Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Не вето, а ясна визия за Европа

12 коментара

През последните дни упорито се коментира т. нар. план за спасяване на еврото и позицията на България. Доколко ще бъде приложен и дали ще бъде успешен този план, е водещият въпрос, но също толкова важно е и какво се случва с визиите за Европа.

В дългосрочен план често дебатът за визиите се оказва по-важен от конкретния дебат по съответния проблем.

Двете визии за Европа са познати – едната, т. нар. либерална визия, е Европа да бъде свободна, а другата, широко известна като социалистическа визия, е Европа да бъде сходна и солидарна.

Свободна Европа е тази, която отваря границите си и не ограничава своите граждани. Това е Европа, в която, когато пътуваш между отделните държави, не си сигурен кога си пресякъл границата (защото такава няма).

В тази Европа българите могат свободно да работят в Испания, а поляците във Великобритания. В нея стоките се движат свободно и географските граници са безсмислен термин за търгуващите, а всеки може да започва бизнес и да инвестира където пожелае. Тук няма нужда нито от единна валута, нито от единни правила и политики. Няма нужда от парламент и комисия. Няма нужда от каквито и да е било европейски бюрократи.

Другата визия е за сходна и солидарна Европа. Това е Европа, която все повече прилича на една държава. Тук голямата европейска политика е водеща. Трябват всевъзможни институции, сложни процедури и множество бюрократи. Това е Европа, която разписва правила и ги налага върху всички.

Това е Европа, която се нуждае от единна валута – това по подразбиране изисква някаква форма на координация и централизирано вземане на решения. Тази Европа се стреми по всякакъв начин да постави общи цели и да наложи общи политики.

Европа в момента е смесица от тези две визии. Първата визия е привлекателна за хората и генерира публичната подкрепа за присъединяване.

Втората визия мотивира политици и бюрократи като ги облича във власт, при това европейска.

Българският случай е показателен в това отношение. В новогодишната нощ на 2006 г. българи и румънци играха хоро на Дунав мост – те празнуваха отворените граници. В следващите месеци много българи се насочиха и към Гърция – не за друго, а за да видят дали могат да влязат в страната само с лична карта.

В същата новогодишна нощ обаче, българите си говориха за затварянето на блоковете на АЕЦ-а – жертва на общите правила и голямата европейска политика. Още тогава всички разбраха, че достъпът до свободна Европа си има цена и тази цена е европейската голяма политика и бюрократична машина.

Ветото на Великобритания от последната среща на върха на европейските лидери разтърси дебата за Европа. Реакциите на Острова бяха повече от интересни. Според едни, Великобритания никога не е била толкова изолирана на европейската сцена от присъединяването си към ЕС досега; според други, Великобритания е точно толкова изолирана, колкото някой, който е отказал да се качи на Титаник.

Не по-малко интересни са обаче реакциите на континента. Ветото на Великобритания моментално бе използвано от Саркози, за да пробута тезата за солидарна Европа: "Има две Европи. Едната иска повече солидарност и повече регулации. Другата се ръководи от логиката на единния пазар”.

Думите на Саркози бяха преведени по различен начин, но посланието им е ясно. Великобритания е изолирана като втора Европа, която се ръководи само от логиката на пазарите или по-точно на единния пазар. Тоест, те искат свободна Европа и бягат от солидарна и регулирана Европа. Това е видно и от позицията на Великобритания по време на преговорите.

От другата страна, според Саркози, е Европа, която вече не се крие зад термина „солидарна”, а е равносилна на общи правила и регулации. Тъй като ние сме в голямата Европа със всички останали, то думите на Саркози следва да ни провокират.

Най-голямата заплаха от тази т. нар. солидарност остава натискът за данъчна хармонизация. Това е тема, която традиционно бива повдигана и търси реализация.

Добрата новина е, че досега България не е поемала ангажимент в това отношение – нито новият план за спасяване на еврото, нито в други документи (като Евро+) нашите управляващи е са поели подобен ангажимент. Да, споменава се навсякъде, но ангажименти няма.

Именно затова сега е моментът за действие от наша страна. Парламентът следва да гласува официална позиция на България, която не позволява да се поемат каквито и да е било ангажименти по отношение на данъците или да се отдават допълнителни правомощия. По този начин тези въпроси няма да подлежат на преговори, тъй като преговарящият (примерно министър-председателят) няма да има мандат да преговаря и да поема ангажименти. Подобно гласуване на нашия парламент ще изпревари развитието на процесите в Европа.

Не бива да забравяме и че данъчната хармонизация трудно ще се превърне в ултимативна тема. Трудно е да се защити като нещо неизменно в даден пакет за спасяване на еврото, а и доста страни-членки открито се противопоставят на идеята (Унгария и Чехия официално се обявиха против). С други думи тук трябва ясна и добре координирана позиция, а до вето едва ли ще се стигне.

България трябва да внимава да не попадне в капана на солидарна и регулирана Европа, но също така тепърва има да консумира още позитиви от свободна Европа – членство в Шенген и отваряне на трудовите пазари.

Именно това прави позицията ни по-трудна от тази на Великобритания. Налагането на вето и гледането отстрани е по-лесно, когато не чакаш другите да решат нещо в твоя полза. Най-добрият сценарий е да не бъдеш изолиран, но да се предпазиш от решения и правила, които биха ти навредили. Регулациите на финансовите пазари бяха подобна тема, която провокира Великобритания да наложи вето.

За нас, темата е по-скоро данъчната хармонизация. От това можем да се предпазим и без да налагаме вето.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #12

    Мъдро написано ! Политиците ни трябва да формулират умно и изпипано юридически българската позиция за подкрепа на Пакта за стабилност !

  2. Анонимен
    #11

    Призовавам за малко повече позитивизам в коментарите. Това е качествена статия, рядко се попада на такива.

  3. Анонимен
    #10

    Много добре написано! Браво!

  4. Анонимен
    #9

    България трябва да внимава да не попадне в капана на солидарна и регулирана Европа ами да! за да не котролират краденето!!!

  5. Анонимен
    #8

    "Двете ВИЗИИ за Европа".В разглежданата статия,първата "визия",малко прилича на много лъгания българин на "пред нас са блеснали житата" и "комбайнер и комбайнерка -и двамата в сламата".Да ,ама какво ще стане с икономиките на Германия,франция,Холандия,Швеция,Норвегия,Дания,Италия...Испания.....,Гърция.....Португалия.....,ако бившите "сателити "-членове се юрнат да "работят"и да "живеят"там,където живота е много сладък ,а стоките са без пари?Без визи,без граници,па...защо не и за страни,които не са

  6. Анонимен
    #7

    Жалко за оскъдните идеи и твърдения на икономист третиращ политическите въпроси на Европа. Солидарността не е равнозначна на бюрокрация. Либерална Европа не означава диктат на финансистите. И тя има нужда от "правила на играта" и от граници на спекулата. Това твърдят всички страни на Европа.

  7. Анонимен
    #6

    До автора и всеки, който може да ме светне! От къде идва идеята/модата из българските медии на Англия да и казват острова, че даже и Острова. Санким, ние си знаем за какво става въпрос - един е пустия му benchmarking остров. Ако някой е забелязвал подобна референция из други езици, нека да сподели.

  8. Анонимен
    #5

    Икономист Ганев, не се надхвърляйте с инженер Ганев. Всичкото Мара втасала, само визия от Европа не поискала. То бива партийни повели, но чак пък толкова...

  9. Анонимен
    #4

    Какво му се хващате на въдицата на тоя измекяр работещ в едно лобистко офисче Петър Ганев.

    Това ИПИ е една пощенска кутия с няколко милиона долара естествено налети в него със сума ти помияри и безсребърници за по 30 сребърника които ще продадат и майка си и баща си и баба си и леля си, само и само да получат дозата ...

    Този не е никакъв икономист, а измекяр. Икономистите работят в научните институти на държавите, а не на свободния пазар. Неандерталци не ни трябват.

    Лошото е, че Цв.Цв. също се

  10. Анонимен
    #3

    И за свободния европейски пазар е необходима единна валута - разходите за транзакции и обслужване на бизнеса спадат, елиминира се рискът от курсови разлики и т.н. Жалко, че икономист говори глупости, като обвързва единната валута с така наречената от него солидарна Европа. Освен това сегашният ЕС не е нито риба, нито рак. И затова е нефункционален. Единият път е конфедерация от щати, както е в САЩ, т.е. европейска държава. Другият - връщане назад само към обща митническа и тарифна политика, какъвто беше Общият пазар.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.