът ще спре едва през уикенда, прогнозират синоптиците.
Гражданите на Босна и Херцеговина имаха тежка и безсънна нощ заради наводненията, а дъждът над страната не престава да вали. Свикано бе спешно заседание на Председателството на Босна и Хрецеговина, на което бе взето решение да бъдат ангажирани въоръжените сили за оказване на помощ в спасяването на населението и защитата на имуществото, съобщи Танюг.
Наводнени са многобройни жилищни сгради и офиси, както и селскостопански площи. Най-тежка е ситуацията в кантоните Тузла и Сараево, но през нощта ситуацията стана критична и в Зеница и Добой. Според информация от Добой нивото на река Босна край този град е надхвърлило шест метра. През нощта в Службата за гражданска защита пристигнаха голям брой искания за евакуация на граждани. Босненски военни евакуираха с хеликоптери 12 души от района на община Шековичи.
Най-тежка е ситуацията в селището Осиек на река Илиджа, където са наводнени над 100 къщи. В Сараево река Миляцка достигна три метра, което е рекорд за последните петнадесетина години. В района на Тузла водата от ВЕЦ Модрач преля и още повече наводни близките селища.
Заради лошото време метеорологичната служба в Хърватия издаде предупреждения за почти цялата страна за очакваните обилни валежи и бурния вятър. За северозападната и източната част на страната е обявен червен код за опасност. Силна буря в Сплит изпочупи снощи стъбла на дървета и пожарникарите имаха много работа в премахването на клони и стъбла от градските улици. Подобно бе положението и в Макарска, Трогир и Комижа.
Румъния въведе червен код в райони в източната част на страната заради опасност от наводнения в осем селища в окръг Вранча, предаде агенция Медиафакс.
В други райони на страната са въведени жълт и оранжев код за опасност от наводнения вследствие на обилните валежи в Румъния.
Вчера вътрешното министерство съобщи, че над 12 000 служители на ведомството - полицаи, пожарникари, жандармеристи и гранични полицаи, са готови да се намесят в контекста на предупрежденията на метеоролозите и хидролозите за опасност от наводнения в Румъния заради обилните валежи.
Словенските власти обявиха червен код за тревога в северозападната част на страната и оранжев в останалите райони заради лошото време. Изключение прави само крайната югозападна част на Словения, където няма проблеми, предизвикани от атмосферните условия. Червеният код означава, че са възможни бурни метеорологични явления, които могат да застрашат човешки живот.
Ураганният вятър на северозапад вече събаря дървета и покриви. Най-силните пориви на вятъра се очаква да започнат в по-късните часове и да продължат до утре сутринта. Според прогнозите скоростта на вятъра ще достигне до 100 километра в час.
В Марибор местните власти препоръчаха хората да не излизат в парковете, а шофьорите да не паркират автомобилите си под дървета.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
1 коментар
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
едно такова наводнение ако се изсипе в София и ще е като своеобразно пускане на водата