Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Не, Австралия не започва задължително масово чипиране на хора

0 коментара
Не, Австралия не започва задължително масово чипиране на хора

"С умела пропаганда в Австралия започна масово чипиране на хора". Тази информация периодично се появява в редица български медии и бързо се разпространява в социалните мрежи. Още повече, текстът твърди, че Европейският съюз върви по същия път. Проверката на Factcheck.bg показа, че нищо от това не отговаря на истината. Ето фактите.

Най-скорошното публикуване на това съобщение у нас е в сайта "Новото познание" на 27 октомври 2021 г. До 29 ноември публикацията има над 15 хиляди харесвания и над 3 700 споделяния.

Проектът "Новото познание" с автор Стойчо Керев включва телевизионно предаване, сайт и канала на самия Керев в YouTube със 164 хиляди абонати. Според описанието, публикувано на сайта, "Новото познание" се занимава с "науката, мистиката и конспирации".

В конкретния текст се цитират източници на американската телевизия CBS, според които в Австралия има изготвен план от 2010 г. за масово чипиране на населението. Включено е и интервю с австралийския биолог Шанти Корпорал, за която се твърди, че вече има имплантирани два чипа. В края на текста се казва, че Европейският съюз също е на път да последва примера на Австралия посредством "законодателен акт".

Търсене в Google показва, че за пръв път "новината" за масовото чипиране в Австралия се появява у нас още преди пет години – през месец октомври 2016 г. В първите две публикации "Новото познание" е посочен като източник, а в третата – текстът е идентичен с публикувания в същия сайт през 2021 г. През 2020 г., в разгара на кризата с Ковид-19, същата информация се тиражира отново, а сега сме свидетели на поредна вълна от публикации.

Какви са фактите?

  1. "Новината" е копирана и преведена на български от англоезичния сайт Organic & Healthy. Днес той е с променена визия и текстът го няма, но проверка на агенцията за проверка на фактите Snopes от 2016 г. съдържа част от публикувания текст, което потвърждава произходът на съобщението.
  2. В Австралия наистина съществува учен на име Шанти Корпорал, която се занимава с разработване на технология за имплантиране на чипове в човешкото тяло. Тя и мъжът ѝ са основатели на компанията Chip My Life. В публикация от 25 август 2016 г. Корпорал разказва пред news.com.au за технологията, върху която работи, и нейното приложение. Никъде обаче не се споменава за задължително чипиране, за "зъл план на австралийското правителство" и т.н.
  3. В текста на "Новото познание" са цитирани източници CBS, според които още през 2010 г. правителството на Австралия е изготвило план за масово чипиране. Всъщност, през 2010 г. самите журналисти от CBS правят опровержение на невярната информация.

По това време в Австралия се провежда реформа на здравната система. Разработваното тогава електронно здравеопазване е предполагало всеки гражданин да разполага с 16-цифров идентификационен код. Точно както и микрочипа PositiveID (PSID), познат още като VeriChip. Това обаче не потвърждава твърдението за план за масово чипиране.

Твърдението, че Европейският съюз ще последва "примера на Австралия" със "законодателен акт" не е подплатено в текста на "Новото познание" с никакви факти. Проверката на Factcheck.bg също не откри такива.

До 2018 г. има информация за над 50 000 души с доброволно имплантирани микрочипове. В Европа първенец в това отношение е Швеция, където около 3 хиляди потребители вече използват технологията. Информацията е потвърдена и от EUfactcheck.eu.

Темата е била разглеждана в Европейския парламент през 2017 г. по повод използването на микрочипове на работното място. Направеното предварително проучване по темата показва, че в момента има твърде много здравни, правни и етични съображения против разрешаването на поставянето на микрочипове.

Единствената инициатива на ЕС по темата е т.нар. "Закон за чиповете", която обаче е свързана с догонването на икономическите съперници САЩ и Китай в областта на производството на микрочипове, а не с имплантирането им на хора.

ПРОВЕРЕНО:

Проверката показа, че информацията за масово чипиране на населението в Австралия е невярна. Потвърждава се, че има отделни разработки на технологии за имплантиране на чипове, но не и че става за въпрос за мащабен правителствен план. Твърдението, че Европейският съюз "е на път да последва примера на Австралия" със законодателен акт също не отговаря на истината – не съществуват законодателни инициативи, свързани с масово чипиране на хора.


Този текст е създаден с подкрепата на Дирекция "Публична дипломация" на НАТО. Отговорността за съдържанието е изцяло на екипа на Factcheck.bg.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.