Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НДСВ и лично Симеон в офанзива срещу подслушването

0 коментара
НДСВ и лично Симеон в офанзива срещу подслушването

Тежката артилерия на НДСВ в лицето на основателя си Симеон Сакскобургготски, първия български еврокомисар Маглена Кунева и евродепутати от партията се включи в политическата офанзива срещу подслушването.

"Можем ли чрез безконтролно подслушване и неизбежно съпътстващата го всеобща параноя да платим цената за малко, макар и временна, сигурност?“ Такъв въпрос задава на интернет страницата www.kingsimeon.bg бившият премиер и лидер на НДСВ Симеон Сакскобургготски. В първата си политическа изява, откакто след изборния крах на партията си напусна лидерския пост и потъна в мълчание, той констатира, че "все повече политици и граждани се замислят дали мерките, оправдани с националната сигурност и борбата с престъпността, не застрашават личната сигурност на хората във всекидневния им живот“.

Писменото обръщение на царя е озаглавено "Къде минава границата между сигурността и свободата“.

Той, както и Меглена Кунева и Станимир Илчев, се ограничават до въпроса законно ли се използват СРС-та в България. Темата за съдържанието на изтеклите записи от разговори на шефа на митниците Ваньо Танов с премиера, с министри и депутати, в които става дума за покровителство над контрабандата, към момента не е засегната.

"Възможно ли е почтените граждани да се чувстват сигурни и защитени, ако във всеки момент някой може да нахлуе в техния личен живот чрез подслушване, проследяване, контрол над интернет-кореспонденцията, заснемане“, пита бившият премиер.

Той поставя още въпроси дали в такава обстановка могат да работят ефективно държавните чиновници и бизнесът. Сакскобургготски пита също дали при тези обстоятелства медиите могат да бъдат наистина свободни или "е по-лесно да си наложат автоцензура, което е по-страшно дори от цензурата“.

Кога ще загърбим ДС?

От нас зависи дали "най-накрая след повече от 20 години, ще загърбим режима, в който проверката беше "висша форма на доверие”, а всеки по презумция бе виновен до доказване на противното, бе следен и дори умишлено злепоставян с доноси от специални агенти, а нерядко от свои колеги, от уж близки приятели, съседи и даже роднини. Ние избираме какво ще оставим на децата си — Държавна сигурност или свобода и лична сигурност", посочва Сакскобургготски.

По време на неговото правителство бе закрита тогавашната комисия за разсекретяване на архивите на ДС.

Обръщението на царя завършва с цитат Бенджамин Франклин, според когото "тези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност“.

Скандалът със СРС-та вече и в ЕП

Изявлението на Сакскобургготски се появи на личния му сайт ден след като евродепутатът от НДСВ Станимир Илчев поиска помощ от европейските институции за преструктуриране на българските спецслужби. Късно вечерта в понеделник при откриването на месечната сесия на Европейския парламент в Страсбург Илчев заяви, че "в България расте тревогата от увеличаващото се използване на СРС, назрява и страхова психоза от подслушване".

"Усещането на българските граждани е, че институциите не работят добре и че брутално се нарушават човешки права - без борбата с престъпността да е станала по-ефективна", посочи Станимир Илчев, цитиран от БНР.

Илиана Иванова от ГЕРБ заяви от своя страна, че в основата на скандала с разпространените записи от телефонни разговори на директора на Агенция "Митници" Ваньо Танов са хора, които имат интерес от срастването на престъпността с държавата.

Илчев разказа пред евродепутатите, че и министър-председателят на България вече е сред участниците в подслушан разговор с компрометиращо съдържание и заключи, че като нова страна членка на ЕС, България се нуждае от съдействие, за да преструктурира специалните си служби.

Източникът на подслушаните разговори е с неясен произход, остава анонимен, никой не поема отговорност за разпространението им, каза Илиана Иванова. Тя обясни пред евродепутатите, че в основата на скандала са волята за реформи и недопускането на влияние от страна на бившата ДС, както и предстоящите президентски и местни избори.

"Кръговете, които покровителстваха срастването на престъпността с държавата и се облагодетелстваха от него, сега търсят реванш за засегнатите си интереси", обяви Иванова.

Тя посочи още, че България е правова държава, че СРС-та у нас се използват само в рамките на закона и че въпреки тези опити за насаждане на недоволство от управлението, правителството няма да допусне нелегитимни интереси да пречат на борбата му с престъпността.

Кунева предупреждава за финансови санкции

Бившият еврокомисар и настоящ висш съветник в ЕК Меглена Кунева предупреди, че Брюксел може да наложи финансова санкция на България, ако се докаже, че незаконно са използвани СРС-та. ЕК би се заинтересувала, особено ако има реакция от страна на българските граждани, казаКунева. По думите ѝ в случаи, в които се нарушават правата на гражданите, ЕК като пазач на договорите реагира и налага санкции на държавата.

"Аз се надявам, че това няма да бъде случаят с България. Но имаме нужда от тази възпираща сила на Европейската комисия", заяви Кунева пред БНТ.

Тя коментира още, че скандалът с разпространените записи от разговори на директора на Агенция "Митници" води до загуба на доверие към България. Това, което интересува комисията, е какъв е гражданският контрол.

Европа следи българската реакция

"Винаги, във всеки един от докладите на ЕК от момента, в който започна идеята за създаването на ДАНС например, до последния доклад винаги се е подчертавало, че е необходимо да има граждански контрол. Повтарянето на думата политическа воля не е достатъчно, ако ние нямаме граждански контрол. Защото тази политическа воля може да се превърне в много удобен повод за произвол и за популизъм", коментира Меглена Кунева, която в момента е политически съветник на еврокомисаря по транспорта Сим Калас и председател на борда на Европейския център за политики.

"Аз предпочитам и бих искала някой от тези хора (главният прокурор, ресорната парламентарна комисия), които са питани публично, да каже какво е свършил, да каже защо му пречат, конкретно, защо му пречи нещо да отиде докрай в истината. И, ако има някакви формални пречки, които законът поставя, нека да ги знаем. И да видим дали ние сме съгласни като общество с този контрол, който упражняваме", каза още Кунева.

Във връзка с искането на премиера Бойко Борисов да бъде направена евроекспертиза на записите, Кунева коментира, че "политиците трябва да дадат пример за това, че вярват на нашата система".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.