Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НДСВ се опитва да подцени действителната политическа стойност на президентските избори

0 коментара

Г-н Минчев, достатъчно убедителни ли са мотивите, с които ОДС обясняват влизането си в опозиция?

Не зная към какъв тип аргументи ръководството на ОДС би се придържало в тази ситуация, но на мен лично ми се струва, че има няколко основни аргумента, които подкрепят тезата за необходимостта ОДС да излезе в опозиция. Първо, изборните резултати, които еднозначно показват, че българските избиратели биха желали да видятпрез този парламентарен мандат ОДС да е в опозиция.

Второ: когато една партия се намира в сложна ситуация, политическа и вътрешноорганизационна, опозицията е този политически срок, през който партията може да разреши своите вътрешни проблеми, преди да се опита да структурира своята политика по един нов начин и отново да я предложи на обществото.

Трето :единствените допирни точки, които победилата политическа сила НДСВ признава като общи със СДС, това са външната политика и външните проблеми на националната сигурност и на второ място, с големи уговорки, макроикономическата схема на стабилизация на българската икономика. Това не са достатъчни точки на пресичане на общ програмен и политически интерес, които биха могли да служат като база за изграждане на една органична коалиция между НДСВ и ОДС.

NET IS SAT - Your Internet Partner

Смятате ли, че СДС си зададоха достатъчно сериозни въпроси и дали си дадоха автентичните отговори защо се стигна до този изборен резултат?

Мисля, че в определен смисъл след изборното вцепенение продължава в структурите на СДС. От тази гледна точка не смятам, че СДС като организация и като политическа сила е дала отговор на самата себе си защо се стигна до този изборен резултат. Това ще е труден и болезнен процес. Той трябва да бъде съчетан със специфични организационни мерки, на базата на постигнатите вече изводи от поражението на парламентарните избори, да води и до специфично преобразуване на организационната структура и политическите отговорности в рамките на СДС. Засега този процес в СДС не е започнал, което е допълнителен вътрешен структурен аргумент за това, че СДС не се намира в добра кондиция, за да влиза в един доста неравнопоставен от политическа гледна точка коалиционен съюз с НДСВ, ДПС или която и да било друга политическа сила.

В какъв контекст ще бъдат проведени предстоящите президентски избори ?

Моето лично становище по този въпрос е, че наблюдаваме интересен процес на деструктуриране на българското политическо пространство по отношение на президентските избори. На първо място, процес на деструктуриране на политическата електорална база на настоящия президент Стоянов Нарастващите несъгласия между него и политическата сила, която му осигури първия президентски мандат ОДС поставят под въпрос начина, по който президентът Стоянов ще се опита да изгради своя собствен електоарален блок като кандидат за втори мандат. Същевременно, налице е сякаш една тиха стратегия от страна на царското движение президентските избори да не бъдат разглеждани като важен проблем на българското общество. Президентските избори да бъдат разглеждани едва ли не като един от поредицата административно- политически актове, които очакват България в рамките на следващите 800 дни. БСП като политическа сила, оставена също така в ъгъла на политическото пространство на 17 юни, едва ли е в състояние да издигне кандидат за президент, който да звучи като истинска алтернатива на сега действащия президент. Каква е ситуацията: от една страна- загуба или частично размиване на политическата физиономия на днешния български президент Петър Стоянов, от друга страна - липса на сериозна алтернатива от лявата опозиционна сила БСП и от трета страна - опитът на НДСВ, дали това е реален опит ще покаже близкото бъдеще, да подцени действителната публична стойност на президентските избори като такива. Всичко това поставя президентските избори в контекста на едно деструктурирано политическо пространство, в което все още не е ясно как ще се осъществи политическата мобилизация.

В опозиционното пространство ОДС са изправени пред едно, бих казал, непреодолимо на пръв поглед предизвикателство: другата опозиционна половина е социалистическата партия. Какъв тип коалиционна култура би могло или би трябвало да развие ОДС в опозиционната си битност?

На мен лично ми се струва, че това ще бъде един от най - трудните психологически прагове. Както за ОДС, така и за БСП като две опозиционни политически сили, ако БСП остане напълно в опозиция. Защото в скоби бих искал да отбележа, че има най- различни информации за това, че част от т.нар. външен кръг или експертен кръг от "Коалиция за България " ще бъде привлечен в новото управление. Едно подобно сътрудничество между ОДС и БСП би било логично, макар и нелесно постижимо. Поради простата причина, че първите стъпки, които новите управляващи правят още преди да са сформирали правителство, са стъпки, които по един бих казал болезнен начин засягат установените през последното десетилетие демократични права и свободи на българската общественост и взаимоотношенията между държавата и обществото. Това са все още слаби първоначални сигнали, но те би трябвало да поддържат бдителността на българската общественост. Стремежът да бъдат отстранена телевизията, да речем, от парламентарния контрол, да бъде редуциран парламентарният контрол от 4 до 2 пъти месечно, налагащата се тенденция на общуване с българските журналисти от страна на видни фигури от НДСВ, включително и лидера Кобургготски. Политическата поговорка, която Симеон Кобургготски изрече в съвет към своите депутати- да бъдат господари на мълчанието, а не роби на думите - в ежедневния частен живот може би има някакъв смисъл и мъдрост, но според мен има зловещо значение в публичния живот, когато се отнася до хора, облечени във власт. Защото да господстваш над мълчанието, когато си облечен във власт да управляваш обществото, означава да държиш обществото настрани от начина, по който упражняваш своята власт. Всичко това са дребни стилистични податки, които показват, че новото управление може да се постарае да си осигури комфорт за сметка на правата на обществеността да преследва прозрачност и контрол върху начина, по който се упражнява властта в обществото. Именно това е и сферата, в която всяка една опозиционна сила, независимо дали е лява или дясна, ако претендира да бъде демократична и да изразява граждански ценности, би трябвало да бъде чувствителна. И това е сферата, в която виждам възможности за сътрудничество между ОДС и БСП като опозиционни сили в следващия парламент.

Дали тези граждански ценности обаче са достатъчно разпознаваеми за класическите електорати на ОДС и БСП ?

Предполагам, че за някаква част от т.нар. класическите електорати тези граждански ценности ще бъдат по - трудно разпознаваеми. Особено за БСП, чийто електорат идва от една друга историческа епоха и който развива своите политически предпочитания на базата на ценности от тази вече отминала историческа епоха. Той би предопределил опозиционно сътрудничество въз основа на рефлексите от тази изминала епоха, рефлекси на тема монархия, дори рефлекси на тема монархофашизъм, което би било наистина един анахронизъм. А това, което е необходимо, ако действително и БСП, и СДС претендират да бъдат демократични политически сили, е те да се опитат да верифицират в съвременната политическа ситуация своята демократичност и своята европейска принадлежност именно чрез защитата на тези граждански ценности. Затова ще е много трудно психологически те да направят тези крачки към чертата, която ще ги обедини или ще направи възможно тяхното сътрудничество. Тъй като цялата история на прехода в България е практически прехода на антагонизиране на тези две политически сили. В политиката невъзможни неща няма. В политиката има предизвикателства , които като предизвикателства на днешния ден ни карат да срещнем предизвикателствата на вчерашния ден.

следва

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.