Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НДСВ компенсира с повече пари липсата на реформи в здравеопазването

0 коментара

И догодина реформите в здравеопазването ще останат пожелание, чиято цена за данъкоплатците обаче ще се увеличи, стана ясно от изявленията след среща в министерството на финансите между министрите на финансите Милен Велчев и на здравеопазването Божидар Финков и лидерите на КНСБ и КТ Подкрепа Желязко Христов и Константин Тренчев.

Вместо да пристъпи към по-бързи реформи, правителството ще увеличи средствата за неефективната болнична система и ще отложи вземането на сериозни решения за съкращения на лечебни заведения с поне една година.

Преди семинара на управляващите в Хисаря, в бюджет 2003 заложените за здравеопазване разходи бяха на стойност 3,8% от БВП. По време на дискусиите през уикенда обаче е било взето политическо решение този процент да бъде увеличен на 4,2%. Според Велчев средствата ще бъдат със 113 млн.лв. повече от заплануваното за 2003 г. или 1,465 млрд.лв, докато през тази година сумата е 1,323 млрд. лв.

В крайна сметка Финков успя да се пребори за повече пари след неколкократни спорове с министерството на финансите, което предлагаше 3,8% от БВП, а той искаше 6% от БВП. Но въпреки настояванията на екипа на Милен Велчев, и досега от министерството на здравеопазването не са обвързали повишението на средствата с конкретен план за продължаване на реформите в здравния сектор.

И след днешната среща министърът на финансите заяви, че отпускането на повече средства за здравния сектор е обвързано с ускоряване на реформите. Велчев подчерта, че закъснението им е факт и заради това продължавал силният натиск за отпускане на субсидии за болниците, от което страда централния бюджет. От наследените от предишния кабинет 100 млн.лв. дългове на болниците били изчистени само 9 млн., като за сметка на това болниците натрупали допълнителни нови дългове в резултат на лошо менажиране.

От думите на Божидар Финков обаче се разбра, че реформата в болничната сфера, ужким за която правителството ще отпусне повече средства, догодина ще се изчерпи със старта на два пилотни проекта в две общини, осъществени съвместно със Световната банка. Тези проекти трябвало да дадат реална оценка на потока от пациенти и на финансовите потоци, за да се създаде ясна представа къде има дублиране и къде се реализират излишни плащания.

По думите на министъра на здравеопазването, двата пилотни проекта ще траят около година и едва след това може да се определи колко време ще отнеме здравната реформа в болничния сектор и кои ще бъдат точните пътища за нейното провеждане. Всички държави имат проблеми с покриването на разходите за здравеопазване, които се удвоили и утроили през последните 10 години, затова не трябва с лекота да се коментира дали реформата върви или не, отвърна на постоянните упреци министърът на здравеопазването. Финков се оправда и с факта, че реформата в болничния сектор на практика била започнала едва през това лято, когато касата пое около 25% от разходите.

Финков заяви, че допълнително отпуснатите от бюджета средства ще се използват за увеличаване на броя на клиничните пътеки, покривани от касата, както и към субсидиране на национални програми.

В същото време Милен Велчев заяви, че увеличаването на финансирането за здравеопазването "не идва от въздуха" и ще повлияе - т.е. ще намали, средствата за други сфери.

Забавянето на реформите в здравеопазването бе една от основните критики в доклада на Световната банка за публичните разходи, оповестен през миналата седмица. В него се прави констатацията, че се влошава здравният статус на населението, здравните услуги са скъпи и често нерегламентирани, а медицинското обслужване става по тромава система и е често недостъпно за определена категория българи.

От банката препоръчват да се наблюдават по-внимателно разходите за лекарите, защото се наблюдава тяхното нарастване, за сметка на недостатъчните средства за поддръжка и инвестиции.

Друг приоритет, посочен от банката, е решаване на проблемите, които произтичат от непълното използване на базата и влошаване на качеството на оборудването.

Негативната оценка за реформите в здравеопазването се споделя и от ръководителя на мисията на МВФ за България Джералд Шиф. При последното си посещение той заяви, че министерството на здравеопазването е заето по-скоро с въпроса как да финансира недостига в болничната система, отколкото да мисли как да го редуцира. Шиф предупреди, че при липсата на реформи здравеопазването ще се нуждае от по-големи субсидии от първоначално заложените в проект за бюджет 2003. От фонда многократно са настоявали да се пристъпи към намаляване на броя на болниците и така да се увеличат средствата за останалите.

От днешните думи на здравният министър Божидар Финков излиза, че опасенията на МВФ са били съвсем основателни. Планираните средства за здравния сектор без неговото реформиране са недостатъчни. Но вместо да ускорят реформите, управляващите избраха да увеличат парите на данъкоплатците, които ще се излеят в здравеопазването, без конкретен ангажимент на отговорните за тази сфера за бъдещата ѝ ефективност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.