Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Не е изключена покана към "Росатом" да инвестира в "Белене"

Петкова: Склонни сме да обсъждаме всякакви варианти за оползотворяване на оборудването

22 коментара
Владимир Путин и директорът на "Росатом" Сергей Кириенко (вдясно). Сн. БГНЕС

България не изключва никакви варианти за реализацията на произведеното оборудване за АЕЦ "Белене", чийто строеж бе спрян през март 2012 г. Възможно е дори да покани руския държавен концерн "Росатом" за инвеститор в замразения проект – вариант, който "Росатом" предлагаше още преди седем години, за да успее да построи втора АЕЦ у нас. Такива разговори с руснаците обаче все още не са водени, но опцията не е изключена, каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова пред журналисти в сряда като допълни, че китайският инвеститор имал много сериозен интерес и вече прави своите анализи и проучвания.

Преди ден представители на "Росатом" се срещнаха с премиера Бойко Борисов в София. Преди разговора той заяви, че "ще се направи всичко възможно да се оползотворят" похарчените към момента 3 млрд. лв. за ядрения проект.

Петкова обясни пред журналисти, че срещата била регулярна и било обсъдено доставянето на останалата част от произведеното оборудване за АЕЦ "Белене", което в момента финално се оглеждало от български експерти, преди да поеме към България. Запитана защо се налага това да се обсъжда на толкова високо политическо ниво, министърът обясни: "Защото опозицията много остро зададе въпроса къде е оборудването: платихме го, а сега го няма". По думите ѝ до края на годината ще пристигне всичко произведено от "Росатом".

Тя каза, че с Борисов е бил дискутиран и бъдещият договор на "Националната електрическа компания" (НЕК) с "Росатом" за консервацията на доставеното оборудване за АЕЦ "Белене".

По този контракт се преговаря от месеци - през юни 2017 г. шефът на "Българския енергиен холдинг" (БЕХ) Петьо Иванов каза, че руснаците са поискали прекалено висока цена и се договаря за намаляването ѝ. Тогава Вадим Титов, директор на "Росатом Централна Европа", коментира, че по този договор се водят интензивни преговори и се очаква той да бъде сключен в най-скоро време, но не посочи цена. Сега Петкова не пожела да се ангажира със срок за подписването на този договор и цена, като според нея все още няма оферта от руска страна, а само начален етап на преговорите.

"Надявам се да не ни се наложи дълго да го консервираме (оборудването). Трудно е да се каже дали до края на годината ще се подпише договорът, но ще има такъв. Все още няма оферта, в начален етап са преговорите. Самите колеги анализират какво ще е необходимо като дейност, какви разходи ще се извършат", каза Петкова в сряда.

Запитана обсъждано ли е между "Росатом" и Борисов какво да се прави с произведеното от руснаците оборудване за АЕЦ "Белене", тя каза, че такива разговори се водят още от първия момент, в който е платено за него, а на самата Петкова бе въздложено да се изготви анализ за най-рационалния начин да се използва оборудването. "Това няма как да го извършим без нашите партньори от "Росатом", те са контрактори и с тях се обсъжда всичко, свързано със спецификите на проекта", каза енергийният министър.

"Склонни сме да обсъждаме всякакъв вариант, който би довел до оползотворяване на оборудването по най-добрия начин за България, понеже нямаме право на втора грешка. Има още останало оборудване от първия проект на "Белене" и затова трябва да се мобилизира целият ресурс", каза тя.

Запитана изрично дали от българска страна е предлагано на "Росатом" да станат инвеститор в собствения им проект, тя каза, че до момента такива разговори с руснаците не са водени, "но не се изключва и такава опция".

При нейна среща с главния директор на "Росатом" Алексей Лихачов през юни в Москва стана ясно, че към онзи момент интересът на руската корпорация към АЕЦ "Белене" е само като строител. Близо година по-рано обаче зам.-шефът на ядрената корпорация Кирил Комаров заяви, че след като НЕК плати за оборудването са възможни всякакви варианти.

Междувременно обаче се появи китайският инвеститор "Чайна Дженерал Нюклиър Корпорейшън" (China General Nuclear Corporation – CGN). По думите на Петкова нови инвеститори не са се появили, но "китайските колеги имат много сериозен интерес и си правят своите анализи и проучвания".

Енергийният министър каза още, че до края на година ще има ясна концепция какво да се прави с оборудването на АЕЦ "Белене", но не пожела да навлиза в подробности, докато не бил финално обсъден докладът на БАН за нуждата от нова ядрена мощност на страната.

Тя припомни, че от БАН е представен междинен доклад по казуса, но той сега се анализирал от БЕХ, НЕК и Министерството на енергетиката. Предстоят срещи и обсъждания, когато е готов окончателният вариант, ще бъде представен, обеща тя.

Петкова не пожела да отговори на въпроса дали докладът е "за" или "против" АЕЦ "Белене", но подаде "жокер", че отговорът ще е положителен. "В доклада пише, че до 2035 г. ще има дефицит на нови мощности не само в България, а в целия регион, но нищо повече няма да кажа, защото не е коректно спрямо колегите", заяви министърът.

По думите ѝ НЕК е на финалната права по анализа на счетоводните данни по ядрения проект.

"Всичко по активите и разходите, извършени до момента, е анализирано и имаме готовност да го приключим. Като стане ясен докладът, в много кратък срок ще стане отделянето на пасивите и активите на АЕЦ "Белене" в проектна компания и до края на годината ще има ясно концепция какво се прави по проекта", обяви министър Петкова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. milan
    #22

    Проектът "Белене",с руски инвеститор е абсолютен риск за националната сигурност.За справка-съдбата на хърватската фирма"Агрокор",от която руската банка-"Сбербанк" инвестирала в нея ,иска от държавата Хърватия милиарди задължения към руската банка.

  2. Ангелов
    #21

    Много русофоби, много драскачи. От проста русофобия и лизачество се отказахме от първия, сега и от другите два платени реактора и изгодни за България схеми за финансиране. Сега гробарската паплач е готова на всичко за да откраде няколко милиона, защото няма начин покрай милиарден проект да няма милиони далавера. Предлага проекта на сульо и пульо при условия като Мариците, само и само да получи малко гювеч за наша, на гражданите, сметка.

  3. Лизи Гугуткова
    #20

    Собственикът на "Лукойл" : "Санкциите ще продължат поне още десетилетие. Това ще бъде труден и мъчителен период. Държавните фирми /каквато е росатом-бел. е моя/ може да се финансират само 14 дни..."

  4. Лизи Гугуткова
    #19
  5. boriana
    #18

    Е, каква стана тая. ГЕРБ ще строи Белене. Това не противоречи ли на говореното вече пет годни от лидера на ГЕРБ срещу проекта. Какво отношение ще вземе сега Борисов към този нов ОБРАТ в политиката на правителството. Той част от този обрат ли е и защо? Ще се намерят ли дебели гащи сред журналята да му зададат този въпрос сега в началото на една така зараждаща се тенденция.

  6. Pilgrim
    #17

    Няма го Иван Костов да продаде на търг! реактора за 1 долар.Този спор ми прилича на надлъгването между Хитър Петър и Настрадин Ходжа.Зависи какво ще каже новият Биг Брадър и вип бюрократите от централата и другата централа в Брюксел макар че си имат по-стратегически и деликатни проблеми.Има шансове ако не тази зима то следващите да се запасяваме с въглища,дърва,течна газ за лампи и свещи, ама ще дадем 2-3 млр. долара за 4-5 рециклирани еФ 15-16.

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #16
  8. анита хегерланд
    #15

    Българската страна не бива да забравя, че Русия е с блокирани пари и не може да инвестира нищо. Тя е санкционирана не само от ЕС, но и от САЩ. Там са големите пари на руските олигарси.

  9. Лизи Гугуткова
    #14

    От вчера в РИА новости има статия: "Министерство на енергетиката на Египет назова неприемливо бързане при строителството на АЕЦ. При подписан договор за 25 Милиарда египтяните казват : това не са "Шутки" - шеги",трябва всичко детайлно да проверим в вашата технология...

  10. Лизи Гугуткова
    #13

    новини от разскапващата се империя: Пари няма, Кудрин призова за неизбежно увеличение на дънъците. Не ,че до сега не дигнаха ДДС и акцизите. За 2018-2020 вече са заложени допълнителни "Сбори" - почти трилион. Акцизите за бензин се увеличават и цената се увеличава от 1.1.2018 с 50 копейки и от 1.7. 2018 още по 50 на литър..общо с 15%. Много такси се увеличават с пъти Финанц.ру

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.