Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата: Обвиненията са за бездействия преди спирането на руския газ

Плащането в рубли нямало нищо общо. Според обвинението е трябвало решение на МС за чисто търговския договор

19 коментара
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Не е вярно, че на бившия енергиен министър Александър Николов, на заместника му Данаил Николов и на ексшефа на "Булгаргаз" Людмил Йоцов са повдигнати обвинения заради отказа на България да плаща в рубли на "Газпром", обяви прокуратурата в четвъртък. Борислав Сарафов, заместник-главен прокурор и директор на Национална следствена служба, където преди ден тримата бяха привикани да им бъдат връчени обвиненията, обясни пред БГНЕС, че причината е, че не са предприели никакви действия по осигуряването на алтернативни доставки на газ още когато е станало ясно, че Русия иска плащане в рубли, а това е направено едва след като на 26 април 2022 г. "Булгаргаз" е уведомен за прекратяване на подаването на руски газ на следващия ден.

Според обвинението с решението да се търсят газови доставки от другаде спешно, а не предварително, газовият доставчик е купувал отново руски газ, но на по-високи с 30 процента цени, от което е претърпял щети от 88 млн. лв. за периода от спирането на руския газ до края на май 2022 г.

Рискове, цени, доставки

Сарафов обясни, че част от обвинението е за това, че "след узнаването на новите обстоятелства по договора между "Газпром" и "Булгаргаз", т.е. от 1 април до 26 април 2022 г., съответните длъжностни лица не са предприели необходимите действия за осигуряване на алтернативни доставки от търговци на природен газ по свободно договорени цени на организирания борсов пазар и извън организирания борсов пазар. Същото започва да се извършва едва в деня на спирането на доставките на газ - т.е. на 26 април - за следващите дни до края на април и май 2022 г., което е поставило в риск изпълнението на задълженията на "Булгаргаз" да осигурява непрекъсната и качествена доставка на природен газ и сигурността на снабдяването с природен газ на страната. Сключените впоследствие договори за доставка на газ са на значително по-високи цени, което е довело до ощетяване на "Булгаргаз".

По думите му в хода на проведените процесуални действия са събрани материали, от които може да се направи извод, че "сме получавали отново руска газ, но плащана значително по-скъпо, доколкото съм запознат около 30% повече". "Сега си обяснете защо цената на литър прясно мляко в магазина е 4 лв.", каза още зам.-главният прокурор.

Според него нарушение е и това, че няма решение на Министерски съвет за прекратяване на договора, нито правителствено решение, че България няма да плаща на "Газпром".

Не е ясно обаче защо правителството трябва да взема решения за действия по търговски договор, подписан между две компании. В историята на преподписването на договорите с "Газпром" не е съобщавано да са вземани решения на правителството за техните параметри.

Освен това при обявяването на решението "Булгаргаз" да не плаща в рубли, бившото ръководство на дружеството и бившият енергиен министър Александър Николов обясниха, че това е едностранна промяна на договора. Обявиха дори, че е направено авансово плащане в долари, както е записано в контракта, за заявените за май количества, но то е било върнато. В месеците до края на управлението на правителството на Кирил Петков доставчикът твърдеше, че стриктно е подавал заявки, но му е връщан отговор, че ще получи "нула". Тези действия са извършвани превантивно, за да не може руският монополист да претендира, че "Булгаргаз" е заявявал количества, а не ги е вземал и така да задейства клаузата "вземай или плащай". Следващото ръководство на "булгаргаз" също твърдеше, че продължава с тази практика до изтичането на договора в края на 2022 г.

Сарафов обяви изявленията на Александър Николов и защитничката му Ина Лулчева, че обвиненията са заради плащането в рубли като "право на защитна теза".

"Това са фактите. Оттук насетне, всеки може да си направи извода кой казва истината и кой се опитва да се защити чрез определени интерпретации и дори манипулации. Но това не е прецедент, често се случва обвиняемите да търсят защитни тези", посочи началникът на следствената служба.

Той изрази изненада, че по казуса е била наета британската правна кантора "Уайт енд кейс" (Whitе&Case). "Платени са 500 000 евро, на практика напълно излишно, защото не са се съобразили с тяхното становище. А колегите британски юристи са ги посъветвали докато търсят в спешен порядък алтернативни източници, да направят поне едно плащане съгласно новите условия на "Газпром", не за друго, а за се защити интереса на страната, да не остане без газ, а и разбира се, да не се стигне до ощетяване на данъкоплатеца с рекордни цени", каза още Сарафов.

"За сметка на това една частна компания, която се явява доставчик на близо половината от количеството газ през м. май, получава солидна печалба от едно бездействие на отговорни длъжностни лица. А обществено известен факт е, че едно от длъжностните лица, което е привлечен като обвиняем по делото е бил шеф на същата частна компания дни преди да поеме ръководството на държавния газов доставчик "Булгаргаз". Мисля, че фактите станаха доста, за да обръщаме внимание на опитите за манипулации около казуса", каза Сарафов, визирайки компанията "МЕТ Енерджи Трейдинг". в която работеше допреди да поеме управлението на "Булгаргаз" Людмил Йоцов.

Йоцов обаче не е бил директор на "МЕТ Енерджи Трейдинг", а неин служител. Освен това през май почти същите количества газ, като осигурените от този търговец, са били доставени и от гръцката ДЕПА, но за облаги в нейна полза прокуратурата не говори. Дали продаденият в България от двете дружества газ е бил руски няма как да се установи, предвид доставката му на виртуална търговска точка в Гърция, което означава, че става въпрос за миксирани доставки, които може да са отвсякъде.

МЕТ: Всичко е законно, спазваме регулациите

Самият доставчик "МЕТ Енерджи Трейдинг" излезе в четвъртък с позиция, в която посочва, че винаги е действал в съответствие с всички аспекти на закона и регулациите.

"Компанията е напълно независима и не обслужва интересите на трети страни нито тук, нито в която и да е друга страна, на която МЕТ оперира. Групата има дълготрайно и значително присъствие на европейските енергийни пазари. За извършване на дейността си компанията притежава всички необходими лицензи от енергийните регулатори на страните от Западна, Централна и Източна Европа, като България не прави изключение. Класирани сме на 20-то място сред най-големите търговци в холандския газов хъб (TTF) и сме сред 5-те най-големи търговци в австрийския хъб (VTP)", посочва се в становището на газовия доставчик.

В него се допълва, че българското дружество на МЕТ е доставило през 2021 г. в страната ни 9.5% (319 млн. куб. м) от крайното потребление на природен газ за българската икономика. През 2022 г. делът на МЕТ на българския пазар е достигнал до една трета от всички доставки у нас - 1.124 млрд. куб. м, заради заместване в значителна степен спрените от Русия количества.

От ГЕРБ или от ДАНС е сигналът?

От прокуратурата също обявиха официално, че "не отговаря на истината, че обвинението е за неприемането на новата схема за плащания за целия оставащ срок на договора до 31.12. 2022 г. между "Булгаргаз" ЕАД и ООО "Газпром експорт" в руски рубли".

Сигнал срещу действията на бившите управляващи относно газовите сделки бе подаден от енергийния министър от времето на ГЕРБ Делян Добрев. От прокуратурата обаче казват, че поне формално поводът за образуване на делото е сигнал от ДАНС, постъпил през миналия септември.

Идват избори

"Това, което се казва - не мога да ги дефинирам в правна форма, но в човешка форма са глупости". Така бившият енергиен министър Александър Николов коментира през Нова телевизия обвинението си. Той допълни, че е бил привикан без всички материали по делото да са готови.

"Ясно е защо става – влиза се в предизборна кампания", каза Николов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. обикновен
    #19

    А кога Прокуратурата ще повдигне обвинения срещу Бойко Борисов и слугите му за похарчени над 3 милиарда български пари и загубване на българска територия за прекарване на руския газопровод, единствено за руски цели и интереси , от който България няма абсолютно никаква полза? Гешев и Сарафов, каскетите ли ви пречат да видите огромните щети и погазване на националните интереси?

  2. Един препатил
    #18
    Отговор на коментар #13

    Последно и чехската ЧЕЗ е завела дело срещу "Газпром" за 45 млн. долара заради недоставен газ. Както и няколко други европейски компании. Какво се получава? Другите европейски страни са понесли загуби от своеволията на "Газпром" и там казват, че вината е на "Газпром" и той трябва да плати щетите. У нас не е много ясно дали има понесени щети, но прокуратурата вече ги е изчислила и е установила, че не "Газпром" е виновен за тях, а самите българи. Все по-често се питам дали наистина "Газпром" се забърква

  3. Един препатил
    #17
    Отговор на коментар #12

    От вчера градската мълва нашепва, че воаяжа на Гешев отвъд океана е бил спонсориран от "Газпром".

  4. Един препатил
    #16
    Отговор на коментар #11

    Изявите на Сарафов все повече изясняват въпроса "защо" и оставят само въпроса "колко".

  5. АТ
    #15
    Отговор на коментар #11

    За оплитането на прокуратурата в "дебелите си лъжи" им помага и пълната им некадърност и некомпетентност. Такова посмещище не върши работа и когато му възложиш специална поръчкова операция. Пълна излагация.

  6. John Doe
    #14

    За пореден път българската прокуратура доказва, че не е нищо повече от подразделение за мокри поръчки на руската мафия. Много скоро острото и основателно писмо на щатския републикански конгресмен, алармиращо американските органи за международен финансов контрол че българската прокуратура представлява заплаха за сигурността на САЩ и съюзниците им в ЕС, ще започне да произвежда конкретни действия и слугите на мафията около Гешев и Сарафов ще се събудят една сутрин с разМагнитени кредитни карти и замразени банкови сметки на роднини и свързани лица.

  7. anton nikolov
    #13

    Прокуратурата я хващат в леглото да обслужва Газпром , а тя : "Не е това, което си мислиш."

  8. MM
    #12
    Отговор на коментар #3

    Съвпадението на града и времето на "молитвените закуски": първа и втора класа си е голям автогол за второкласните. Все едно да видиш Меси с адидаска от бития пазар в Димитровград, туку-виж минал номера, ама надали.

  9. anton nikolov
    #11

    Колкото повече се обясняват гешефтаровците, толкова повече се оплитат в дебелите си лъжи. Лъжливият селчо с дългия нос -Сарафов е поредното доказателство. Представете си трябвало да платим поне една вноска в рубли на Газпром, за да си защитим интересите.

  10. xa_poznai
    #10

    Проблемът в случая идва от това по какъв признак е избран доставчика и с чие решение. В общия случай държавните органи бездействат в такава ситуация именно заради риска да попаднат под ударите на прокуратурата. Винаги ще има съмнение за "наша" фирма и в повечето случаи се минава през дело. В миналото здравни министри от ГЕРБ им се случи същото, но бяха оправдани. Няма как да се направи процедура за нов доставчик преди газа да е спрян окончателно, въпроса е дали руснаците не са го обявили официално още преди това и дали има форсмажор от неизпълнението на договора с ГАзпром.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.