Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НДСВ обвини СДС, че разколниците пълнят партийната каса

0 коментара

Народният представител от ОДС Иван Иванов предложи отлагане на разискванията по второто четене на закона за вероизповеданията, докато не се получи експертиза на текста от Съвета на Европа. Предложението му беше отхвърлено при гласуването от мнозинството и даже предизвика обвинения към СДС от страна на НДСВ.

Царският депутат Борислав Цеков заяви, че експертизата на Съвета на Европа за стария проект на закон за вероизповеданията била взета предвид при сегашния проект.

"Аз разбирам желанието на СДС, който 10 години вече води непримирима агресия срещу Българската православна църква, обслужвайки така наречените разколници, които явно пълнят партийните каси на СДС с имотите, които са заграбили. И вие отново днес се опитвате да блокирате един закон, който ще даде ясни правила за всички вероизповедания в България, включително ще сложи ред в хаоса в БПЦ. Номерът няма да мине", заяви Цеков.

Лютви Местан от ДПС направи алтернативно предложение за заглавие на закона, който да се казва "закон за религиозните права и религиозни сдружения", но парламентът прие името "закон за вероизповеданията". Местан предупреди, че понятието "вероизповедание" се използва в двузначен смисъл - веднъж като вяра и втори път като организация на религиозна основа, което ще създаде проблеми при дебата.

Зам.председателят на ПГ на ДПС предложи към закона да има Преамбюл, в който да се изтъква признаването на религиозните права на гражданите, светския характер на държавата и равнопоставеността на традиционните религии у нас. Идеята за Преамбюл беше лансирана от главното мюфтийство по време на среща с лидери на БСП. На Преамбюла всъщност се възлагаха компромисни функции, които да компенсират спорните текстове в закона, които са свързани главно с отреденото място на православната църква.

Гиньо Ганев от Коалиция за България, който по време на разискванията в комисията по правата на човека поиска махането на Преамбюла, този път тактически предложи решението дали да го има или не да се вземе в края на дебата, след приемането на основните текстове от закона. Така Ганев осигурява необходимата подкрепа от страна на ДПС на спорните членове, по които НДСВ и БСП почти имат съгласие, но от ОДС заявяват публично неодобрение. Става дума най-вече за член 11, където се посочва статута на Българската православна църква. По същество, църквата ще бъде регистрирана по силата на самия закон, без да е необходима съдебна регистрация. Според сини депутати, по този начин православната църква начело с патриарх Максим се привилегирова, а държавата се намесва в нейния вътрешен живот.

Парламентът днес стигна едва до член 2 от проектозакона, разискванията ще продължат утре сутринта. Председателят на водещата комисия по правата на човека и вероизповеданията Лъчезар Тошев, представи текстовете на закона до член 4 включително и точно този последен текст препъна залата. Спорът се завърза каква формулировка да се даде на ал.2 на чл.4., която гласи " Недопустима е държавната намеса във вътрешната организация на самоуправляващите се религиозни институции".

От ОДС и от комисията като цяло, предлагат вместо "институции" да се запише "религиозни общности". От левицата пък Бойко Великов предложи да се допълни, че държавна намеса е забранена, "освен в случаите и по реда на този закон". Ограниченията по закона са посочени в по-задни текстове и народните представители до края на пленарната сесия не стигнаха до съгласие как да изглежда текста.

Още тук обаче се разбра, че една от основните цели на закона ще бъде недопускането на секти, които биха могли да извършват терористична дейност на територията на страната. Татяна Дончева от БСП подчерта, че трябва да се пречи на възможността една религиозна общност да има свободата на сформира въоръжена група за собствени религиозни цели. Според нея, държавата трябва да има възможност за ограничения, за да защити националната сигурност на страна.

Представители на 35 религиозни общности и неправителствени организации се обявиха на пресконференция днес против приемането на закона за вероизповеданията. Проектозаконът, който парламентът предстои да обсъди, е недемократичен и противоречи на конституцията и Европейската конвенция за правата на човека, заяви председателят на УС на Българския хелзинкски комитет Емил Коен. Протестиращите не са съгласни с режима на регистрация, който предвижда проектозаконът, и не приемат привилегированото положение на БПЦ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.