Г-н
Стойчев, как ще коментирате отвореното писмо на премиера Симеон
Сакскобургготски? Защо той избра тази форма на диалог - чрез
вестник и към кого е насочено посланието му, според Вас?
Това е поредната глупост, тиражирана от българските медии - да търсят смисъла във формата, а не в съдържанието. За мен, не е важна формата на писмото - кога, къде и как е формулиранот то. Важното е какво пише в него.
Аз възприемам отвореното писмо на премиера като отчет за първите три години от мандата и като мост към следващата оставаща година.
Забелязва се обаче повтарянето на обещания от началото на мандата на НДСВ, част от тях неизпълнени. Има ли опасност хората да не им повярват този път?
Политиците са тези, които отправят обещания към хората. Естествено е всеки един управляващ, когато се отчита, да търси позитивните елементи в своето управление. На тях е отделено значимо внимание в писмото. Важното в случая е, че става дума за действително съществуващи позитивни промени в страната - намаляването на безработицата, материалното положение на хората се подобрява, чуждите инвестиции ще достигнат рекордно равнище тази година, приватизацията се очертава също да стигне на рекордно ниво за целия преходен период, т.е. това управление има с какво да се похвали.
В писмото си Симеон признава провала на НДСВ в определени сектори - здравеопазването и образованието например?
Добре е, че не е пропуснат и критичния тон. Точно са фиксирани двете области, в които правителството се проваля - здравеопазване и образование. Фактът, че не се зарива главата в пясъка и се осъзнават проблемите, че се поемат ангажименти, е повече от обнадеждаващ.
Работата на политиците е да търсят проблемите и да поемат ангажименти да ги оправят. Политици, които да изпълняват на 100% ангажиментите си не съществуват.
Тези критики означават ли смени на министри, според Вас?
Важното в случая е не дали е необходима смяната на министри, която според мен е необходима, а дали тя е осъществима реално. Имам предвид липсата на мнозинство на управляващите в парламента в момента. Смяната на министри минава през парламентарна зала. Едва ли можем да очакваме премиерът да тръгне да сменя няколко министри без да е подготвено мнозинство, което да гласува в парламента.
Ако четем между редовете казаното от премиера, очевидно той вижда необходимостта от смяна на министри. От друга страна той не поема такъв ангажимент поради твърде деликатната ситуация в парламента. Така че смяна на министри ще има, ако се постигне предварително съгласие за гласуването в НС.
Нито един премиер няма да направи такъв рискован ход - да махне няколко министри, след което да остави няколко министерства без титуляри до края на мандата си - това едва ли можем да го очакваме.
Заявката на Сакскобургготски, че няма намерение да се кандидатира за президентския пост, може ли да се възприема като жест към БСП - един от спряганите коалиционни партньори на НДСВ в следващия парламент?
Не мисля. Това е по-скоро отговор на публикации и изказвания в пресата. В някаква степен, ако той не го отрече, това би се възприело за истина. В това изявление, премиерът казва, че на този етап той тази възможност не я разглежда. Освен това тя не е и предстояща - все пак има повече от две години до президентските избори и не е много сериозно отсега да се коментира този въпрос.
Лидерът на НДСВ заявява, че ще представи предизборната програма на партията си на всички парламентарно представени политически сили, т.е. той е отворен за коалиране към всички?
Това обръщение може да се тълкува и като опит за заявка за участие в следващо правителство, защото НДСВ не може да състави самостоятелно правителство.
Важното в това обръщение е, че премиерът не затваря нито една врата, докато някои лидери на НДСВ започнаха да предопределят кой с кого ще се коалира. Сакскобургготски в своя стил остави всички врати отворени. Той е човек реалист, който ще изчака. Не очаквайте преди изборите той да каже какво точно ще направи.
Той ще изчака резултатите от изборите и в зависимост от тези резултати ще използва максимална гъвкавост.
НДСВ няма да стигне до предизборно коалиране. Тя ще играе най-вероятно самостоятелно. Не може да се каже същото за редицата партии вдясно, където очаквам голяма част от партиите да се коалират предизборно.
Очаквам предизборна коалиция между ДПС и "Новото време", защото не виждам реални шансове нововремци да влязат самостоятелно в следващия парламент. Вероятно те ще изчакат още няколко месеца и ако не постигнат необходимата 4% обществена подкрепа, ще потърсят коалиране и най-вероятно това да бъде с ДПС.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.