Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Не е изключено Косово да бъде разделено

6 коментара

Тройката международни посредници, които водят новите преговори за статута на Косово, заявиха в неделя, че разделянето на областта е възможност, ако сърбите и косовските албанци се съгласят на това, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

По-рано политиката на западните държави по въпроса за бъдещето на Косово отхвърляше възможността за разделяне на територията, смятайки я за потенциална искра за избухване на регионален конфликт. Евентуално разделяне на територията вероятно би оставило като част от Сърбия доминираната от сърбите северна част на Косово, където живеят около половината от 100-те хиляди косовски сърби, посочва Ройтерс.

Принцип на тройката е да бъде готова да одобри всяко споразумение, което двете страни успеят да постигнат. Това включва всички опции, каза представителят на ЕС в тройката Волфганг Ишингер на пресконференция.

Запитан дали това включва и разделяне на Косово на две части, Ишингер отговори: "Ако те искат това".

Тройката включва още американският дипломат Франк Уизнър и представителят на Русия Александър Боцан Харченко.

Пратеникът на ЕС заплаши с оттегляне на възможността за членство в съюза, ако Сърбия и Косово не успеят да постигнат компромис за бъдещето на провинцията, допълва Асошиейтед прес.

Сближаването с ЕС, свързването с ценностите и основните убеждения в ЕС, зависят от тяхната способност да постигнат споразумение тук, каза Ишингер. При липсата на такова споразумение, вратите на ЕС няма да бъдат отворени, допълни той.  Ишингер каза още, че разделянето на Косово по етнически линии е опция.

И Сърбия, и косовските албанци казват, че не искат разделяне на областта, но те също така не дадоха знак, че може да отстъпят по основния проблем - независимостта на Косово, отбелязва Ройтерс.

Западни дипломати смятат, че разделянето на Косово на две части може да съживи бунтовете на етническите албанци от долината Прешево в южна Сърбия и в съседна Македония.

Ние подтикваме двете страни да мислят, каза Ишингер. Ако те продължават да повтарят класическите си позиции, има малка надежда за постигане на компромис или за изграждане на мостове на доверие, допълни той. Според него едно договорено споразумение, което да бъде представено в Съвета за сигурност на ООН, е най-добрият вариант и за двете страни в преговорите.   

Западът се надява, че новите преговори за Косово ще бъдат последният опит за постигането на компромис за съдбата на провинцията.          

Възможността за поделяне на областта се споменава от коментатори от месеци, макар че е рискована. Някои анализатори казват, че Сърбия тайно клони към този вариант, и изявленията на Ишингер сега разчупват леда, посочва Ройтерс. 

Тройката международни посредници бе на първото си посещение в региона. Те трябва да представят доклад на генералния секретар на ООН Бан Ки-мун до 10 декември.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. bg
    #7

    zapadnite fashisti atakuvat Russia s mnogo psihoataki

  2. полоний-210
    #5

    въпрос заменен от Косовския такъв,нищо ново в политиката.

  3. boby1945
    #4

    Ами то си е разделено то 1989 година глупашките речи и действия на Слободан!! Просто сега требе да се оформят папирите и това е!

  4. покрайнини
    #3

    А нашия проблем няма ли да го решите? Крайно време е!

  5. Крум
    #2

    За да има отговор трябва някой да постави проблема.Този някой няма да е Гоце!

  6. gg001e99
    #1

    Общият план на Сърбия е придвижване по пътя Пирот — Цариброд и чрез числено превъзходство да разбият българите в пограничните райони до Цариброд, след което да бъдат победени и пристигащите тракийски български части и да се превземат Видин и столицата на България - София, където сам крал Милан Обренович да излезе на трибуните и да продиктува исканията си за мир:цялата територия на България от сръбската граница до река Искър да бъдат включени към сръбската държава; сръбска окупация над останалата част от Княжеството; преместване на българската столица от София в Търново; военен парад на сръбската армия в столицата на България, оглавяван от самия Милан; огромна парична компенсация.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.