Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Не стигат кадрите за софтуерния бизнес, макар заплатите да са средно 2378 лв.

12 коментара
Не стигат кадрите за софтуерния бизнес, макар заплатите да са средно 2378 лв.

В софтуерните компании средната заплата е 2378 лева, но въпреки това има остър недостиг на кадри, съобщи във вторник председателят на Българската асоциация на софтуерните компании Георги Брашнаров, цитиран от БТА.

Той се позова на данни на изследването "Барометър на българската ИТ индустрия", проведено през март - април тази година сред 40 компании. 31 компании от участниците в проучването са с мажоритарна собственост на българи.

Продажбите на софтуерни продукти и услуги нарастват с 12% през 2010 г. и с 6% през 2011 г. на годишна база, а повечето участници очакват възходящата тенденция да се запази и през 2012 година.

Устойчивият ръст е генериран предимно от износ, като делът на износа през последната година е 56% от всички продажби, направени от участниците в запитването.

През 2009 г. този показател е бил 53%, а през 2010 г. - 52%. Основните дестинации за износ традиционно са Европейският съюз (над 60% от целия износ) и САЩ (над 30%).

Въпреки че се наблюдава увеличение на средната работна заплата в сектора, то не е за сметка на съкратени ниско платени позиции, както това се случва в други отрасли на икономиката, посочиха от асоциацията. Обратното - през 2011 г. бройката заети в технологичните компании, отговорили на запитването, е нараснала с 10 на сто спрямо 2009 година.

Очакванията на половината от участниците в анкетата са за ново увеличение с 10% през 2012 г., а според 20% от запитаните ръстът ще е с между 10 и 25%. В софтуерната индустрия у нас са заети около - седем-осем хиляди инженери, в ИТ сектора около 20 хиляди души, а както цяло в сектора на информационни и комуникационни технологии (ИКТ) - 100 хиляди души.

Софтуерните компании у нас създават годишно продукт за около 750 млн. лева, а ИТ секторът - 1.5 млрд. лева, а ИКТ индустрията, в която мобилните оператори преобладават - 10% от БВП в страната, посочи Брашнаров.

България е лидер по брой софтуерни инженери в региона. С нас може да се сравнява само Румъния, но тя е с четири пъти по-голямо население от България, подчерта Брашнаров.

Въпреки високото заплащане и добрите условия на работа, в сектора се наблюдава трайна тенденция за недостиг на кадри. Средно във всяка от компаниите има по осем незаети работни места, а средното време за запълване на отворена позиция е близо два месеца. Софтуерната индустрия се нуждае от качествен скок и реформа на училищното и университетското образование, както и професионалното развитие през целия живот, каза Брашнаров.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #12

    До 3 - Г-н Преподавателю, с огромно уважение се отнасям към преподавателите във ВУЗ и в средните училища, които в нечовешки условия се опитват да подготвят младите и кадърни българи. Като предприемач в софтуерния бизнес правя всичко възможно да си плащам напълно и честно всички данъци, за да може държавата да ги преразпредели към образователните институции. Тезата Ви за моята персонална вина е меко казана смешна и показва популизъм, който е присъщ на пратен драскач по форумите. Поздрави

  2. Анонимен
    #11

    Знам една, дето за подържането на профил в сураттефтер взема 4 бона месечно, едва ли е единствената - това качва и средните заплати.

  3. Анонимен
    #10

    Децата ни да учат в България и тук да се приемат чужденци от всякъде, за да бъдем световен учебен център. То е не само бизнес, а престиж!!

  4. Анонимен
    #9

    NORAD: за "чистачката" .... кой ти го каза това,пиле шарено ? разликата м/у БГ(София) и Германия(средно) е на повече от 5 пъти - по професии и сектори, и все повече ще намалява; като за по бедните провинции може е доста по ниско съотношението (2-3ь)... то и от данните за БВП а и ср.доход в Евростат се вижда същото който е некадърен да изкара (но не с връзки) 2 бона заплата в София - хич да не си мисли че ще прокопса и цъфне в Германия...

  5. Анонимен
    #8

    Явно заплатите не са достатъчно високи.

  6. Анонимен
    #7

    5-ти, в Германия чистачката взема повече ( това не е верно но го оставяме на страна за тая дискусия ) ама наема и на чистачката в Германия е 5 пъти по-висок от наема в София.... 2378 лева е чудесна заплата за стандарта на България, да му мислят неучилите и училите в грешна посока...

  7. muad
    #6

    Да за съжаление програмист за два дена не се става (дори и с Rails :) ) Трябва си стимул за децата да прекарват и полезно време пред PC-тата

  8. Анонимен
    #5

    2378 лева, какви високи заплати са тва? В Германиа чистачките вземат повече.

  9. Анонимен
    #4

    №3 е доста объркан човек и подозирам, че е от контингента на преподавателския състав в някой университет, защото думата "обезкръвявам" съм я чувал и друг път от тези среди. Г-не, в България вече има доста фирми, които правят много за студентите в сферата на ИТ, включително и такива, които дават стипендии, създават собствени тренинг-центрове или подпомагат материално университетите. Големият проблем е, че манталитетът на чичовците-професори не се променя. Казвам го на базата на богат личен опит. Какво означава "драпате да получите наготово кадри"?!? Нали това е задачата на университетите: да подготвят годни за трудовия пазар кадри?

  10. Анонимен
    #3

    "Софтуерната индустрия се нуждае от качествен скок и реформа на училищното и университетското образование ..." А вие господа предприемачи колко лева сте дали за да има по-качествено обучение? С какво сте помогнали на СУ да вдигне качеството на образованието? Колко ваши специалисти сте насочили към обучение на нови кадри, на колко студенти и докторанти сте осигурили стипендия? Напротив, сечете клона на който седите като драпате да получите наготово кадри - така се обезкърви математическия факултет на СУ и всеки по-читав преподавател отдавна се е махнал от университета - що да бачка за 700-800 лв. като тук в IT индустрията ще взима 4-5000 лв, а в чужбина в пъти повече.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.