Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НДСВ не успя да вкара закона Милотинова в пленарна зала

0 коментара

Парламентът отказа да разглежда медийния закон, внесен от шефката на медийната комисия Милена Милотинова и заместничката ѝ Емел Етем. Управляващите НДСВ пак се разцепиха за проекта. 12 царски депутати гласуваха против вкарването му в зала, което позволи на два пъти болшинството народни представители да подкрепят предложението на ОДС проектът на закон за радио и телевизия да влезе в пленарна зала, едва когато се получи експертиза по текста от Съвета на Европа.

Това предложение беше изложено от депутата Иван Иванов. Според него, медийният закон засяга 4 преговорни глави с Европейския съюз: за дружественото право и интелектуалната собственост, конкуренция и антимонополно право, телекомуникации и информационно общество и темата за аудиовизията. Проектът в сегашния си вариант, според Иванов, защитавал лични и корпоративни интереси.

Шефката на медийната комисия Милена Милотинова безуспешно настоя да започне първото четене на закона в пленарна зала и обяви, че са спазени всички европейски стандарти. В защитната си реч по проекта тя се позова на експерта Нели Огнянова, без обаче да обяснява за какво става дума.

При гласуването, от 172-ма депутати в залата, 93-ма подкрепиха предложението на СДС проектът да бъде отложен, 78 бяха против, а един се въздържа. След това от името на НДСВ Владимир Дончев поиска второ гласуване, в което участваха 186 народни избраници. Макар и с разлика само от 4 гласа, противниците на идеята законът Милотинова да влезе в пленарна зала, отново надделяха.

Сред 12-те депутати от НДСВ, които гласуваха против влизането на първо четене на закона, са Камен Влахов, Алеко Кюркчиев, Мирослав Севлиевски, Явор Милушев, Борислав Цеков, Величко Клингов, Ралица Агайн, Светлин Белчилов, Адриана Брънчева, Марина Василева.

От опозицията коментираха случката като "мощен шамар" за амбициите на управляващите да прокарат новия медиен закон. Любомир Пантелеев от БСП заяви, че НДСВ няма интерес да прокарва този закон и да сменя за втори път "командния ешелон в електронните медии". "Първата смяна на командния ешелон е демонстрация на сила, а втория е израз на слабост, упадък на властта и признак за предстояща катастрофа", коментира той. Новият закон за радио и телевизия разписва промени в ръководството на БНТ и БНР, както и в състава на медийния регулатор, който ще раздава лицензии на частните радио и телевизия.

НДСВ трябва да си реши вътрешните проблеми - ще го има ли този закон или не, коментира ДПС депутата Кемал Еюп, един от вносителите на проекта. Пред репортерите той определи днешния провал на управляващите да вкарат закона в пленарна зала като чисто вътрешен въпрос на НДСВ. Запитан дали има опасност законът изобщо да не мине, той отговори с думите "ако има твърди 12 човека, които са против, значи не може да мине".

Еюп намекна, че част от гласувалите против закона царски депутати използвали и карти на свои колеги, но не уточни за кои народни представители става дума. Твърдението веднага бе отречено от един от гласувалите против проекта, Борислав Цеков, който пласира точно обратната версия, че привържениците на проекта Милотинова се опитали да го прокарат с чужди карти.

Милотинова: Ще поставя въпроса отново в ПГ на НДСВ

Милена Милотинова не скри от журналистите разочарованието си от фалстарта на медийния закон. Тя обяви, че ще постави въпроса за проекта отново пред парламентарната група на НДСВ, въпреки "безпрецедентното политическо решение" в полза на проекта, по думите ѝ, дадено веднъж на заседание на групата и втори път - на съвместно заседание с депутатите на ДПС.

Преди Великден всички депутати гласуваха "за" влизането на първо четене на проектозакона за радио и телевизия. Но с уточнението, поискано от представителите на Новото време, до вкарването в зала на закона да бъде създадена работна група, която да намери решение за спорните текстове за квотите в регулатора, за механизма на избор на гражданската квота, за управлението на БНТ и БНР и т.н.

Милотинова съобщи, че вчера е имало 7-часова среща между вносителите на закона и недоволните от него царски депутати. Дълъг бил списъкът с дадени предложения, като се стигнало до договорка за промяна на съотношението на квотите преди второ четене. Единственото предложение, което вносителите не приели, била старата идея на Емил Кошлуков към министерство на финансите да бъде създадена Агенция за радио и телевизия, която да управлява рекламните потоци на БНТ и БНР. Милотинова не била съгласна и с искането право на отговор да има и в шоу - предавания.

Част от участниците във вчерашния разговор днес дали гласа си за закона, подчерта Милотинова. Тя заяви, че Юлияна Дончева от Новото време е също вносителка на закона и за това не било правилно да се смята, че цялото движение е против текста. Противниците сред нововремци били по-малко на брой, изчислила Милотинова, която цяла сутрин се движеше със списъци и проверяваше кой царски депутат е в пленарната зала и кой отсъства.

Цеков обвини Милотинова в лъжа

Борислав Цеков от Новото време обвини Милотинова в лъжа за твърдението ѝ, че вчера е постигнато разбирателство. В кулоарите на парламента той каза, че дори ключовият въпрос за квотите в бъдещия медиен регулатор бил "смотолявен" и не бил уточнен на вчерашната среща. Милотинова и Етем предлагат съотношение на квотите в НСЕМ да бъде - петима, посочени от парламента, трима от президента и трима от граждански организации.

"Безплодна дискусия, нищо не е уточнено" - с тези думи той определи вчерашната 7-часова среща между управляващите. Очевидно има желание някой да прокара нещо, което заобикаля решението на парламентарната група, а ние сме против решението да се заобикаля, допълни Цеков. Той изрази увереност, че до следващото влизане в зала на закона ще бъдат изчистени недоразуменията.

Запитан за идеята на Кошлуков за Агенцията по радио и телевизия към МФ, Цеков заяви: "Не е точно, че финансовият министър не е съгласен, това е становище на чиновници в министерството. Това не е точка, по която не може да се дискутира т.е. рекламното време да се продава на търг от рекламна агенция извън телевизията". Депутатът каза, че вчера Милотинова и Диляна Грозданова отказали изобщо да чуят аргументите на Емил Кошлуков за подобна агенция. "След като не искат да слушат, днес са налице последствията", подчерта той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.