Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Не може да има парламентарен контрол върху президента

Държавният глава готов да инициира дебат за изборния закон

39 коментара
Сн. БГНЕС

Държавния глава Росен Плевнелиев има съмнения към парламентарната комисия, която ще проверява дейността на президентската двойка Първанов-Марин за помилванията, опрощаванията и даването на гражданството. Той ще се допита до юристи дали комисията не нарушава конституцията, според която президентът не подлежи на парламентарен контрол. Това стана ясно след среща на президента Росен Плевнелиев с представители на БСП в понеделник, която е част от разговорите му с парламентарно представените партии.

"Като президент съм се заклел да браня конституцията и точно това смятам да правя. Конституцията ще се спазва и президентът ще е гарант за това. Не може да има парламентарен контрол върху действията на президентската институция", заяви Плевнелиев.

"Разбира се, ще изчакаме да видим какво в парламента ще дойде като решение от гледна точка на точните параметри, в които ще работи новосфирмираната комисия, каква информация, от кого и как ще изисква, посочи той. Ще изчакаме, ще видим формата на работа на новата комисия, но ще се консултирам с много и то способни адвокати, юристи не за друго, а защото репутацията на президентската институция ми е много, много важна", заяви още Плевнелиев в отговор на въпрос дали се притеснява, че след време и той може да бъде проверяван от Народното събрание.

Анкетната комисия за проверка на Първанов и Марин бе предложена от лидера на РЗС Яне Янев, който бе избран и за неин председател. След първото заседание миналата седмица Янев съобщи, че комисията ще разглежда всякакви сигнали, в това число и анонимни. Ще бъдат изискани всички документи, становища и писмени доказателства от президентството, МВР, министерствата на правосъдието, финансите и външните работи, както и НАП, НОИ и ДАНС за помилвания, даване на гражданство и опрощаване на вземания.

Миналата седмица Георги Първанов обяви, че комисията, която ще го проверява, е "недоразумение от амбицията на ГЕРБ и на председателя на комисията" и посочи, че не е легитимна, тъй като президентската комисия може да се контролира единствено от Конституционния съд. Според Първанов създаването на комисията било атака не само срещу него, но и към цялата президентска институция, в това число и към Плевнелиев.

"Атаката на Борисов и на протежето му Яне Янев цели нещо повече – да се покаже мястото на президента, който и да е той – да не бъде балансьор, а да има едно протоколно присъствие", заяви тогава Първанов.

Депутатът от БСП Михаил Миков заяви след срещата с Плевнелиев, че са насотяли президентът е е гарант за честни избори. Засега няма индикации управляващите да приемат това като необходимост, добави той.
Плевнелиев от своя страна заяви, че приема идеята за дебат по темата за изборното законодателство, което ГЕРБ отказват да променят, независимо че критики дойдоха и от ЕС, и от ОССЕ.

"БСП следи внимателно процесите в България по темата за изборите, изборното законодателство. БСП би искала да види и в президентството обществена дискусия по темата за изборното законодателство, което да се подобри”, заяви Плевнелиев.

По време на срещата са били обсъдени и специалните служби, които са под шапката на президента – Националната разузнавателна служба и Националната служба за охрана.

"Заедно се обединихме в мнението, че не е необходимо да се създават мегаструктури в сферата на сигурността. Имаше интересни идеи и се обединихме по предварителната теза, че НРС е добре да иде към изпълнителната власт, а НСО да остане към президента", заяви Плевнелиев.

Михаил Миков коментира, че тяхното предложение е първо да се приеме рамков закон за сигурността, а след това за конкретните служби.

Вече стана ясно, че разузнаването ще мине към Министерския съвет, а НСО ще остане към президентството. Идеята за сливането на цивилното и военното разузнаване отпадна.

Очаква се в края на март на заседание на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС) ще бъдат коментирани основните моменти в проектите на устройствени закони на двете служби на подчинение на президента, чиято дейност в момента е регламентирана едва с няколко члена в Закона за отбраната.

Плевнелиев окачестви като добра идеята КСНС не просто да се събира редовно, а и на всяко следващо заседание да се показва напредъка по темите, които са дискутирани.

"Благодаря на г-н Станишев за тази идея. Със сигурност КСНС ще работи по този начин, тъй като аз винаги съм търсил резултатността”, каза още държавният глава.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

39 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #39

    Тези, които са убедени,че БСП е вредна за страната и,че от гледна точка на това,трябва да се намали нейното влияние, умуват кой от двамата, Станишев или Първанов може по-бързо да маргинализира тази партия.Мисля,че Първанов по-бързо може да свърши това имено поради обвързаността си с ДС и всички други прегрешения , които е правил като политик и президент.В този смисъл Станишев е по-опасен имено защото с поведението си прилича на демократ,и би заблудил доста хора, но всъщност дълбоко в себе си е правоверен комунист, много по-верен на Москва дори от Първанов.

  2. Анонимен
    #38

    Когато беше премиер , Станишев откриваше библиотеки , вкл. и най - голямата научно - техническа библиотека у нас , по - късно подаряваше ' Капиталът ' на Маркс на студенти, т.е. той говори на езика на дипломацията, за разлика от свои съпартийци, които цитираха ' стихове ' със сакрални срички на Куйович ... Ето затова Станишев е човек с демократично мислене !

  3. Анонимен
    #37

    до 35 : За съжаление, виждам, че не си разбрал смисъла на казаното от мен , откъдето следва, че езикът на дипломацията не ти е близък ! За предпочитане е Станишев да е начело на левицата, отколкото хора с просташко говорене на треторазредно махленско ниво , свързани по един или друг начин с хора от ъндърграунда ! П.П. Изразих се на махленски език, за да не остана и сега неразбран !?

  4. Анонимен
    #36

    Тия и двамата приличат на партийни плъхове.

  5. Анонимен
    #35

    №33, преди седмица Плевнелиев имаше среща и със СК , като не само уважи тяхното мнение, но и се съгласи с тях по много от разглежданите теми. Що се отнася до парламентарната комисия за дейността на Първанов и Марин в президентската институция, тук Плевнелиев греши.Тази комисия няма за цел да конролира, а да провери определени действия на бившия президент, нещо, което може да направи всеки изследовател.Не биваше да защитава Първанов в опита му да прикрие кирливите си ризи по време на неговия мандат.

  6. Анонимен
    #34

    На снимката се вижда как родните ни "политици" използват великите ни предшественици като ИНДУЛГЕНЦИЯ за некадърността си и безкрайните си далавери. А на Плевнята ще кажа - избран си с гласовете на едва 25% от българските избиратели, ТАКА ЧЕ ОСТАНАЛИТЕ 75% ИМАТ СЪЩО ПРАВО ДА ЗНАЯТ ЗА КАКВО ТИ ПЛАЩАТ ТЛЪСТАТА ЗАПЛАТА.

  7. Анонимен
    #33

    Който може да чете и да разсъждава, би трябвало да е разбрал, че Плевнелиев уважава мнението на Станишев и това в случая е една добра новина за БГ !? Няма как от позицията на президент, Плевнелиев да критикува институцията си , нали ? Все пак по конституция ние сме парламентарна република ! Иначе Плевнелиев и Станишев могат да бъдат много добър екип , който винаги да изхожда от принципите на демокрацията и разума ! И двамата не са обвързани с ДъСъ ...

  8. Анонимен
    #32

    Прав е човекът! Ами те днес ще контролират Първанов-Марин, а утре него могат да подхванат. Пък при него е по-сложничко. Затуй - никакъв контрол!

  9. emma
    #31
  10. emma
    #30

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам