Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НДСВ, СДС, БСП и ДПС се обединяват около общи принципи на съдебната реформа

0 коментара

До седмица експертна група с представители на всички парламентарно представени сили ще подготви обща декларация за принципите и основните насоки на съдебната реформа в България, подкрепяни от всички сили в Народното събрание. Декларацията ще бъде подписана от лидерите на парламентарно представените сили.

Заради изготвянето на тази декларация временно се отлага обсъждането на промените в закона за съдебната власт, приети от правителството преди десетина дни и внесени в парламента.

Затова се споразумяха днес, на среща в министерството на правосъдието по инициатива на министър Антон Станков, представители на всички парламентарни сили.

В правосъдното министерство дойдоха председателят на ПГ на НДСВ Пламен Панайотов, заместникът му Константин Пенчев и шефката на правната комисия Анелия Мингова. ДПС бе представено от Лютви Местан. ОДС - от лидера на парламентарния съюз Надежда Михайлова и от Елиана Масева. В срещата от "Коалиция за България" участваха Румен Овчаров и Младен Червеняков.

На разговора присъства и министърът по европейските въпроси Меглена Кунева.

Участниците в разговора, който продължи повече от час и половина, не направиха изявления. От тяхно име говори само правосъдният министър Антон Станков.

На срещата Станков им е представил свой проект на декларация, с идеята още днес да се обединят около текста. Надежда Михайлова обаче е предложила това да се отложи и в резултат е взето решение експерти на четирите парламентарни групи да подготвят наново текста. Михайлова е предложила в тази връзка да се отложи и обсъждането на промените в закона за съдебната власт, за да се постигне политически консенсус и по тази част от реформата.

След срещата Станков потвърди, че заради търсения общополитически консенсус по реформата, ще се забави приемането на поправките в съдебния закон. Те бяха приети от правителството, след като през декември м.г. Конституционният съд обяви 44 текста от закона за противоконституционни. Текстовете бяха приети през лятото от мнозинството на управляващите в парламента.

След срещата Станков обясни, че обсъждането на тези промени временно се отлага, тъй като част от тях влизат в рамката на реформата, дискутирана днес с политическите сили. Той обясни, че одобрените промени от Министерския съвет в закона са внесени в парламента и е трябвало да бъдат разглеждани на правна комисия тази сряда.

Станков окачестви като добра стъпка временното спиране на обсъждането на законопроекта, защото се търси съгласие и взаимно доверие. Министърът каза още, че ако в декларацията бъдат възприети принципи, влизащи в противоречие с поправките в съдебния закон, е възможно проектът да бъде преразгледан. Ако той бъде подкрепен от политическите сили, ще остане в сегашния си вид.

"Направихме една малка, но сериозна стъпка напред към постигане на консенсус по рамката на съдебната реформа", обяви след срещата министър Станков.

Запитан какво ще последва след подписването на декларацията, министър Станков обясни, че правосъдното министерство и представителите на политическите сили са се обединили около становището, че в дебата за съдебната реформа трябва да бъдат привлечени участници от страна на съдебната система. "Следващата стъпка след политическото съгласие е провеждането на диалог със съдебната система, който да очертае конкретни законови изменения, промени в Конституцията, по които и съдебната система има право да даде своето виждане", обясни министърът.

Преди правителството да приеме последните поправки в закона за съдебната власт, Антон Станков на няколко пъти обявяваше, че законът ще влезе в МС само след одобрение от страна на Висшия съдебен съвет. Това обаче така и не стана.

Запитан днес защо не се е срещнал освен с политиците и с магистрати, още повече че някои от тях изразяват мнение, че изпълнителната власт извършва съдебната реформа без да зачита мнението им, Станков обясни следното: "Големият въпрос е дали провеждаме реформа в полза на обществото или реформа в полза на съдебната власт". Министърът повтори, че след подписването на декларацията се предвижда среща с магистрати. Той допълни, че министерството на правосъдието планира и серия срещи в страната, подобни на тези, които са били проведени по време на разясняване на стратегията за съдебната реформа през есента на 2001 г.

По-рано днес Надежда Михайлова заедно със заместник-председателя на СДС Екатерина Михайлова и депутати от ОДС са разговаряли в Съдебната палата по проблемите на съдебната власт и промените в законодателството с председателя на Върховния касационен съд Иван Григоров, неговите заместници и председателя на Върховния административен съд Владислав Славов, съобщиха от пресцентъра на СДС. Върховният касационен съд не оповести срещата за медиите, магистратите са направили изявления единствено за БНТ и bTV.

"Участниците в срещата бяха единодушни, че държавата и обществото се нуждаят от сериозна съдебна реформа в кратки срокове. Реформата трябва да се извърши с участието на всички институции, които имат отношение към правораздаването, като се вземе предвид мнението на съдиите, прокурорите и следователите и техните професионални сдружения", се казва във факса от пресцентъра на СДС.

По този повод министърът на правосъдието заяви, че е научил за срещата от медиите. "Достатъчно дълго се спекулира с недоволството на хората от лошата работа на съдебната система. Оттук нататък ние като политици трябва да поемем своята отговорност и да направим промени, а те не са по силите на всеки един от нас сам по себе си. Истинските промени могат да бъдат направени в консенсус."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.