Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Не е имало ръководител на МВР, който да не е обявявал крах на престъпността

12 коментара
Не е имало ръководител на МВР, който да не е обявявал крах на престъпността
Твърдението на МВР, че се е справило с тежката организирана престъпност, е меко казано невярно. Така експертът по национална сигурност, бивш секретар на МВР и преподавател в Нов български университет Николай Радулов коментира в сряда пред БНР изнесения преди ден отчет на вътрешния министър Цветан Цветанов, че МВР определено се е справило с тежката организирана престъпност още преди мандатът на правителството да е преполовен.

Той е "смаян" от твърдението на министър Цветанов, че докладът на Европейската комисия ще отрази похвалите, които МВР получава от западните си партньори по отношение на борбата с престъпността. Не е възможно липсата на резултати да бъде заменена с похвали отвън, каза Радулов.

"Който и да ни хвали, не забравяйте, че служителите на МВР и министерството, неговите ръководители, са отговорни пред работодателя. А работодателят е българският гражданин, не американският президент или американското правителство. Така че не виждам как реалната дейност и реалните резултати могат да бъдат заменени с похвали, колкото и големи да са те", коментира той.

Експертите по национална сигурност и обществен ред непрекъснато наблюдаваме това, което се случва в държавата и непрекъснато правим анализ на криминогенната обстановка, заяви той.

"Това, което ние сме установили и което се потвърждава от многобройни доклади на прокуратурата, на съда, включая и на отделните служби на МВР, е, че през последните 5-6 години се забелязва устойчив спад на разкриваемостта на престъпността. Според експерти тя днес достига около 44-45% от регистрираните престъпления. Това обаче на пръв поглед може да не изглежда толкова много, но трябва да се отчита съотношението между регистрираната престъпност и скритата престъпност и тук имаме едно много неприятно съотношение, тъй като тези специалисти, които наблюдават ситуацията, твърдят - а и аз съм абсолютно сигурен в това, защото и аз го следя - че докато през 2000-2001 г. съотношението на регистрираната престъпност към скритата е 80 към 20%, то през 2008 г. тя е 20 към 80%, т. е. тази престъпност, която се регистрира, е 20%. Тази тенденция се запазва и днес, след 2008 г. до момента", каза Радулов.

Той отрече, че става въпрос само за битовата престъпност. "Битовата, конвенционалната престъпност е налице и се вижда повече от гражданите, но ... като сметнем, че тази реална разкриваемост е под 10%, веднага правим една съпоставка с това, което министърът отчита. Той отчита, че 223 лица са лидери на организирани престъпни групи и всъщност независимо какво се говори, факт е, че 14 от тях са осъдени, което представлява 6.3%", посочи експертът.

На проведеното преди ден национално съвещание на МВР и прокуратурата министър Цветанов отчете, че МВР е "привело в известност" 1 269 лица от активния криминален контингент. От тях 223 – ма са лидери на организирани престъпни групи. От тях 50 са в ареста, 12 са под домашен арест, 13 са с парична гаранция, двама са с подписка, четирима се издирват, а 14 са осъдени, каза Цветанов.

Николай Радулов посочи, че всички, които до момента не са осъдени, са невинни до доказване на противното. "Какво ще стане, ако тези лица, които са под домашен арест, подписка и т. н., след един месец излязат и съдът отсъди, че са невинни?", запита той.

Наличието на 6. 3% осъдени, показва, че нещата с организираната престъпност стоят по същия начин, както с всяка друга престъпност в страната, смята той.

"Аз мисля, че твърдението, че МВР се е справило с тежката организирана престъпност, е меко казано невярно. Но ако се върнете назад във времето - през последните 7-8-9 години не е имало ръководител на МВР, който да не е обявявал краха на организираната престъпност, а някои даже твърдяха, че такава няма", припомни Радулов.

Според него в областта на националната сигурност нещата не вървят никак добре. "Освен че разкриваемостта е ниска, в публичното пространство се набеждават бивши висши държавници. Когато се набеждават така, това трябва да става, след като тези държавници са задържани, има вкарано от прокуратурата обвинение и предстои осъждане. Във всички други случаи резултатът е много неприятен и той се състои в рушене на държавността. Не може бившият главен прокурор, бивш министър на вътрешните работи и т. н. да бъдат обвинявани по този начин без представяне на доказателства", заяви той.

Експертът обърна внимание, че има две знакови убийства тази година, чието разследване не е мръднало. "Едното е на журналист, на Боби Цанков. Някак си то изчезва между това, което се случва, и това, главно което се говори, но всъщност нямаме никакъв успех по разкриването на тези т. нар. "знакови" убийства", коментира Радулов.

Говорейки за напредъка в борбата с престъпността, правителството изтъква, че вече няма отвличания и магистралните грабежи са прекратени.

Радулов отбеляза, че станалите известни 15-16 отвличания през последните години са само върхът на айсберга, защото в огромната си част роднините на отвлечените предпочитат тихомълком да ги откупят и да не уведомяват никого за това. "Така че имам едно много сериозно съмнение по отношение на това дали са спрели или просто се извършват много по - внимателно и грабежите, и отвличанията. Нещо повече, вие знаете, че само миналата седмица един човек беше отвлечен в едно от градчетата близо до София, пребит, ограбен и изхвърлен на улицата. Друг въпрос е, че след това полицията бързо е намерила извършителите. Те са били познати на потърпевшия, но искам да ви кажа, че не са спрели и нека гражданите не се самозалъгват, а трябва да продължават с внимание да се отнасят към това, което ни заобикаля, за да не пострадат", заяви Николай Радулов.

Той обърна внимание и на това, че голяма част от служителите на реда са въоръжени с оръжие, което е негодно за реално противодействие."То е модел 1942 г. Огромната част от тях нямат лични защитни средства, например бронирани жилетки, да не говорим вече за хартията, факсовете, ксероксите и т. н. За да се противодейства на тази престъпност, те не трябва да мислят по тези въпроси и не трябва да си носят компютрите от вкъщи", посочи експертът пред БНР.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #13
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #12
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #11
  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #10
  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #9
  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #8
  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #7
  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6
  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5
  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.