НДСВ
още не знае какво ще прави с Булгартабак - дали веднага да
стартира нова приватизационна процедура по сегашната стратегия
за раздържавяване на холдинга, или да променя холдинга и начина
за неговата приватизация. Това стана ясно от изявленията на
председателя на парламентарната икономическа комисия Валери
Димитров пред журналисти днес.
На времевия въпрос кога е реално да стартира отново процедурата за раздържавяването на Булгартабак, Димитров отговори, че се налага "преобмисляне на въпроса за нова процедура и евентуална стратегия за приватизацията на холдинга".
Председателят на икономическата комисия заяви, че било наложително да се направи внимателен анализ на досегашната сделка, която се провали, както и на позициите на държавата и на купувача в преговорите. "Защото знаете много добре, че трима от участниците в конкурса за булгартабак бяха оценени като ненадеждни от гледна точка на националната сигурност, а с единствения участник, за когото бе преценено, че не представлява опасност за националната сигурност, преговорите не стигнаха докрая", заяви той.
Думите на Димитров показват, че част от управляващите в НДСВ си дават сметка за проблемите в самата приватизационна стратегия за продажба на холдинга в сегашния му вид. Вчера лидерът на ДПС Ахмед Доган обаче бе категоричен, че до 6 месеца няма смисъл да се променя нищо в стратегията за Булгартабак, а трябва да се търси нов купувач по досегашните условия. Доган дори бе оптимист, че такъв ще се намери. С уточнението "вероятно" лидерът на ДПС заяви, че ако до половин година холдингът не се продаде в сегашния му вид и по досегашните условия, ще трябва да се преструктурира.
Да се продаде Булгартабак на парче е възможен вариант и може би е по - добре от икономическа гледна точка. Единственият аргумент срещу това е, че държавата е най-лошият субект за успешно преструктуриране на големи компании. Така Димитров коментира вероятността управляващите започнат да разпродават холдинга "на парче". Той обясни, че при изпълнението на тази задача държавата "трябва да се съобрази с много интереси - на политици, синдикати, различни заинтересовани групировки, които поначало са направили схеми за източване на държавните дружества". "Няма какво да се лъжем - при всяко държавно дружество има множество такива механизми за източване", добави той.
Председателят на икономическата комисия отказа да коментира всякакви въпроси, свързани с поемането на политическа отговорност. Въпрос на самия Николай Василев или на решение на премиера било дали тя трябва да се поеме от вицепремиера. Запитан дали трябва да се иска оставката на изпълнителния директор на АП, след като вчера лидерът на ДПС Ахмед Доган прехвърли отговорността за преговорите върху агенцията, Димитров отговори: "Не мога да коментирам, в края на краищата това е въпрос на изпълнителната власт. Ако бъде поставен на група, ще обсъдим този въпрос, но той не е бил поставян".
Като "откровена глупост" Димитров окачестви искането на БСП мнозинството само да предизвика предсрочни избори заради провала на сделката.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.