Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Не подавай сигнал. Рискуваш да попаднеш в кошмар!

13 коментара
Снимка: МВР

Гражданите могат да подават всякакви сигнали за нередности до полицията. Дори в някои случаи са задължени. Но е по-добре да не го правят, защото могат да влязат в кошмарен абсурд. И после месеци и години да се занимават с разпити, сведения, нови сигнали, молби и прочее, при това без никакъв видим ефект. А който все пак е достатъчно наивен да прояви гражданско чувство и да подаде сигнал, рискува да му се случи следната случка.

Една вечер през август 2022 г. Анна Адамова, юрист, директор на НПО и бивш съветник в Министерския съвет, се обажда на телефон 112, за да съобщи, че заедно със свой приятел са извършили т.нар. "граждански арест" на пиян шофьор, който вози жената и децата си. Това се случва в околностите на софийското село Бистрица. На мястото са повикани полицаи. Преди те да пристигнат, започва разправия. Полицаите издават предупредителни протоколи на участващите в конфликта. Отнемат книжката на задържания и свалят номерата на колата му. Той обаче отказва да даде алкохолна проба. Не е заведен и за вземане на кръв.

Дотук всичко изглежда като не чак толкова интересен инцидент. Предполага се, че полицията се е намесила и е решила спора и ще действа по-нататък както повелява законът. Но събитията се развиват по различен начин. След случката край Бистрица шофьорът на колата подава сигнал срещу Адамова и нейния приятел. Твърди, че мъжът го е нападнал безпричинно и го е пребил. Адамова и нейният спътник са извикани за разпит. Те на свой ред подават сигнал за набеждаване с твърдението, че шофьорът лъже. Всичко това стига в полицията и прокуратурата. И тук нещата стават доста особени.

Свидетели

И двата сигнала са възложени за проверка на едно и също полицейско управление – Осмо РПУ в София.

Освен съпругата и децата му, в автомобила на спрения шофьор пътува и жена, която работи за него. По време на разпита ѝ тя ще заяви, че е неграмотна. Тази жена ще каже на полицаите, че на шофьорското място била съпругата на нейния работодател. Това твърдение е доста странно, защото от нощта на инцидента има видеозапис, на който се вижда, че от лявата врата слиза именно мъжът. По-късно същата свидетелка ще каже, без да знае, че я записват с телефон, че е била придумана да излъже.

Прокуратурата отказва да образува дело за набеждаване. Аргументът е, че по сигнала на уж бития шофьор няма започнало разследване. Освен това прокурорът разсъждава и върху наличието на умисъл при един евентуално неверен сигнал до властите. И стига до извода, че когато подателят на сведението "не е съзнавал, че твърдените от него обстоятелства са неверни, не може да е налице престъпление набедяване". Т.е., ако един човек се оплаква от нещо и според него събитията са се развили точно както твърди, макар и това да не отговаря напълно на истината, той не е имал намерение да навреди на никого.

Адамова подава и друга жалба до прокуратурата. С нея иска да се разследват действията на полицаите от Осмо РПУ, които водят проверката за "гражданския арест". Прокуратурата преглежда записа с признанията за лъжи, но не го зачита като доказателство. Причината:

"От материалите по преписката става ясно, че Г.П. е напълно неграмотна, поради което считам, че изложените от нея твърдения в приложения запис не следва да бъдат приемани за достоверни".

Има запис, няма запис

Записът с признания за лъжливи обяснения пред полицията има доста странна съдба. Той хем съществува, хем не. Например прокурорът по една от преписките е виждал и чувал записа, обсъжда го в написаното от него постановление и стига до извода, че щом си неграмотен, не трябва да ти се вярва. Но пък водещият проверката полицай, който е събрал и докладвал материалите на същия прокурор, не подозира за съществуването на записа. Как се случва това?

Мъжът, който заедно с Адамова извършва гражданския арест, прави и записа с признанията, за да може да докаже какво се е случило. След това, при един от разпитите му, го пуска на водещия проверката полицай. След като си тръгва от РПУ-то, същият полицай му се обажда и иска видеото да му бъде пратено по вайбър. На въпрос защо, отговоря: "За да го имаме и ние".

След това обаче, при даване на сведения по прокурорската преписка, се появява съвсем друга версия. Началникът на РПУ-то е цитиран да казва: "Посочва, че не му е известно по преписките да е имало записи и отрича да е виждал такива". Т.е. записът е поискан от полицая, стигнал е до прокурора, но полицейският началник не знае нищо за него.

А какво казва "Вътрешна сигурност"?

Тази история се точи вече почти една година. През това време се пишат сигнали и постановления, но реално не се стига до никъде. Междувременно шофьорът, който така и не е дал проба за алкохол, е наказан именно заради този отказ, а не защото е шофирал пиян. Тази санкция също се обжалва.

През миналия февруари, т.е. половин година след случката, става нещо доста странно. Адамова и приятелят ѝ са задържани в района на НДК по подозрение, че са...отвлекли свидетелката от онзи запис, дето хем го има, хем го няма. Задържането им е като по филмите – осем патрулки, десетки полицаи. В крайна сметка не откриват отвлечен, защото това просто не се е случвало.

Mediapool попита МВР дали е правена проверка на действията на полицаите, занимавали се с преписките по сигналите на Адамова и задържания край Бистрица мъж. Такава проверка сама по себе си е доста странна като конструкция, защото МВР проверява себе си. Първо от СДВР заявиха, че са проверили работата на колегите си по нареждане на прокуратурата. Резултатите са докладвани, а прокурорът не е поискал "отвод на разследващи органи", което би трябвало да значи, че нарушения не са намерени.

По принцип съмненията, че полицаи може да са извършили нещо нередно, се проверяват и от дирекция "Вътрешна сигурност" в МВР. Затова бе зададен въпрос и към тях. Отговорът е следният:

"Не са извършвани проверки по цитираните прокурорски преписки, тъй като не са възлагани на дирекция "Вътрешна сигурност". Тъй като няма конкретна информация относно цитираните преписки, не можем да кажем категорично дали в дирекция "Вътрешна сигурност" са постъпвали сигнали, които ги касаят".

И тук ситуацията е хем-хем. Проверка не е правена, но пък не е сигурно дали сигнал с искане за проверка не е постъпвал.

Така след близо година разследване, разпити и други действия, резултатът е нула.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мислимотор
    #13

    В автомобила освен неграмотната работничка е била и една кадъна. Освен дето се е качила в колата на пиян шофьор, допуснала е там и децата си. Туй не е баш добре. В цивилизованите държави и за по-малки прегрешения социалните отнемат деца. Не твърдя, че това е адекватният подход. Все пак някой трябва да поработи с това интересно семейство. Децата са в риск.

  2. Борис
    #12

    Отдавна е ясно, че МВР трябва да мине през пълно закриване, независимо атестиране на всички служители и преназначаване на миналите през преценките за годност за работа там.

  3. BLM
    #11

    Тоя, пияният, да не е от "Битришките тигри", Бойко?

  4. Milanova Magda
    #10

    У нас всички институции за да вземат законово и информирано решение им трябват месеци , дори години. Следователно те са неграмотни или обслужват нечисти сили.

  5. someone
    #9

    Точно така е в България. За подаване на един сигнал могат да ви разхождат с години като панаирна мечка между институции. Междувременно поради корумпираността на ангажираните институции на подателя на сигнала може да започнат да му се случват толкова странни неща, че да съжалявате, че е пуснал въобще сигнал, докато на нарушителят може абсолютно нищо да не му се случи. За какво навремето гроб затриха приложението civi, с което гражданите можеха да тормозят общините за всеобщото им бездействие и абдикация

  6. Правото на гражданите да подават сигнали,е един от най-големите тарикатлъци в нашата 30 годишна епоха на корупция. Уж, "свобода на словото" и "гражданска отговорност". Трай коньо,за зелена трева"!

  7. Rolo Tomassi
    #7

    "...когато подателят на сведението "не е съзнавал, че твърдените от него обстоятелства са неверни, не може да е налице престъпление набедяване". Т.е., ако един човек се оплаква от нещо и според него събитията са се развили точно както твърди, макар и това да не отговаря напълно на истината, той не е имал намерение да навреди на никого."
    Мисловната линия на прокурора е много интересна, тъй като въпросната свидетелка може да е неграмотна, но не и невменяема или неадекватна.
    Подобни аргументи от прокурор,

  8. Андрей Николов
    #6
    Отговор на коментар #4

    Тук това не работи.Престъпниците от ДПС,ГЕРБ,ИТН,Възраждане,БСП са избрани от народа,а последните две,дори,като истински родоотстъпници бяха на прием в посолството на Русия,която обяви България за неприятелска държава.

  9. The Rock
    #5
    Отговор на коментар #4

    В САЩ е имало съдът на Линч. Ето защо е трябвало не да арестуват пияния а да го смачкат от бой и да му запалят колата и чао.

  10. полк. Дрангов
    #4

    ЦИГАНИСТАН!...В САЩ, съдии, прокурори на района, града и щата се ИЗБИРАТ пряко от гражданите на всеки 2 години!....Същото ВАЖИ и за местните ШЕРИФИ - ИЗБОР от гражданите на 2 години!...Който се ОЛЕЕ, край на кариерата и става регулировчик!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.