Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НДСВ без позиция за спиране на телевизия "Ден""

0 коментара

Парламентарните групи на НДСВ и ДПС отказаха да участват утре в консултации за промяна в състава на Съвета за електронни медии след решението му отнеме лиценза на телевизия "Ден", които поиска ОДС миналия петък. Според управляващите казусът с безпрецедентното спиране на една частна медия заради критика към политическата партия ДПС "не е от компетенциите на Народното събрание и парламентарните групи".

По повод решението на СЕМ да спре телевизия "Ден", Българската медийна коалиция организира публична дискусия на тема "Словото на омразата и етническата тематика в българските медии". Дискусията ще се проведе от 10.30 до 13 ч. на 12 ноември (сряда) в пресклуба на София прес в столицата, съобщиха от коалицията. Оттам уточниха, че ще бъдат дискутирани както правни аспекти на решението на СЕМ, така и професионални аспекти на представяне на малцинствата и европейски практики в тази област. От медийната коалиция съобщават още, че са отправили покана за участие до членовете на СЕМ.

На 6 ноември регулаторният орган спря "Ден" заради нарушения в едно от предаванията на телевизията - "От телефон до микрофон". Според мнозинството в СЕМ, това предаване системно провокира етническа нетърпимост и разпалва етнически вражди. Решението, внесено от председателя Райчо Райков, СЕМ взе по бързата процедура, без предварително обществено обсъждане.

Днес, в бързането да разпространят становището си, че не са компетентни по тази казус, зам.председателите на НДСВ и ДПС Мирослав Севлиевски и Лютви Местан "приобщиха" колегата си Димитър Абаджиев от ОДС към своите като подписаха писмо, адресирано до "г-н Димитър Абаджиев, заместник-председател на ПГ НДСВ".

От пресцентъра на ПГ на НДСВ обясниха, че ръководството на групата е преценило, че подобна дискусия в парламента може да се възприеме като намеса в работата на СЕМ, който е независим орган. Според тях казусът не бил от компетенциите на парламента, а на съда.

От увъртанията на управляващите излиза, че те се опасяват да се намесят в работата на СЕМ повече, отколкото ги притесняват оценките, че СЕМ извършва посегателство над свободата на словото.

Като отказват любезно поканата на ОДС, зам.шефовете на двете групи, декларират готовност "за консултации по всеки проблем, стига той да е парламентарен, включително например медийното законодателство".

На 7 ноември обаче, когато ОДС предложи консултациите в остра декларация срещу закриването на телевизия "Ден", шефката на парламентарната медийна комисия Милена Милотинова и колежката ѝ Юлияна Дончева изразиха съгласие с тази идея.

Тогава Милотинова заяви, че след като казусът с телевизия "Ден" предизвиква такъв голям обществен интерес, то логично да се изиска от СЕМ писмено представяне на решението на СЕМ, както и на мотивите за вземането му в НС.

Днес Юлиана Дончева каза пред Mediapool.bg, че решението на СЕМ за закриване на телевизия "Ден" е "меко казано недоразумение" и подкрепя излезлите декларации срещу него. Тя обаче щяла да се съобрази с решението на ПГ на НДСВ да не участва в консултациите в парламента.

"Смятам, че дебат по този прецедент трябва да има на следващото заседание на групата и аз вероятно ще предложа казуса да влезе като точка за обсъждане", каза Дончева.

В петък от ДПС обявиха, че телевизията нарушава и Закона за радио и телевизия, и дори конституцията. Депутатите на Доган не скриха удовлетворението си от решението на СЕМ спрямо "Ден", макар че се опитваха да внушат, че нямат нищо общо и не с го искали.

От БСП с неохота признаха, че това решение на медийния регулатор няма как да не се коментира в политически контекст. Иво Атанасов обаче бе скептичен за предложените от ОДС консултации за промяна в състава на медийния съвет.

ОДС се обяви срещу закриването на телевизията и обвини ръководството на ДПС, че чрез СЕМ упражнява политически натиск над медиите. Особено обезпокоително според дясната опозиция е, че целта да се сплашат медиите се прави чрез "грубо размахване на етническата карта", което е изключително опасно преди приемането на България в ЕС и НАТО.

Със закриването на телевизия "Ден" медийният регулаторен орган изпълни неприкрита политическа поръчка на ДПС, а решението на СЕМ е реална и непосредствена заплаха срещу свободата на словото и независимостта на медиите, бе позицията по скандала и на Българската медийна коалиция.

Съюзът на българските журналисти излезе с протестна декларация, срещу решението на СЕМ се обявиха и представители на правозащитната организация Български Хелзинкски комитет.

Академията "Черноризец Храбър" също протестира срещу спирането на телевизията вчера, на тържествената церемония за връчване на годишните награди за журналистика. Цялата зала в Народния театър аплодира декларацията, не ръкопляскаха единствено лидерът на ДПС Ахмед Доган и заместничката му Емел Етем.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.