Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НДСВ и ДПС ще наваксват с еврозаконите, десните и БСП се фокусират върху изборите

0 коментара

Законите, необходими за еврохармонизацията, ще са приоритет за управляващите от НДСВ през есенната сесия на парламента, която започва утре. Съуправляващите от ДПС пък ще настояват още в сряда да бъде изработена хронограма с точни срокове за първо и второ четене, за да се навакса закъснението.

От БСП и от дясната опозиция се съсредоточават върху проблемите, свързани с навлизането на страната в предизборен цикъл, стана ясно от партийните брифинги във вторник, ознаменували началото на есенния политически сезон.

НДСВ и ДПС отново ще се опитат да изберат омбудсман

Още преди лятната ваканция министърът по европейските въпроси Меглена Кунева раздаде на депутатите от управляващото малцинство списък на законите, които трябва да станат факт до края на годината във връзка с успешната подготовка на България за членство в Европейския съюз. Спешно трябва да се изберат омбудсман и антидискриминационна комисия, където закъснението е драстично.

Във вторник, пред БНР шефът на парламентарната група на НДСВ Станимир Илчев обяви, че депутатите ще започнат отново подготовка за избор на омбудсман. През пролетта НДСВ и ДПС се провалиха в опита си да наложат партийната си номинация на червения социолог Петър-Емил Митев.

Според Илчев, условие за успех сега ще са минимум две условия: политическите сили да не се изкушат прибързано да предложат кандидатури, преди да са се консултирали помежду си, и второ, да се опитат да постъпят не както предишния път. По думите на Илчев тогава те са действали "от гледна точка на свои сегашни, и за жалост предишни, политически гледни точки към отделните кандидати".

От ДПС пък заявиха, че още в първия си работен ден парламентът трябва да изработи хронограма за приемането на законопроектите, с точни срокове за първо и второ четене.

За движението на Ахмед Доган приоритетни ще са законопроектите, с които ще се отговори адекватно на препоръките, свързани с вече затворените преговорни глави, изборът на омбудсман и създаването на комисия за защита от дискриминация.

ДСБ ще иска пълна прозрачност за ангажиментите към ЕС

Евроинтеграцията е приоритет и за Демократи за силна България, но с по-различен акцент. От дясната опозиционна партия ще използват парламентарните механизми, за да настояват за пълна прозрачност на процеса и на поетите от правителството ангажименти. Срещите на депутатите от ОДС през лятната ваканция показали, че гражданите и бизнеса не са наясно с евроангажиментите, които пряко ги засягат. Затова от партията на Иван Костов ще изискват от правителството и от управляващите в парламента да предоставят пълна информация по отделните преговорни глави.

От ДСБ ще настояват и за конкретен отговор на въпроса дали наистина съществува риск за присъединяването на България през 2007 година. Подобни трактовки се появиха след оповестяването на силно критичния доклад на евроексперта Брайън Дейвис за действията на вътрешното министерство в борбата срещу престъпността.

Управляващите акцентират върху бизнес климата

Като приоритет шефът на НДСВ-депутатите Станимир Илчев специално подчерта законопроекта за експортното застраховане, който по думите му ще доведе до увеличаване на износа и намаляване на растящия външнотърговски дефицит.

От ДПС пък посочиха като основен приоритет подобряването на бизнесклимата - акцент, заявен още през пролетта от вицепремиера и министър на икономиката Лидия Шулева. Тя вече определи предварително още неприетия бюджет 2005 като бюджет на средната класа, бюджет, създаващ условия за по-висок икономически ръст.

Като изключително важни закони, чието изработване предстои, шефът на ПГ на НДСВ цитира промените в кодекса за социалното осигуряване и закона за подпомагането на земеделските производители. По думите му за средата на септември е предвидено да има и нов законопроект за доброволните формирования, които ще подпомагат органите на местната власт и МВР.

Бюджет 2005 - последен шанс за предсрочни избори

Гласуването на бюджет 2005 е последната възможност за вот на недоверие на правителството и предсрочни парламентарни избори, напомниха от ОДС, определяйки подготовката си по дебатите за бюджета като един от приоритетите на партията за есенната сесия. Лидерът на парламентарната група на ОДС Екатерина Михайлова обясни, че според конституцията дори правителството да падне месеци преди редовните избори, не може да се насрочи предсрочен вот. Затова и всякакви опити за свалянето на кабинета Сакскобургготски в началото на идната година вече са безсмислени.

Като важни закони Илчев посочи още приемането на бюджетите на здравната каса и на държавното осигуряване за 2005 г., но пропусна да спомене държавния бюджет за догодина, който е най-голямото изпитание за всички управляващи.

Шефът на ПГ на НДСВ отбеляза също, че политиката в областта на образованието и здравеопазването е формулирана още през пролетта като приоритет за бъдеща работа на кабинета и ще бъде част от фундамента на подготовката на НДСВ "за успешно представяне на изборите догодина".

От ДПС пък заявиха, че още в първия работен ден на парламента утре ще представят от трибуната "актуализираните си критични и самокритични бележки към управлението, част от които, освен с образованието, ще са свързани с усвояването на предприсъединителните фондове на ЕС".

Зам.шефът на движението Лютви Местан изрази подкрепата на ДПС за идеята на финансовия министър Милен Велчев за надпартийно споразумение за приоритетно финансиране на образованието. Местан косвено разкритикува просветния министър Игор Дамянов, включил се постфактум в дебата.

Десните и БСП се концентрират върху парламентарните избори догодина

И лявата, и дясната опозиция ще се съсредоточат не само върху тематичните си приоритети, но и върху законодателството, свързано с успешното провеждане на парламентарните избори догодина.

Във вторник от СДС обявиха, че ще търсят подкрепа от останалите парламентарни групи в Народното събрание за приемането на законопроект за електронното гласуване. До края на седмицата от "Раковски"134 ще поканят парламентарните групи да преподпишат проекта, преди той да бъде внесен в деловодството на парламента, съобщи зам. председателят на СДС Николай Младенов.

Очертава се консенсус за парламентарни избори през юли 2005 г.

В парламента се очертава консенсус следващите редовни избори за Народно събрание да са през юли догодина.

Датата на парламентарните избори да бъде определена след консултации между парламентарно представените политически сили и с участието на хора от президентската администрация, предложи председателят на ПГ на НДСВ Станимир Илчев на първото заседанието на групата във вторник.

още

Идеята за електронно гласуване бе лансирана още в края на предишната сесия на парламента от ОДС, като подходящ вариант за гласуване на българите в чужбина.

Днес от СДС обясниха, че подготвения от тях законопроект дава възможност на инвалиди, болни хора, както и българи извън пределите на страната да участват в гласуването на парламентарни и президентски избори, както и в изборите за Европейски парламент.

Проектът предвижда желаещите да гласуват по електронен път да заявяват това по телефон, чрез факс или имейл в определен период преди деня на изборите. Централната избирателна комисия ще им изпраща идентификационен номер, чрез който ще може да се упражни правото на глас.

Това е съвременен метод за гласуване, който се използва в много европейски страни, каза Младенов и посочи, че в Холандия около 85 % от населението дава своя вот по електронен път.

Според него, ако законопроектът бъде обсъден и приет до края на тази година, българите ще имат възможност да гласуват по електронен път още на парламентарните избори през 2005-та.

Лидерът на БСП Сергей Станишев също заяви, че още в началото на тази парламентарна сесия трябва да започнат консултации между парламентарните групи за датата на изборите и за изборното законодателство, за да се излъчи легитимен парламент и да се формира стабилно и представително за обществените нагласи правителство.

Според БСП, парламентарните избори трябва да се произведат в края на юни или най-късно до 16-17 юли 2005 г. Не е приемливо от гледна точка на легитимността и представителността на изборите вотът да се насрочи за края на юли или началото на август, смята соцръководството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.